Związki i seks

Kiedy może dojść do zapłodnienia – objawy, ile trwa zapłodnienie od stosunku

Związki i seks

Aktualizacja:
PeopleImages / Getty Images

W dzisiejszych czasach mamy coraz większą kontrolę nad procesem zapłodnienia. Po niezabezpieczonym stosunku zastanawiamy się, czy możliwe było zapłodnienie, a jeśli tak, to po ilu dniach dochodzi do zapłodnienia po stosunku i ile trwa?

Warto zapoznać się z udowodnionymi naukowo teoriami, poniższy artykuł przybliży odpowiedź na pytania po jakim czasie dochodzi do zapłodnienia od stosunku i czy mamy wpływ na ten proces.

Więcej:

Ile dni po stosunku dochodzi do zapłodnienia? Kiedy może dojść do zapłodnienia?

Zapłodnienie to proces łączenia się komórek rozrodczych – komórki jajowej z plemnikiem – prowadzący do powstania zarodka. Jest to proces złożony, trwający od 24 do 48 godzin. Do zapłodnienia dochodzi średnio między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego kobiety, w zależność od długości trwania cyklu. Gorzej z określeniem czasu, w którym ma dojść do zapłodnienia jest u kobiet miesiączkujących nieregularnie – tutaj powyższa reguła może się okazać nieskuteczna. Żeby zaszło zapłodnienie spełniony musi być szereg warunków. Po pierwsze musi dojść do penetracji – członek mężczyzny musi podczas stosunku znaleźć się w pochwie kobiety. Generalnie większe prawdopodobieństwo zapłodnienia jest wtedy, gdy dojdzie do wytrysku, jednak bez tego także może dojść do zajścia w ciążę – w preejakulacie, substancji wydzielanej przez organizm mężczyzny podczas stosunku, przed wytryskiem, znajdują się także żywe plemniki. Kiedy plemniki znajdą się w drogach rodnych kobiety następuje ich “wyścig” w stronę komórki jajowej. Sperma pokonać musi szyjkę macicy, macicę i dotrzeć do jajowodu, gdzie zazwyczaj zachodzi zapłodnienie. Wygrany plemnik przebija osłonkę i dostaje się do wnętrza komórki. Penetracja i wytrysk nie są jednak gwarancją zapłodnienia. Muszą być spełnione również ramy czasowe. Po jakim czasie dochodzi do zapłodnienia? Może to trwać od kilkunastu godzin do kilku dni. Plemniki żyją w drogach rodnych do 70 godzin, natomiast żywotność komórki jajowej to 12-24 godzin, termin zależy więc od “zgrania się” dojrzałej komórki jajowej z żyjącymi jeszcze plemnikami. Kiedy odbywa się zapłodnienie po owulacji? Gdy jesteśmy niemal pewni, że do owulacji doszło i zostało to potwierdzone przez lekarza dzięki USG lub za pomocą testów owulacyjnych czy też pomiarów temperatury. Zapłodnienie może zajść od 12-24h od uwolnienia komórki jajowej. Kiedy dochodzi do implantacji zarodka? Implantacja to proces zachodzący po zapłodnieniu, kiedy to zarodek zagnieżdża się w jamie macicy. Do implantacji dochodzi około 6-12 dni po połączeniu się komórek jajowych.

Kiedy dochodzi do zapłodnienia – objawy. Kiedy nie dochodzi do zapłodnienia?

Nie ma charakterystycznych objawów, które potwierdzą, czy i kiedy doszło do zapłodnienia zaraz po zapłodnieniu. Pierwszymi oznakami ewentualnej ciąży będzie zatrzymanie miesiączki – nie pojawi się ona w oczekiwanym terminie. Wtedy też warto zrobić test ciążowy z moczu (paskowy), który potwierdzi nam, czy doszło do zapłodnienia w poprzednim cyklu. Wcześniej wykonanie go nie będzie miało sensu, ponieważ stężenie hormonu ciążowego będzie zbyt niskie. Kiedy możemy być spokojni, że do zapłodnienia nie doszło? Kiedy nie doszło do penetracji i uprawialiśmy z partnerem inne aktywności seksualne takie jak petting, seks oralny. Do zapłodnienia nie dojdzie również wtedy, gdy mieliśmy kontakt z bielizną lub prześcieradłem z zawartością spermy – na powietrzu plemniki giną w krótkim czasie. Tak samo jest w przypadku sytuacji, gdy potwierdzone jest, że jeden z partnerów jest trwale bezpłodny i gdy pacjentka regularnie przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Z wysokim prawdopodobieństwem możemy wykluczyć zapłodnienie, gdy niezabezpieczony stosunek odbył się w początkowych lub końcowych dniach cyklu u kobiet z regularnymi miesiączkami.

Zobacz także: Co to jest orientacja seksualna, skąd się bierze i jakie są jej rodzaje?

Jak obliczyć kiedy doszło do zapłodnienia?

Niestety ciężko jest określić dokładną datę zapłodnienia. Każda kobieta przechodzi cykl indywidualnie, znając swój organizm łatwiej określić kiedy zapłodnienie zaszło. Do obliczenia terminu potrzebna jest nam długość cyklu miesiączkowego. Owulacja zachodzi 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki. Przy cyklu 28 dniowym jest to więc 14 dzień cyklu, przy 30 dniowym – 16. Jeżeli cykl jest regularny, to owulacja zachodzi prawdopodobnie w tym samym dniu każdego miesiąca. Gorzej ma się sprawa z osobami miesiączkującymi nieregularnie, tu czas zapłodnienia możemy określić tylko w przybliżeniu. Trudności może dostarczyć również okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych i okres laktacji. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualne, ponieważ organizm ludzki nie jest przewidywalny w stu procentach i zawsze może wydarzyć się jakiś wyjątek.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości