Związki i seks

Badacze seksu - Virginia Johnson. Kim była i z czego zasłynęła?

Związki i seks

Autor:
Adrian
Adamski
Para w łóżku

Nie ma chyba drugiej tak ważnej dla współżycia seksualnego Amerykanów pary, jak William Masters and Virginia Johnson team. Duet ten przeprowadził pierwsze i największe empiryczne badania seksualności, a efekty swoich badań opublikował w książkach, które mimo naukowego języka, szybko stały się bestsellerami. To właśnie William Masters i Virginia Johnson zaproponowali nowatorską terapię dla par.

Ludzka seksualność od zawsze stanowiła przedmiot naszego zainteresowania. Kolejne epoki różniły się jedynie od siebie stopniem otwartości i gotowości do publicznego podejmowania tego tematu. Ameryka lat 40. i 50. była pod tym względem niezwykle zamknięta. Pierwszego wyłomu dokonał raport Kinseya, dopiero jednak Virginia Johnson wraz z Williamem Mastersem otworzyli Amerykanom oczy na ich seksualność.

Virginia Johnson - niezwykła kobieta

Virginia Johnson, biografia tej kobiety stanowi prawdziwe wyzwanie. Tak dla czytelnika, jak i dla tego, kto próbuje zapisu tej historii dokonać. Badacze seksu to z reguły ginekolodzy i doświadczeni naukowcy, którzy dopiero po osiągnięciu pewnej renomy, są gotowi do podjęcia tak trudnych tematów, jak ludzka seksualność.

Zobacz wideo: Edukacja seksualna według Anji Rubik

Edukacja seksualna według Anji Rubik
Edukacja seksualna według Anji RubikŹródło: Dzień Dobry TVN

W przypadku Johnson było zupełnie inaczej. Urodziła się w Springfield w stanie Missouri, w rodzinie farmerskiej o niemieckich korzeniach. Jej dziadkowie należeli do kościoła Mormonów. Już jako młoda dziewczyna rzuciła collage i rozpoczęła pracę w biurze ubezpieczeniowym w Missouri. Studiowała na Uniwersytecie w Missouri, uczęszczała do konserwatorium w Kansas, bo zamarzyła o karierze muzycznej (co zresztą było uzasadnione – głos miała podobno absolutnie zjawiskowy).

Potem przyszedł czas związków. Virginia podobno należała do dość odważnych, a jednocześnie szybko przyciągających do siebie mężczyzn kobiet. Była także – co sama przyznawała po latach – dość odważna w kwestii podejmowania aktywności seksualnej.

Badacze seksu - jak się spotkali?

William Masters and Virginia Johnson team ukształtował wyobrażenie Amerykanów na temat seksu. W tym duecie, szczególnie na początku, Virginia odpowiadała za aspekt „społeczny”. To ona namawiała pary na udział w pierwszym (i do tej pory największym) empirycznym badaniu seksualności. To ona przeprowadzała wywiady, to ona także proponowała innowacyjne rozwiązania i opracowania zdobytych już materiałów.

Masters był uznanym naukowcem, ginekologiem, któremu od dłuższego czasu po głowie chodził projekt związany z badaniem ludzkiej seksualności. Potrzebna mu była – jak sam przyznawał w późniejszych wywiadach – kobieta. I tą kobietą w jego życiu zawodowym, a potem także prywatnym, była właśnie Virginia Johnson.

Imponujące osiągnięcia Virginii Johnson

Badacze seksu, Master i Johnson, przebadali, a może raczej powinniśmy powiedzieć „podejrzeli” w sumie około 11 tys. orgazmów. W ich badaniach wzięły udział 694 osoby w wieku od 18 do 89 lat. Wszystkie zostały poddane badaniom empirycznym z udziałem elektroencefalografu i innych urządzeń, dzięki którym para naukowców mogła obserwować zmiany zachodzące podczas stosunku w ciele człowieka.

Ponadto Master i Johnson dokonali pionierskiego badania orgazmu kobiety z wykorzystaniem wibratora wyposażonego w kamerę (tzw. Odyseusza), dzięki któremu od wewnątrz można było podejrzeć zachowanie kobiecej pochwy. Ich pierwsza książka – „Współżycie seksualne człowieka”, w ciągu kilku miesięcy sprzedała się w nakładzie pół miliona egzemplarzy.

Wszystkie publikacje i materiały wydawali razem, a Master zrzekł się swojego doktorskiego tytułu na wszelkich okładkach, aby nie górować nad swoją partnerką. Romans, choć trudno określić tak związek, który sama para opisywała jako ten, który zrodził się z potrzeby wspólnej pracy i przeciwdziałania wejściu w związek z którymś z badanych, zaczął się dość szybko. Ukrywali go jednak długo, dopiero po kilkunastu latach Masters rozwiódł się i ożenił z Johnson. W między czasie odeszli z uniwersytetu i założyli prywatną klinikę leczenia zaburzeń seksualnych, w której prowadzili m.in. nowatorską jak na tamten moment dwutygodniową terapię dla par.

William Masters and Virginia Johnson - rozstanie

Virginia Johnson i William Masters rozwiedli się w 1993 roku, po 20 latach małżeństwa. Niektórzy twierdzą, że przyczyniła się do tego choroba Parkinsona, na którą cierpiał Masters oraz wielki powrót jego miłości sprzed lat. Inni dopatrują się rozłamu w duecie, który w czasach rządów Reagana stał się przedmiotem ataków.

Johnson cały czas starała się rozwijać, Masters popełniał coraz więcej błędów, które trzeba było tuszować. W końcu to on podjął decyzję o rozwodzie, czego Virginia chyba do końca mu nie wybaczyła. Dotychczasowe swoje małżeństwa (w tym to trwające 2 dni) kończyła głównie ona.

Biografia Virginii Johnson elektryzuje wyobraźnię

Virginia Johnson to jedna z postaci, którą z całą odpowiedzialnością można nazwać badaczką seksu, która zmieniła nasze myślenie o tej sferze życia. Dzięki badaniom jej i Mastersa, publikacjom, wywiadom, terapiom, seks przestał być tematem wstydliwym, zaczął być także przedmiotem rzetelnej naukowej dyskusji. Osobiste perypetie bohaterów dodają więc całej tej historii dodatkowej pikanterii. Nic dziwnego, że amerykański serial „Masters of Sex” jest tak popularny, a biografia badaczy pióra Thomasa Maiera też świetnie sobie radzi na rynku wydawniczym.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: nd3000/Getty Images

Pozostałe wiadomości