Związki i seks

Mój mąż ogląda się za innymi. Co robić w takiej sytuacji?

Związki i seks


Napisała do nas Pani Grażyna, która zauważyła, że jej mąż coraz częściej ogląda się za innymi kobietami. Postanowiliśmy zasięgnąć rady seksuologa i psychoterapeuty Andrzeja Gryżewskiego. Co można zrobić w takiej sytuacji? Jakich rad udzielił specjalista?

Kiedy sytuacja staje się kryzysowa?

Zobacz też: "Potajemnie czytam maile i SMS-y partnera". Jakie konsekwencje dla związku ma taka inwigilacja? >>>

Andrzej Gryżewski, psychoterapeuta, seksuolog:

Sytuacja nie jest zła, ani toksyczna, gdy mężczyzna patrzy na inne kobiety, ale też uwagą obdarza swoją partnerkę. Jeśli natomiast "okrada" ją z uwagi, zainteresowania, z troski, to już sytuacja jest kryzysowa. Trzeba jednak pamiętać, że szczypta zazdrości w związku też jest potrzebna.

Może mężczyzna chce zwrócić na siebie uwagę?

Może być też tak, że mężczyzna chce wywołać zazdrość u swojej partnerki, bo na przykład ona poświęca mu mało uwagi. On rozglądając się za innymi kobietami pokazuje, że jest atrakcyjny tez dla innych pań. Na jedne kobiety to działa, na inne nie. Niektórzy mężczyźni potrzebują oddechu konkurencji na plecach, zdarza się też tak, że i niektóre kobiety tego potrzebują. Partnerka zaczyna doceniać mężczyznę dopiero wtedy kiedy zorientuje się, że inne kobiety też się nim interesują.

Zobacz też:

Test! 15 pytań pozwoli sprawdzić czy twój związek przetrwa. Opracował je psycholog

Czy oglądanie się za kobietami jest normalne?

Wielu mężczyzn jest wzrokowcami, wiele kobiet również i atrakcyjne osoby przyciągają ich uwagę. Natomiast jeśli ktoś już zaczyna polować, czyli flirtuje, uwodzi, dotyka drugą osobę, to sytuacja robi się trudna

Tryb polowania to już zagrożenie

Może być też tak, ze mężczyźnie włączył się już "tryb polowania". Porównuje sobie swoją partnerkę z innymi kobietami i robi sobie bilans w głowie, czy ta kobieta nadal mu się podoba, czy raczej interesują go już inne kobiety.

Co robić w takiej sytuacji?

Warto, bez oceny, zauważyć fakt: Ostatnio zauważyłam, że dużo się oglądasz za innymi kobietami i zastanawiam się, czy ja jestem atrakcyjna dla ciebie, czy to zrobiło się lato?

Jak przekonać mężczyznę do rozmowy

Jeśli sytuacja powtarza się, kobieta czuje się z tym źle i kolejny raz zwraca uwagę, to lepiej, żeby mężczyzna wziął to pod uwagę. To lepiej, żeby mężczyzna wziął to pod uwagę bo to nie jest takie zwykłe gadanie. Mężczyźnie trzeba zasugerować jednak, że to jest rozmowa poważna - wtedy jest znacznie większa szansa, że mężczyzna usiądzie i potraktuje sprawę poważnie.

List, który otrzymaliśmy od Pani Grażyny ze Szczecina:

Piszę do Was bo zupełnie nie wiem co mam zrobić. Mój mąż z biegiem czasu coraz częściej rozgląda się za innymi kobietami. Oprócz tego na każdej imprezie większość czasu spędza na zabawianiu innych dziewczyn, przynosi im drinki, opowiada dowcipy, zaprasza do tańca. Przyłapałam go kilka razy na flircie z sąsiadkami w sklepie. Kiedy zwróciłam mu uwagę powiedział, że to przecież tylko żarty. A mi to sprawia przykrość, bo zastanawiam się czy mój mąż znudził się naszym związkiem i rozgląda się za innymi czy rzeczywiście dla niego to tylko żarty. Co robić?

Zobacz też: Badacze: "antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko depresji". Plusy i minusy poszczególnych metod antykoncepcji >>>

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości