Związki i seks

Czy będą alimenty za niewierność? Większość kobiety jest ZA

Związki i seks

Aktualizacja:
Brand XRubberball/Mike Kemp / Getty Images

Alimenty po rozwodzie mogą dostawać nie tylko dzieci, ale także byli małżonkowie. Mogą zostać one przyznane osobie, której pogorszyła się sytuacja finansowa albo tej, która udowodni, że do rozpadu związku doszło z winy drugiej strony. Jakie są regulacje prawne?

Co zrobić, by po rozwodzie dostawać alimenty na siebie?

Czasami wystarczy znaczące obniżenie tzw. stopy życiowej. Trzeba wykazać przed sądem, że do rozpadu związku doszło z winy partnera albo że rozwód wpłynął na obniżenie stopy życiowej. W Polsce zazwyczaj alimenty są przyznawane kobietom, ponieważ to najczęściej one prowadzą dom i zajmują się dziećmi, a po rozwodzie są w gorszej sytuacji materialnej niż ich byli mężowie.

Alimenty z orzeczeniem o winie

Czy kobieta powinna otrzymywać na siebie alimenty od byłego męża, jeśli do rozwodu doszło z jego winy? Z badania przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski przez panel Ariadna wynika, aż 67 proc. kobiet uważa, że tak. Natomiast 45 proc. respondentek deklaruje, że tylko do czasu, aż kobieta będzie mogła utrzymać się samodzielnie.

W jakich jeszcze sytuacjach kobieta może oczekiwać alimentów na siebie? Jeśli na przykład zarabia więcej od byłego męża, ale sytuacja życiowa kobiety po rozwodzie w istotny sposób się pogorszyła, a wyłącznie mąż ponosi winę za rozpad związku.

- Mamy tutaj dwie regulacje. Pierwsza jest taka, że jeżeli dany małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i jednocześnie jest w niedostatku, to wtedy może żądać alimentów, które odpowiadają jego usprawiedliwionym potrzebom – tłumaczy adwokat Urszula Skonecka cytowana przez wp.pl.

- Natomiast druga sytuacja jest taka, że gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji małżonka niewinnego. Wtedy również mogą zostać zasądzone alimenty. Tu mówimy o różnicy między istotnym pogorszeniem sytuacji materialnej a niedostatkiem. Jeżeli nie ma niedostatku, a jest istotne pogorszenie sytuacji to wówczas osoba, która ma płacić alimenty, musiałaby być wyłącznie winna. Alimenty na małżonka są kwestią niezależną od alimentów na dzieci – wyjaśnia ekspertka.

Wysokość alimentów

Nie ma określonej wysokości alimentów jednej dla wszystkich. Są one ustalane odpowiednio do sytuacji rozwodzących się osób. Mogą wynosić zarówno kilka tysięcy złotych, jak i i kilkaset.

- Jeśli mówimy o niedostatku, to alimenty muszą być takie, żeby pozwoliły na zniwelowanie tego stanu niedostatku, przy uwzględnieniu sytuacji zarobkowej stron - wyjaśnia adwokat Urszula Skonecka. - Jeśli mówimy o istotnym pogorszeniu sytuacji, wówczas porównujemy sytuację, jaka była przed rozwodem do aktualnej i sąd według swojego uznania zasądza te alimenty w takiej wysokości, jaką uzna za odpowiednią i odpowiadającą możliwościom zarobkowym stron - dodaje prawniczka.

Jak długo trzeba płacić alimenty byłem partnerowi?

W przeważającej mierze zależy to od okoliczności rozwodu. Istotne jest, z czyjej winy do niego doszło i jak z tego powodu zmieniła się sytuacja finansowa osoby występującej o alimenty.

Alimenty wygasają natomiast, jeśli osoba, która je pobiera, zawrze nowy związek małżeński. Albo po 5 latach, jeśli płaci je małżonek, który nie był wyłącznie winny, ale znaczenie miała sytuacja materialna.

Zobacz wideo: Alimenty w pandemii. Jakie zmiany?

Zobacz także:

Szczegóły rozwodu Kanye Westa i Kim Kardashian. "Będzie mała walka"

Odzyskał syna, ale nadal musi płacić alimenty. Jak to możliwe?

Rozwód Adele sfinalizowany. Wokalistka nie musi płacić byłemu mężowi alimentów. "Wszystko dla dobra syna"

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Brand X

Pozostałe wiadomości