Związki i seks

Jak rozpoznać zdradę na odległość? Jak utrzymać związek?

Związki i seks

Aktualizacja:
kłótnia, para

Jak pisał kiedyś Richard Paul Evans: „Rozłąka jest dla miłości tym, czym wiatr dla ognia – małą gasi, a wielką roznieca”. Może ona wzmocnić uczucie między partnerami, ale nic tak nie sprzyja romansom, jak życie z dala od siebie. Dowiedz się, jak rozpoznać zdradę na odległość i jak utrzymać związek.

Jak rozpoznać zdradę na odległość? Sposobów jest wiele. Długotrwała rozłąka często nie wpływa dobrze na związek, jednak w dzisiejszych czasach – nawet będąc na innym kontynencie – możesz zauważyć pewne oznaki zdrady. Sprawdź, co może o niej świadczyć.

Jak rozpoznać zdradę na odległość?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że każde nietypowe zachowanie partnera może sygnalizować zdradę. Pary żyjące w związkach na odległość powinny zwrócić szczególną uwagę na:

 1. 1Coraz rzadszy kontakt z partnerem. Nawet jeśli rozmawiacie jedynie przez telefon lub Skype, kontakt ten powinien być regularny. Jeżeli więc zauważysz, że partner ma na rozmowy coraz mniej czasu, bo np. zostaje w pracy po godzinach lub coraz wcześniej wychodzi z domu, aby coś załatwić, może to być sygnał, który pozwoli rozpoznać zdradę na odległość – zwłaszcza jeśli wcześniej kontaktowaliście się regularnie. Zdarza się jednak, że partnerów naprawdę zajmują jakieś dodatkowe zajęcia – w takich przypadkach warto sprawdzić, ile czasu na nie poświęcają i jak często to robią. Niepokojącym sygnałem może być brak chęci wspólnego spędzania Bożego Narodzenia, Wielkanocy lub urlopu i wakacji.
 2. 2Nagłe odchudzanie się i kupowanie ubrań . Jeśli kontaktujecie się ze sobą przez Skype’a, bez problemu zauważysz u partnera np. większą dbałość o siebie, przejście na dietę lub nowe ubrania. Zakochane osoby często zaczynają nagle chodzić na siłownię, odwiedzać fryzjera oraz spędzać godziny u kosmetyczki, robiąc manicure.
 3. 3Dziwne rachunki i wydatki. W sytuacji, gdy macie z partnerem wspólne konto w banku, łatwo ci będzie zauważyć dużą liczbę dokonanych ostatnio transakcji oraz ich lokalizację. Jeśli na liście często pojawiają się kwiaciarnie, jubilerzy, sklepy z odzieżą damską lub drogie restauracje, zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę, ponieważ może się to przyczynić do rozpoznania zdrady na odległość. Jeśli do tego dochodzi np. nieprzesyłanie pieniędzy przez męża dla rodziny, zdecydowanie coś tu jest nie w porządku.
 4. 4Zmiana stosunku do ciebie. Kiedy mąż lub żona mają romans, często zaczynają się inaczej do siebie zwracać, bez powodu wszczynają awantury i krytykują swoje zachowanie lub wygląd. Może to być związane z tym, że porównują dotychczasowych partnerów z ich nowym obiektem zainteresowań. Niepokojące są również niespotykana od dawna czułość i troskliwość, często połączone z kupowaniem prezentów – może to oznaczać, że twój partner ma poczucie winy lub cieszy się, że jego zdrady nie zostały jeszcze wykryte.
 5. 5Obserwacje i intuicja. Nawet jeśli nie masz żadnych namacalnych dowodów, że twój partner cię zdradza, nigdy nie można ignorować intuicji. Znasz dobrze swojego partnera, dlatego łatwo ci będzie dostrzec wszelkie ewentualne zmiany w jego zachowaniu. Jak twierdzi Danine Manette, autorka książki „Ultimate Betrayal: Recognizing, Uncovering and Dealing with Infidelity” (ang. „Haniebna zdrada: rozpoznanie niewierności, ujawnienie i radzenie sobie z problemem”), większość kobiet twierdzi po zdradzie, że już wcześniej ją przeczuwały oraz widziały jej oznaki, jednak do pewnego czasu po prostu starały się tłumaczyć zachowanie partnera. Zanim wyciągniesz pochopne wnioski na podstawie obserwacji, zainicjuj poważną rozmowę. Ważne jest to, w jaki sposób partner usprawiedliwi swoje zachowanie. Taka konfrontacja może cię przybliżyć do rozpoznania zdrady na odległość.
 6. 6Podszywanie się pod innych. Znane są również sytuacje, że partnerzy sprawdzają się, pisząc do siebie np. na portalach randkowych jako… nieznajome osoby. Zdarza się, że podczas rozmów może wyniknąć np. to, że żona nie kocha męża i jest z nim jedynie dla dobra dzieci.

Jak podtrzymać związek na odległość?

Na początku warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby w ogóle nie doszło do zdrady na odległość. Jak to zrobić? Oto garść praktycznych wskazówek:

 • Jeszcze przed wyjazdem ustalcie wspólne zasady, które będą was obowiązywały podczas rozłąki.
 • Podarujcie sobie nawzajem coś, co będzie wam o sobie przypominać.
 • Kontaktujcie się ze sobą jak najczęściej, możecie nawet organizować randki przez Skype’a w towarzystwie zapachowych świec, wina i relaksującej muzyki.
 • Umawiajcie się, że w określonych godzinach robicie to samo, np. czytacie książkę lub oglądacie film, a następnie o tym rozmawiajcie.
 • Często się odwiedzajcie.
 • Nie obciążajcie się wzajemnie zbyt dużą ilością spraw do załatwienia, starajcie się radzić sobie z nimi samodzielnie.

Zobacz także:

Zdrada. Czy da się ją wybaczyć?

Poliamoria w Polsce – jak wygląda ten rodzaj miłości w praktyce?

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie? Porady dla rozstających się rodziców

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości