Związki i seks

Izolacja domowa a rodzinne kłótnie. Czy da się im zapobiec?

Związki i seks

Aktualizacja:

Obecna sytuacja, gdy izolujemy się w domach i przebywamy z pozostałymi członkami rodziny, może rodzić wiele konfliktów, np. między małżonkami. Czy da się w bezpieczny dla pociech sposób przeprowadzić taką wymianę zdań? Jak unikać sprzeczek?

Nietypowa sytuacja

Według psycholog Aleksandry Piotrowskiej przebywanie przez długi czas z tymi samymi osobami w jednym miejscu może prowadzić do konfliktów. Nawet w świecie zwierząt obserwuje się walki, gdy dochodzi do zbyt dużego zagęszczenia osobników na danym terenie.

Jak się kłócić?

W jaki zatem sposób się sprzeczać, aby nie ucierpiało na tym dziecko, które zapewne będzie przeżywało spięcie między rodzicami?

Jeśli mimo wszystko (…) dojdzie do kłótni przy dzieciach, przy dzieciach powinno także nastąpić pojednanie i pokazanie sobie nawzajem, że to nie jest coś zagrażającego trwałości naszej rodziny. Wypowiedzmy „przepraszam”, przytulmy się

- wyjaśniła psycholog.

Dodała, że taki gest jak najbardziej może być przeprowadzony ostentacyjnie, przez dziecko zauważy, że doszło do zażegnania problemu. Zaproponowała też, by powiedzieć dodatkowo, że niepotrzebnie doszło do takiej kłótni, ale teraz jest już wszystko w porządku.

Praktyka

Na łączach Dzień Dobry TVN pojawiła się także Agnieszka Stefaniuk, mama 7 dzieci i autorka bloga Family fun by mum. Opowiedziała, jak obecna sytuacja wygląda u niej domu i jak stara się zminimalizować ryzyko pojawienia się kłótni. Według niej jakimś sposobem jest podzielenie domu/mieszkania, w którym znajdzie się strefa przestrzeni osobistej każdego członka rodziny. Może to być np. konkretny stół służący dzieciom do odrabiania lekcji. Sama nie zauważyła, by między nią a mężem doszło do drastycznego wzrostu kłótni.

Myślę, że stosunkowo na czas, który spędzamy razem ze sobą, to nie jest więcej tych kłótni, bo wcześniej widywaliśmy się rzadziej, więc też rzadziej się kłóciliśmy. (…) Statystycznie wychodzi tak samo

- zdradziła.

Postanowiła też bardziej skupić się na pozytywach sytuacji, zacieśnianiu relacji i na samych osobach, a nie aspektach materialnych. Nie denerwuje się więc tak przełożeniem danej rzeczy w inne miejsce czy chwilowym bałaganem na stole, który zajmują jej pociechy.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości