Związki i seks

Co zrobić, gdy partner ma konto na portalu randkowym? Psycholog: "Warto o tym porozmawiać, bez oskarżeń"

Związki i seks

Życie przenosi się do internetu. W sieci wielu z nas robi zakupy, rozmawia z przyjaciółmi, a także szuka miłości. A co jeśli na portalu randkowym zarejestruje się nasz partner? Potraktować to jako zdradę? Jak postąpić, gdy to odkryjemy? Zapytaliśmy o to psycholog, Marię Rotkiel.

Czy konto na portalu randkowym to zdrada?

Zdaniem Marii Rotkiel o zdradzie mówimy wtedy, gdy jeden z partnerów traci zaufanie w stosunku do drugiego. Według psycholog zalicza się do niej także założenie konta na portalu randkowym. Bo bez względu na powód takiego zachowania, efekt zazwyczaj jest taki, że druga osoba będąca w tym związku na skutek oszustwa traci poczucie wartości, rozbudzone zostają w niej lęki, których potem nie sposób uciszyć, a których ona sama nie chciała uruchamiać, często rodzi się podejrzliwość i chorobliwa zazdrość, która nie służy codziennemu życiu we dwoje.

Co zrobić, gdy partner ma konto na portalu randkowym?

Na pewno nie wolno czekać, aż problem sam się rozwiąże – to mało prawdopodobne. Romans online działa jak narkotyk – wciąga – a kiedy jeden się skończy, szukamy kolejnego.

Jeśli więc odkryjemy, że nasz partner ma konto na portalu randkowym, to należy mu to zakomunikować.

Kolejnym krokiem powinna być rozmowa dotycząca przyczyn, które popchnęły partnera do zdrady przez internet. Poznanie ich jest o tyle ważne, że bez tego, bardzo trudno będzie nam przeciwdziałać powtórzeniu się podobnej sytuacji.

Nie oskarżamy, nie szukamy winnych, tylko szukamy zrozumienia sytuacji. Jeżeli tak zrobimy, to większość par wychodzi z tego obronną ręką, wręcz wzmocniona, bo zrozumiała, czego zabrakło i nad czym trzeba popracować

- wyjaśniła Maria Rotkiel.

W wielu przypadkach, w których doszło do zdrady internetowej, potrzebna jest fachowa pomoc psychologa, który specjalizuje się w psychoterapii par po zdradzie i będzie w stanie pomóc partnerom w dotarciu do sedna problemu.

Ja jeżeli uczestniczę w takim spotkaniu, to dbam o to, aby te emocje nie były na tyle gorące, żeby można było o tym spokojnie porozmawiać

- powiedziała psycholog.

>>> Zobacz także:

Jak rozpoznać zdradę na odległość? Jak utrzymać związek?

Czy da się wybaczyć zdradę w związku? Psycholog: „Taka sytuacja wymaga zaangażowania obydwu stron”

Twój mężczyzna przestał cię słuchać? Zobacz, jaki może być powód

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości