Związki i seks

Dlaczego kobiety zostają kochankami?

Związki i seks

Aktualizacja:

52 proc. kobiet przyznaje się do romansowania. 33 proc. pań angażuje się w związki z osobami będącymi w stałych związkach. W rolę kochanki najczęściej wchodzą w pracy. Tylko jeden na dziesięć romansów kończy się związkiem. Dlaczego kobiety zostają kochankami? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z psycholog Magdaleną Chorzewską.

Dlaczego kobiety decydują się na bycie kochankami?

Powodów jest wiele. Są kobiety, które zawsze wybierają mężczyzn będących w związkach z powodu lęku przed prawdziwą bliskością. Są też takie, które nie szukają w danej chwili poważnej relacji, a zależy im na tym, żeby się z kimś spotykać, kochanek jest więc bezpieczny, bo nie zaangażuje się tak łatwo. Kochankami zostają również panie, które marzą o miłości i trafiają na mężczyzn, którzy też takiego uczucia potrzebują, a nie zaznają go w swoich stałych związkach.

Jak tłumaczą swoje zachowanie kochanki?

Po pierwsze, mówią, że to nie one przysięgały żonie wierność. Po drugie, uważają, że to stan zupełnie przejściowy, dobra zabawa.

Dlaczego tak rzadko mężczyźni odchodzą od żon do kochanek?

Jest kilka powodów. Po pierwsze, kochanka jest pragnieniem, spełnieniem fantazji, obiektem westchnień, wyidealizowaną kobietą, po której jednak nie wiadomo, czego można się spodziewać. Odejście więc od żony i rozpoczęcie związku z kochanką, która może nie spełniać oczekiwań mężczyzny w "warunkach rzeczywistych" jest dla niego wysoce ryzykowne.

Po drugie, odejście od żony skutkuje najczęściej rozwodem, który jest brutalny dla portfela.

Ponadto, rozstanie z żoną może wiązać się z utratą jakości życia, wizerunku (w końcu drań zostawił żonę dla kochanki) i dobrych relacji z dziećmi. Mężczyzna będzie także mniej zdolny do porzucenia żony, jeśli zainwestował w swoje małżeństwo - czas, młodość, a także pieniądze.

Czy kochanka zawsze jest ofiarą?

W tym układzie - jak mówił Magdalena Chorzewska - wszyscy są ofiarami: kochanka, żona i mąż.

Jakie pytania powinny zadać sobie kobiety, które zakochają się w żonatym mężczyźnie i zastanawiają się, czy rozpocząć romans?

  • Czy warto w to wchodzić?
  • Co chcę sobie udowodnić?
  • Czy zaakceptuję fakt, że będę tą drugą?
  • Czy mogę mu ufać, skoro oszukuje żonę?

Czy można być szczęśliwą kochanką?

Można, jeśli potrafi się zaakceptować sytuację i brać z niej, co najlepsze. Ale warto też pamiętać o tym, że nie da się zbudować szczęścia na cudzym nieszczęściu, a kochanki, które stały się stałymi partnerkami, często wpadają w obsesję sprawdzania męża czy partnera.

Zobacz także:

Zdradzana czy kochanka - która jest w gorszej sytuacji?

Jacy mężczyźni zdradzają?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości