Związki i seks

Dlaczego współcześni mężczyźni nie chcą zakładać rodzin? "Młodość stała się ważniejsza, a nie dojrzałość i mądrość"

Związki i seks

Według badaczy dzisiejsi mężczyźni nie chcą tradycyjnych związków i obawiają się posiadania potomstwa. Wpływ na to ma wiele czynników, a jak donoszą holenderskie badania, biologiczny zegar tyka nie tylko kobietom. Czy mężczyźni tacierzyństwo mogą odkładać w nieskończoność? Jak to wpływa na ewentualną ciążę? Zapytaliśmy eksperta, psychoterapeutki, Katarzyny Miller.

Dlaczego współcześni mężczyźni nie chcą zakładać rodziny?

W Polsce dzietność należy do najniższych w Europie. Jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej, w tej kategorii wyprzedza nas tylko Słowenia i Litwa. Według danych GUS–u polska para ma średnio 1,435 dziecka. Pod tym względem Polska znajduje się w ogonie światowego zestawienia najmniej dzietnych społeczeństw.

Część ludzi za taki stan rzeczy obwinia kobiety, które według nich zrezygnowały z posiadania dzieci na rzecz rozwijania kariery. Jak się jednak okazuje, mężczyźni również coraz częściej rezygnują z zakładania rodziny lub decydują się na ten krok znacznie później, niż kiedyś.

Katarzyna Miller wyjaśnia to tak:

Panowie się poobrażali na kobiety za to, że są bardziej pewne siebie, mocne, że sięgnęły już po wszystkie niemalże męskie zawody. Są teraz w takiej wielkiej awangardzie

- powiedziała we wtorkowym wydaniu Dzień Dobry TVN.

Mężczyźni, którzy nie chcą mieć dzieci, najczęściej wskazują na takie powody, jak nieodpowiednia sytuacja finansowa, strach przed sprostaniem temu wyzwaniu i przed odpowiedzialnością. Odsuwają to więc w czasie.

Młodość stała się ważniejsza, a nie dojrzałość i mądrość

- mówi Miller.

Młodzi mężczyźni nie chcą mieć dzieci

Jakie konsekwencje może mieć fakt, że mężczyźni późno decydują się na posiadanie potomstwa? Z badań holenderskich uczonych wynika:

Wraz z postępującym wiekiem ojca wzrasta prawdopodobieństwo niepomyślnego przebiegu ciąży. Wykazano, że im starszy jest ojciec, tym częściej występują nieprawidłowości chromosomowe w plemnikach. A nieprawidłowości te odgrywają rolę w rozwoju spontanicznych poronień

W przypadku mężczyzn, o zwiększonym ryzyku możemy mówić zwłaszcza wtedy, gdy kandydat na ojca przekroczył 45 rok życia. Wówczas prawdopodobieństwo utraty ciąży może być blisko dwukrotnie większe w porównaniu do grupy 30 latków. Niestety, w przypadku kobiet, ryzyko to zaczyna zwiększać się już po 35 roku życia. Co istotne, jeszcze 10 lat temu średni wiek mężczyzny, który po raz pierwszy zostawał ojcem, wynosił 30 lat, dziś zaś sięgnął już 33.

Zobacz także:

Blanka Lipińska wpiera maturzystów w stresującym czasie. „Ja miałam dużo szczęścia na maturze i dlatego ją zdałam”

Red Lipstick Monster o zaburzeniach odżywiania. „Jadłam po to, żeby załatwić sprawy emocjonalne w mojej głowie"

Polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie w statystyce samobójstw. Skąd biorą się tak wysokie liczby?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło: wyborcza.pl/TylkoZdrowie

Pozostałe wiadomości