Związki i seks

"Kobiece DNA". Kobiety wolą czytać książki, faceci uprawiać seks

Związki i seks

Aktualizacja:

Katarzyna Pawlikowska – ekspertka ds. zachowań społecznych – przeprowadziła badania, z których wynika, że kobiety w wolnym czasie wolą poczytać książkę, mężczyźni natomiast wybierają seks. Z kolei w przypadku kobiet seks w ogóle nie pojawia się na liście preferowanych sposobów spędzania wolnego czasu. Mimo to dla ponad 80% kobiet seks jest ważnym aspektem związku. Z czego zatem wynika ta rozbieżność? Czy ma to związek z tym, że kobiety – w przeciwieństwie do mężczyzn – nie lubią chwalić się swoim życiem seksualnym? Jak jest to powiązane z różnicami w naszych potrzebach i oczekiwaniach od związku? I czy potrafimy o nich mówić? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w studiu Dzień Dobry TVN: autorką badań, Katarzyną Pawlikowską, a także aktorką, Olgą Borys, i dziennikarką, Dellfiną Dellert.

Zapytani o sposoby spędzania wolnego czasu, zarówno Polki, jak i Polacy deklarują, że najbardziej lubią spędzić czas ze swoim partnerem, wyspać się, poleżeć lub spotkać się ze znajomymi i przyjaciółmi. Gdy jednak przyjrzymy się wynikom badań w podziale na płci, okazuje się, że mamy do czynienia z istotnymi różnicami. U kobiet na pierwszym miejscu pojawia się czytanie książki (31,3%), a u mężczyzn uprawianie seksu (31,1%). Co więcej, wśród respondentek seks nie pojawia się na liście „topowych” sposobów spędzania wolnego czasu.

Seks a sfera emocjonalna

Jak podkreśliła Katarzyna Pawlikowska, nie oznacza to, że dla kobiet seks jest mniej ważny – zarówno według 82,5% kobiet, jak i według 89% mężczyzn poziom zadowolenia z życia intymnego wpływa bardzo mocno na ich poczucie szczęścia. Z pewnością jednak kobiety postrzegają seks inaczej niż mężczyźni. Badania pokazują, że dla kobiet ważniejsza jest jakość życia seksualnego oraz że w ich odczuciu ma ono silne powiązanie z emocjami. Ponad 90% badanych Polek stwierdziło, że empatia i bliska relacja w związku zdecydowanie wpływają na seks, natomiast wśród panów z odpowiedzią tą zgodziło się zaledwie 70% respondentów. Oznacza to, że mężczyźni chętnie uprawiają seks w wolnym czasie nawet wówczas, gdy ich relacja z partnerką nie układa się doskonale, dla kobiet zaś może być to dużym problemem.

Czas wolny nie dla wszystkich znaczy to samo

Innym ważnym aspektem jest to, czy jako kobiety i mężczyźni w ten sam sposób rozumiemy czas wolny. W czasach, w których wszyscy jesteśmy przepracowani, a czas wolny stanowi swego rodzaju luksus, chcemy wykorzystać go przede wszystkim na relaks. I choć dla panów seks kojarzy się z nim jednoznacznie, dla wielu kobiet życie seksualne wiąże się z dodatkowymi staraniami: presją, by doskonale wyglądać, by dać z siebie maksimum itd. Dlatego też wiele pań czas wolny i odprężenie rozumie przede wszystkim jako chwilę dla siebie i moment na drobne przyjemności – czytanie książki, pójście do kosmetyczki czy relaksującą kąpiel.

Czy kobiety wolą być postrzegane jako intelektualistki?

Jak zwróciła uwagę Dellfina Dellert, rozbieżność ta może też mieć związek z deklaratywnością sond, na podstawie których uzyskano omawiane wyniki badania. Ze względów kulturowych mężczyźni częściej niż kobiety chwalą się swoim życiem erotycznym i mają większą tendencję do „koloryzowania” opowieści o tym, ile seksu uprawiają. Kobiety natomiast boją się nieraz przyznać, jak częsty i ważny jest w ich życiu seks, ponieważ nie chcą być postrzegane jako wyuzdane. W tym kontekście odpowiedź, w której deklarują, że najchętniej czytają książki, jest po prostu opcją „bezpieczną” – przedstawiającą je jako osoby ceniące sobie bardziej sferę intelektualną niż seksualną.

Komunikowanie potrzeb wciąż stanowi problem

Wraz z zaproszonymi gośćmi rozmawialiśmy też o tym, na ile kobiety potrafią komunikować jasno swoje potrzeby w związku. Często bywa tak, że kobiety również pragną seksu, ale ich oczekiwania względem życia intymnego pozostają niespełnione. Wychowanie zaś blokuje je w wyrażeniu tych oczekiwań i w efekcie wolą one zrezygnować z seksu, niż podjąć ze swoim partnerem kłopotliwy temat. Najważniejsze jest zatem przełamywanie takiego modelu wychowania i uczenie się wzajemnego komunikowania swoich potrzeb – szczególnie, gdy nasz związek wchodzi w etap swoistego impasu czy wygaszenia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości