Związki i seks

Zdrada emocjonalna – czym jest, jak ją rozpoznać i jakie ma skutki?

Związki i seks

Aktualizacja:
EyeEmThamrongpat Theerathammakorn/Getty Images

Kiedy myślimy o zdradzie, na myśl przychodzi głównie seks. Istnieje jednak jeszcze inny rodzaj zdrady – jest to zdrada emocjonalna. Na co dzień mówi się o niej niewiele, a jednak potrafi być równie bolesna jak zdrada fizyczna. Przynosi tak samo opłakane skutki dla związku dwojga ludzi.

Zdrada emocjonalna u faceta i u kobiety występuje równie często. Obie płcie są tak samo do niej skłonne. Kobiety u innych mężczyzn szukają wsparcia emocjonalnego, czułości, rozmowy i zainteresowania, których brakuje im ze strony partnera. Mężczyźni w zdradzie emocjonalnej szukają podobnych rzeczy – docenienia, pochwały, wsparcia, poczucia ważności. W zdradzie emocjonalnej nie ma seksu i upojnych nocy. Istnieją za to wszystkie te elementy, które towarzyszą standardowej formie niewierności. Zdrada emocjonalna bardzo często prowadzi do zdrady w sensie fizycznym.

Zdrada emocjonalna – objawy

Jak zostało wyżej wspomniane, zdradzie emocjonalnej towarzyszą wszystkie symptomy zdrady fizycznej – z jednym wyjątkiem: nie ma seksu. Jak rozpoznać oznaki zdrady emocjonalnej ? Na pewno jest to ogólny brak lojalności wobec partnera. Najprościej w tym przypadku posłużyć się przykładem. Jak może wyglądać zdrada emocjonalna żony ? Żona opowiada mężowi o swoim koledze z pracy. Określa go jako przyjaciela lub dobrego znajomego, który zawsze ją rozumie i z którym może o wszystkim pogadać. Często rozmawia z nim przez telefon, wymienia SMS-y. Kiedy ten prosi ją o pomoc np. w wybraniu prezentu na urodziny dla swojej żony, ona leci do niego, zapominając, że miała iść na kolację z mężem. Kiedy mąż tłumaczy jej, że ta znajomość sprawia mu przykrość i dyskomfort, ta lekceważy jego uczucia, twierdząc, że „to tylko kolega”. Ewentualnie schodzi z relacją „do podziemia”. Pisze wiadomości tylko wtedy, kiedy męża nie ma w pobliżu, na bieżąco usuwa SMS-y z telefonu. Wprowadza blokadę telefonu lub nowe hasło. Podobnie robi z hasłem do Facebooka czy skrzynki odbiorczej. Zdradzająca emocjonalnie żona nie myśli o uczuciach męża, obchodzi ją jedynie kolega z pracy. Relacja w małżeństwie stopniowo zaczyna się psuć. Mąż przestaje ufać żonie, a ta nie okazuje mu uczuć. Cierpi na tym również ich pożycie seksualne. Związek zaczyna się rozpadać z powodu pozornie zwykłej, koleżeńskiej relację. Zdrada emocjonalna męża może wyglądać bardzo podobnie – nie ma tutaj różnic, jeśli chodzi o płeć.

Zdrada emocjonalna pojawia się wtedy, kiedy potrzeby partnera są mniej ważne od potrzeb koleżanki czy kolegi. Na tym właśnie polegają objawy zdrady emocjonalnej . Można powiedzieć, że zdrada emocjonalna jest pewnym złamaniem poufności i intymności w związku oraz przenoszeniem zachowań przeznaczonych tylko dla partnera na inną osobę.

Jak wybaczyć zdradę emocjonalną?

Kiedy w związku lub małżeństwie pojawia się zdrada emocjonalna, warto sobie uświadomić jej istnienie. Obserwując partnera zdradzającego nas emocjonalnie, czujemy frustrację. Jesteśmy zazdrośni, jest nam źle z jej lub jego zachowaniem. Mamy wrażenie, że coś, co jest przeznaczone tylko dla nas, stało się udziałem innej osoby. W takich sytuacjach mamy prawo czuć się źle i nie wolno dać się partnerowi zmanipulować poprzez wmawianie, że przecież między nimi nie ma seksu, a jest jedynie przyjaźń.

Życie po zdradzie emocjonalnej w związku jest możliwe. Co więcej, może on zyskać zupełnie nową, lepszą jakość. Bardzo ważne, aby uświadomić partnerowi, że jego kontakty sprawiają nam ból, a jego zachowanie jest rodzajem zdrady, równie bolesnej jak zdrada fizyczna. Jeśli to nie poskutkuje, pozostaje tylko jedno rozwiązanie – postawienie ultimatum. Może to być bardzo trudne, jednak często konieczne. Jeśli związek łączy prawdziwa miłość, nie powinno być problemu z zakończeniem relacji, która rani jedną ze stron.

Jak zaufać po zdradzie emocjonalnej? Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od partnerów w związku. O zaufanie powinna walczyć osoba, która zdradzała. Nie możemy się zmuszać do tego, by zaufać osobie, która nas zawiodła. Oddajemy jej więc inicjatywę – to ona ma odzyskać nasze zaufanie. Jeśli decydujemy się na kontynuowanie związku po zdradzie emocjonalnej , należy zadać sobie pytanie, dlaczego byliśmy zdradzani (albo dlaczego zdradzaliśmy). Trzeba to dokładnie omówić z partnerem. Być może brakowało czułości i zainteresowania ukochaną osobą? Powodem mógł być też zwyczajny brak czasu dla siebie nawzajem. Należy wspólnie znaleźć rozwiązanie, aby uzupełnić te niedobory w relacji. Gdy obie strony zaczną się starać, związek może znowu się rozwijać, a zdrada emocjonalna pozostanie tylko przykrym wspomnieniem.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zakończenia są szczęśliwe. Jeśli partnerka lub partner nadal nie szanuje naszych uczuć, zachowuje się dziwnie, wciąż zauważamy nadmierne zainteresowanie kolegą lub koleżanką z pracy, oznacza to, że lepiej po prostu zakończyć związek. Będzie to trudne i bardzo bolesne na początku, ale nie ma sensu być z osobą, która z pełną świadomością nas rani. Ból po rozstaniu zawsze mija, potrzebny jest tylko czas. Pamiętajmy też, że kiedy zamykają się jedne drzwi, zawsze otwierają się następne.

Kolejne oskarżenia o zdradę w stronę Tristana Thompsona. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Niedopasowanie, zdrada, alkohol. Dlaczego się rozwodzimy?

Zdrada sposobem na kolekcjonowanie wrażeń

Monika Zamachowska o kulisach rozstania ze Zbigniewem Zamachowskim i kłopotach w związku: "Ze zdradą męża włącznie"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości