Związki i seks

Wzięli rozwód, ale znów do siebie wrócili. Zapytaliśmy ekspertkę, czy powroty mają sens

Związki i seks

Autor:
Berenika
Olesińska
Rozstali się, ale do siebie wrócili
Rozstali się, ale do siebie wrócili Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jennifer Lopez i Ben Affleck wrócili do siebie po niemal dwóch dekadach rozłąki. Takie historie miłosne, choć mało prawdopodobne, zdarzają się nie tylko w Hollywood, lecz także na naszym rodzimym podwórku. O tym, dlaczego pary dają związkowi drugą szansę, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholożką Katarzyną Kucewicz oraz z dziennikarzem Waldemarem Maniewskim.

Powrót do byłego małżonka. Czy to ma sens?

Waldemar Maniewski i jego żona są przykładem na to, że rozwód nie musi wcale oznaczać końca historii miłosnej. Wręcz przeciwnie - może być punktem zwrotnym, który uświadomi spierającym się partnerom, że tak naprawdę nie potrafią bez siebie żyć. Dziennikarz doszedł do takiego wniosku po dwóch latach od oficjalnego rozstania.

- Rozwiedliśmy się, dlatego że udział w naszym małżeństwie miały osoby trzecie. I od razu powiem, że tu nie chodzi o zdradę. Po prostu osoby trzecie, które chciały mieć wpływ na nasze małżeństwo, a my byliśmy na tyle jeszcze niedojrzali, że nie potrafiliśmy sobie z tym poradzić i wyeliminować tych osób trzecich - powiedział gość Dzień Dobry TVN.

Emocje towarzyszące podczas rozstania nie były łatwe ani dla Waldemara Maniewskiego, ani dla jego żony. Para toczyła batalię sądową o opiekę nad rocznym synkiem.

- Po dwóch latach, kiedy opadł kurz, pomyśleliśmy, że może jednak trzeba by się zejść. (...) Stwierdziliśmy, że my tak naprawdę nie chcemy funkcjonować bez siebie i że się kochamy. (...) Mieliśmy dużo szczęścia, bo przez te dwa lata dużo się mogło wydarzyć, co mogło to [powrót - przyp. red.] uniemożliwić - zaznaczył dziennikarz.

Od drugiego ślubu Waldemara Maniewskiego i jego wybranki minęło już dziewięć lat. Para doczekała się narodzin dwóch kolejnych synów.

Powrót po rozwodzie. Czy to się często zdarza?

Psycholożka Katarzyna Kucewicz doskonale wie, że rozwód jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń w życiu człowieka. Podczas rozpraw sądowych trudno zachować spokój i wyzbyć się żalu do partnera. Ekspertkę dziwi więc fakt, że według wyników amerykańskich badań aż 10-15% byłych małżeństw decyduje się na powrót.

- Często te podziały są na tyle ciężkie, że ludzie nie są już w stanie na siebie patrzeć i rzeczywiście ich drogi się rozchodzą. Ale są takie sytuacje, w których ludzi tak bardzo do siebie ciągnie i czują taki rodzaj przywiązania, który sprawia, że są gotowi wejść ponownie - stwierdziła specjalistka.

Zdaniem psychoterapeutki powrót po rozstaniu ma sens wyłącznie wtedy, kiedy partnerzy przeanalizują popełniane wcześniej błędy i je z relacji wyeliminują. - Bardzo dobrze, kiedy powrót jest po jakimś czasie. Na spokojnie, aż zdążymy się zastanowić, co tam było nie tak i zdążymy to naprawić.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości