Co zrobić w przypadku pękniętej prezerwatywy? Jak temu zapobiec?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Antykoncepcja hormonalna: rodzaje, wady i zalety
Antykoncepcja hormonalna: rodzaje, wady i zalety
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Przerwa od seksu z związku
Przerwa od seksu z związku
Życie i seks po usunięciu piersi
Życie i seks po usunięciu piersi
Pęknięta prezerwatywa zazwyczaj budzi silne emocje u obojga partnerów. Pierwszą myślą w tej sytuacji jest ryzyko niechcianej ciąży. Jednak jeżeli zabezpieczenie przerwie się w przypadku jednonocnej przygody, dużym ryzykiem jest także zarażenie się chorobą weneryczną.

Do innych niebezpieczeństw związanych z pękniętą prezerwatywą należą także różnego typu infekcje. Na szczęście istnieją sposoby na to, by temu skutecznie zapobiec. Co zrobić, jeśli przytrafi się taka sytuacja?

Co zrobić w przypadku pękniętej prezerwatywy?

Jeżeli pęknięcie prezerwatywy odczuje przynajmniej jedno z partnerów jeszcze w trakcie stosunku, należy szybko go przerwać. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko ewentualnych konsekwencji, jednak nie wyeliminuje go w całości. Dlatego też, niezależnie od momentu zauważenie problemu, należy podjąć wszelkie kroki, które pozwolą zapobiec skutkom tej sytuacji.

Pęknięta prezerwatywa to przede wszystkim ryzyko zajścia w ciążę. Z tego względu należy jak najszybciej zażyć tzw. tabletkę po, nazywaną też metodą antykoncepcji postkoitalnej. Czas ma w tym momencie ogromne znaczenie, ponieważ im wcześniej tego typu środek zostanie przyjęty, tym skuteczniejsze będzie jego działanie. Najlepiej zażyć go maksymalnie w ciągu doby, choć wysoką skuteczność wykazuje on nawet do 72 godzin po stosunku.

Taki środek zwykle zawiera syntetyczny progesteron, levonorgestrel bądź octan uliprystalu. Warto również pamiętać, że „tabletka po” przyjęta w odpowiednim czasie pozwala uniknąć ciąży, najczęściej poprzez przesunięcie owulacji, jednak zażyta zbyt późno nie zaszkodzi ciąży. Do ewentualnych skutków ubocznych antykoncepcji postkoitalnej należą wymioty, biegunka, przesunięcie cyklu miesiączkowego, a także ból głowy bądź podbrzusza.

Nie należy sugerować się momentem bądź miejscem, w którym została uszkodzona prezerwatywa. Nawet jeśli pękła jeszcze przed wytryskiem, wciąż istnieje ryzyko zajścia w niechcianą ciążę, np. poprzez dostanie się do pochwy preejakulatu zawierającego plemniki. Warto również sięgnąć po tego typu środki niezależnie od spodziewanego momentu cyklu kobiety, np. dnia przed czy po owulacji. Bardzo niewielu paniom udaje się to wyliczyć z dużą dokładnością, dlatego błąd w określeniu dnia cyklu jest bardzo prawdopodobny. Po ok. dwóch tygodniach od przyjęcia wspomnianej tabletki warto udać się do ginekologa na wizytę kontrolną.

Kolejną rzeczą, o którą trzeba zadbać, zwłaszcza w przypadku znajomości na jedną noc, jest przebadanie się pod kątem ewentualnych chorób wenerycznych. Należy wtedy wykonać komplet badań, aby upewnić się co do swojego stanu zdrowia. Inną konsekwencją pękniętej prezerwatywy mogą być też infekcje intymne. W razie jakichkolwiek dolegliwości należy jak najszybciej udać się do ginekologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

W przypadku uszkodzonego zabezpieczenia nie powinno się natomiast stosować domowych sposobów, jak płukanie pochwy, ponieważ takie zabiegi nie przynoszą żadnych korzyści. Szczególnie niebezpieczna jest irygacja środkami antybakteryjnymi, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia delikatnej tkanki, co zwiększy ryzyko zakażeń. Szczególnie w przypadku pękniętej prezerwatywy w pochwie i niemożności usunięcia jej fragmentów konieczna jest pilna wizyta u lekarza, aby uniknąć konsekwencji zdrowotnych.

Przyczyny pękniętej prezerwatywy. Jak zapobiec wypadkom?

Jednymi z najczęstszych przyczyn pękniętej prezerwatywy jest minięcie terminu jej ważności, nieprawidłowe przechowywanie bądź uszkodzenia mechaniczne związane z jej niewłaściwym użytkowaniem. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, przede wszystkim należy zawsze zaopatrywać się w prezerwatywy w sprawdzonych miejscach i starannie sprawdzać przed użyciem zarówno ich stan, jak i samego opakowania.

Dużą ostrożnością trzeba też wykazywać się przy ich zakładaniu – podczas tej czynności członek powinien znajdować się w pełnym wzwodzie. Częstą przyczyną przerwania zabezpieczenia jest też jego uszkodzenie poprzez zahaczenie paznokciem czy elementem biżuterii. Lepiej więc wcześniej pozbyć się pierścionków, a na dłonie po prostu szczególnie uważać. Pęknięta prezerwatywa może być również skutkiem niewystarczającego nawilżenia podczas współżycia. Z przyczyn fizjologicznych najczęściej ma to miejsce w przypadku stosunku analnego, choć niekiedy może wynikać także np. z nadmiernej suchości pochwy. Wtedy też należy zastosować odpowiedni lubrykant. Zawsze należy również sprawdzać, czy opakowanie z prezerwatywą jest szczelne. W tym celu wystarczy tylko delikatnie ścisnąć je palcami.

Pęknięta prezerwatywa może mieć wiele przykrych konsekwencji, jednak nie należy popadać w panikę. Dzięki logicznemu, spokojnemu działaniu z dużym prawdopodobieństwem można uniknąć skutków tej sytuacji.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: John Slater/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości