Związki i seks

Jak kochać się na łyżeczkę? Zalety i wady pozycji na łyżeczkę

Związki i seks

Aktualizacja:
Fot. WANDER WOMEN COLLECTIVE/ Getty Images

Pozycja na łyżeczkę cieszy się dużym powodzeniem wśród par. To przyjemna i relaksująca propozycja, idealna na leniwe poranki. Ze względu na wygodne ułożenie ciał partnerów, kochając się na łyżeczkę, mogą oni długo cieszyć się bliskością i nie przejmować się zmęczeniem. Jak wygląda ta pozycja? Jakie są zalety i wady pozycji na łyżeczkę?

Możliwości i korzyści, jakie daje partnerom kochanie się w pozycji na łyżeczkę, sprawiają, że jest to jedna z tych propozycji, których powinna spróbować każda para. Szczególnie, że nie jest to pozycja wymagająca, ponieważ partnerzy leżą wygodnie na łóżku i żaden z nich nie musi wykazywać się specjalnymi umiejętnościami czy doświadczeniem. Pozycja na łyżeczkę jest bardzo wygodna i należy do jednej z najpopularniejszych propozycji kamasutry, pozwalających na komfortowy, spokojny stosunek.

Jak wygląda pozycja na łyżeczkę?

Pozycja na łyżeczkę należy do tych pozycji, które zapewniają raczej delikatną i płytką penetrację. W ten sposób para może odbyć stosunek waginalny lub analny.

Partnerzy leżą na boku, są odwróceni w tę samą stronę, a mężczyzna znajduje się za plecami kobiety. Kobieta może lekko odchylić głowę do tyłu i tym samym umożliwić partnerowi dostęp do swojej szyi. Nogi partnerów muszą przylegać do siebie nawzajem, najlepiej, żeby były lekko zgięte. Ze względu na ułożenie ciał, partnerzy nie mają dużego pola manewru, jednak to właśnie dzięki temu ta pozycja nie jest aż tak męcząca w porównaniu do innych. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna, mają podczas zbliżenia obie wolne ręce, co pozwala na dodatkowe pieszczoty, a w odpowiedniej chwili na przyspieszenie nadejścia orgazmu i zwiększenie jego intensywności.

W pozycji na łyżeczkę każda z osób może dostosowywać tempo stosunku . Nie ma tu jednej strony dominującej. Kiedy jeden z partnerów się zmęczy, drugi może przejąć inicjatywę i wykonywać dalsze ruchy.

Wariant pozycji na łyżeczkę

Modyfikacja klasycznej pozycji na łyżeczkę polega na tym, że partnerka odchyla się w przód, tak, aby to mężczyzna mógł dominować i decydować o tempie stosunku. Dzięki temu można zwiększyć głębokość i intensywność penetracji, co dla niektórych par jest równoznaczne z osiągnięciem większej rozkoszy. Kochając się na łyżeczkę w taki sposób, warto zadbać o dodatkowe nawilżenie miejsc intymnych, ponieważ szybkie pchnięcia mogą spowodować pojawienie się otarć i podrażnienia, zwłaszcza u kobiet.

Jeśli nawet w tym wariancie pozycja na łyżeczkę nie wychodzi , można spróbować zwiększyć komfort stosunku poprzez położenie pod kolanami kobiety dużej, mięsistej poduszki. Taka drobna modyfikacja pomaga nieznacznie zmienić ułożenie bioder i zapobiega wyślizgiwaniu się penisa z pochwy.

Zalety pozycji na łyżeczkę

Oprócz swojego nieskomplikowania, pozycja na łyżeczkę ma także inne zalety. Przede wszystkim warto podkreślić, że to jedna z nielicznych pozycji, którą mogą wykorzystywać kobiety w zaawansowanej ciąży. Ze względu na brak obciążenia mięśni, będzie ona świetnym rozwiązaniem dla par niedoświadczonych i takich, w których partnerzy nie mają zbyt dobrej kondycji fizycznej. Pozycja na łyżeczkę polecana jest także osobom starszym, które chcą kochać się ze swoim partnerem, ale nie są w stanie eksperymentować z propozycjami z kamasutry. Stosunek na łyżeczkę zapewnia wygodne ułożenie ciał i stymulowanie punktu G, znajdującego się na przedniej ścianie pochwy. Oprócz tego w tej pozycji partnerzy mają wolne ręce, choć to mężczyzna może się bardziej wykazać. Leżąc za swoją partnerką, ma bezpośredni dostęp do wszystkich jej stref erogennych i może pieścić jej piersi, szyję, łechtaczkę i brzuch.

Wady pozycji na łyżeczki

Jakie wady ma pozycja na łyżeczkę?

  • Ze względu na dosyć płytką penetrację, nie jest to pozycja przeznaczona dla osób, którym do osiągnięcia orgazmu potrzebne są bardzo intensywne doznania.
  • Pozycja na łyżeczkę nie umożliwia partnerom kontaktu wzrokowego, co dla niektórych jest kluczowym elementem zbliżenia.
  • Przy szybkich ruchach członek mężczyzny może zbyt często wysuwać się z pochwy, a to z kolei zakłóca satysfakcjonujący przebieg stosunku.

Pozycja na łyżeczkę a zajście w ciążę

To dobra pozycja dla wszystkich kobiet, które chcą zajść w ciążę. Nie wymaga specjalnych umiejętności ani dobrej kondycji fizycznej, dlatego sprawdzi się zarówno u początkujących kochanków, jak i u osób bardziej doświadczonych. Pozycja na łyżeczkę jest również odpowiednia dla kobiet spodziewających się dziecka. Ze względu na bezpieczne, boczne ułożenie ciała, brzuch przyszłej matki nie jest uciskany z żadnej strony, co czyni tę pozycję seksualną jedną z najlepszych dla wszystkich w zaawansowanej ciąży. Jeśli mimo starań pozycja na łyżeczkę nie wychodzi lub nie przynosi partnerom satysfakcji, warto wybrać dla siebie inne propozycje z kamasutry. Powodem dyskomfortu i braku odczuwania przyjemności mogą być różnice w budowie ciała partnerów (np. duża różnica we wzroście między kobietą a mężczyzną). W klasycznym wariancie tej pozycji problemem w osiągnięciu przyjemności może być także nieduże przyrodzenie partnera.

Zobacz też: 

Jak wygląda pozycja na pieska?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości