Partner chce zakończyć relację, bo ma długi. Jak rozwiązywać problemy finansowe w związku?

Autor:
Berenika
Olesińska
Jak zbudować poważny związek z lekkoduchem?
Jak zbudować poważny związek z lekkoduchem?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Materializacja relacji nie wróży trwałości nawet najsilniejszemu związkowi i jest sprzeczna z wyobrażeniami o bezinteresownej miłości. Trzeba jednak przyznać, że finanse odgrywają w naszym życiu istotną rolę, dlatego partnerzy powinni otwarcie o nich rozmawiać i na bieżąco rozwiązywać wszelkie pojawiające się na tym obszarze problemy. Czy długi ukochanego to powód do rozstania? Na pytania czytelniczek dziendobry.tvn.pl. odpowiada psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.

Miłość to najtrudniejsza ze sztuk, której scenariusz pisany jest przez samo życie. Czasami bywa komedią romantyczną, innym razem melodramatem. Sporadyczne nieporozumienia nie powinny wpływać na jakość relacji, ale piętrzące się, nierozwiązane problemy mogą ugasić nawet najbardziej płomienne uczucie. Jak uporać się z miłosnymi przeciwnościami losu? W ramach cyklu "Tajemnice związku" odpowiadamy na wasze listy. Analizujemy pełne emocji historie i służymy dobrą radą pod czujnym okiem psycholog i psychoterapeutki Ewy Narkiewicz-Nejno, która znana jest m.in. z programu TVN Style "Drużyna Eks".

List od czytelniczki. Partner chce zakończyć związek ze względu na długi

Mój chłopak ma poważne problemy finansowe. Jego dług sięga rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kilka dni temu powiedział mi, że nie chce wciągać mnie w to bagno, do którego sam wpadł po uszy, dlatego zamierza zakończyć naszą relację. Zapewnił mnie o swoim uczuciu do mnie, ale jednocześnie oznajmił, że powinnam przestać go kochać, bo zmarnuję sobie przy nim życie. Sęk w tym, że ja nie potrafię go opuścić. Co powinnam zrobić?

Wiem, że długi nie są problemem wyssanym z palca, ale obawiam się, że ta sytuacja może być dla mojego partnera wymówką, by się rozstać. Nie rozumiem jego podejścia. Przecież skoro kogoś się kocha, to jest się z kimś na dobre i na złe. Lepiej go posłuchać i układać sobie przyszłość bez obciążenia finansowego czy trwać przy nim i mu pomagać? Zaznaczę, że nie jesteśmy narzeczeństwem czy małżeństwem i nie mamy dzieci.

"Tajemnice związku" - odpowiedź eksperta. Jak rozwiązywać problemy finansowe w relacji?

Pieniądze to temat, który dość często generuje konflikty w związku. Prędzej czy później stajemy przed wyzwaniem pogodzenia dwóch tak odrębnych kwestii jak uczucia i finanse. Wtedy może pojawić się problem, ponieważ rozmawianie o pieniądzach bywa trudne. 

Czytając Pani list, nasuwa mi się wiele pytań. Czy partner posiadał długi, zanim się poznaliście? Z jakiego powodu ma długi? Czy wiedziała Pani o długach od początku waszej znajomości? Czy istnieją jakieś przesłanki, które skłaniają Panią do myślenia, że długi to tylko pretekst do rozstania? Jeżeli tak, to warto, aby szczerze zapytała Pani o to partnera.

Partner twierdzi, że nie chce być balastem, co może wskazywać, że problemy finansowe postrzega w kategorii porażki. Wynika to z nadal pokutujących w wielu społeczeństwach przekonań, że silny mężczyzna dostarcza zasobów rodzinie. 

W 2011 roku psycholodzy z Brigham Young University zbadali 1734 małżeństwa z USA, studiując kwestionariusze dotyczące jakości ich relacji. Jedno z pytań traktowało o "ważności posiadania pieniędzy i wielu przedmiotów". Pary, które podawały, że pieniądze nie są ważne, uzyskiwały średnio około 10 procent więcej punktów w skali stabilności małżeństwa w porównaniu do związków, gdzie jeden lub oboje partnerów miało nastawienie materialistyczne. Prof. Jason Carroll doszedł do wniosku, że sposób, w jaki partnerzy postrzegają finanse, jest ważniejszy dla stanu małżeństwa niż jego rzeczywista sytuacja materialna. 

O finansach w związku należy rozmawiać i to już od początku. Przygotowując się do prowadzenia wspólnego gospodarstwa, należy omówić wzajemne wyobrażenia i oczekiwania:

  • jak podchodzimy do kwestii wydawania pieniędzy i oszczędzania;
  • ile chcemy odkładać;
  • jakie ma być przeznaczenie odkładanych pieniędzy;
  • kto będzie nimi dysponował;
  • czy będziemy inwestować;
  • jakie ryzyko jesteśmy gotowi podjąć.

Myślę, że w Pani sytuacji warto, abyście skorzystali z partnerem z profesjonalnej pomocy terapeutycznej i wsparcia psychologicznego, dzięki którym będziecie mieli możliwość uporządkowania trudnych kwestii w Waszym związku

Chcesz podzielić się własną historią miłosną, rozwiązać problem w związku i zasięgnąć porady eksperta? Napisz do nas wiadomość na adres mailowy: berenika_olesinska@discovery.com (w tytule: "Tajemnice związku"), a w następnych odsłonach cyklu postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Zapewniamy pełną anonimowość.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: valentinrussanov/Getty Images

Pozostałe wiadomości