Związki i seks

Co może oznaczać przerwa w związku? Psycholog: "To jest sygnał alarmowy"

Związki i seks

Aktualizacja:

"Potrzebuję odpoczynku" – takie słowa usłyszała od swojego męża jedna z naszych widzek. Psycholog Piotr Mosak opowiedział, czy warto robić przerwę w związku i skąd bierze się ta potrzeba.

Przerwa w związku

Inspiracją do rozmowy na temat przerw w związku był mail, jaki otrzymaliśmy od jednej z naszych widzek, w którym podzieliła się swoim zmartwieniem. Kobieta napisała, że pierwszy raz w historii swojego małżeństwa usłyszała od ukochanego, że on potrzebuje odpoczynku. Co o tej sytuacji sądzi psycholog, Piotr Mosak?

W każdym związku potrzebujemy czasu też dla siebie. Możemy potrzebować wyjechać na trzy dni, w głuszę, posiedzieć w lesie czy nad jeziorem. To nie jest nic złego. Ale jeżeli ktoś mówi: "potrzebuję od Ciebie odpocząć, zróbmy sobie przerwę na miesiąc, dwa trzy" - to jest sygnał, że w związku coś dzieje się nie tak. I prawdopodobnie ta osoba, która chce odpocząć, potrzebuje czasu, żeby przemyśleć. (…) To jest sygnał alarmowy

- mówi.

Ekspert zaznacza, że przerwa może przynieść dwa rozwiązania. W optymistycznej wersji partner lub partnerka uświadamiają sobie, że nie mogą żyć bez drugiej osoby. Niestety może zdarzyć się też tak, że któreś z nich stwierdzi, że miłość się skończyła.

Oczywiście inaczej jest w przypadku, kiedy partner lub partnerka potrzebują dnia czy dwóch w osobności. Ważne jest jednak, żeby o tym komunikować i nie pozostawiać niedomówień.

Udany związek

Piotr Mosak podkreśla, że w związku najważniejsze są rozmowa i zrozumienie. Dlatego niezwykle istotne jest to, abyśmy komunikowali, jakie mamy problemy, potrzeby, oczekiwania. Mówmy partnerowi co nas boli i co nam nie pasuje. Pamiętajmy, że nikt nie siedzi w naszej głowie i nie wie o czym myślimy, lub jak postrzegamy daną sytuację.

- Jeżeli jesteśmy związkiem, to w jakiś sposób się uzupełniamy. Związek polega na tym, że dobrze ze sobą spędzamy czas i to nas łączy. Dobry związek jest w stanie zamknąć się na bezludnej wyspie i cudownie żyć dziesięć lat we dwoje – dodaje psycholog.

Zobacz też:

Życie z nerwowym partnerem. Jak zapanować nad emocjami?

Seks w ciąży. Kiedy jest szczególnie wskazany, a kiedy należy z niego zrezygnować?

Czy warto wchodzić w otwarty związek? "Monogamia nie jest dana nam odgórnie"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Anna Korytowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości