Styl życia

Żubry w Wolińskim Parku Narodowym. "Mamy przywódczynię stada, która jest bardzo zazdrosna"

Styl życia

Morza szum, ptaków śpiew, szerokie plaże, wielkie klify i Woliński Park Narodowy, a w nim żubry. Nasz reporter Bartek Jędrzejak odwiedził zwierzęta i sprawdził, jak czują się w nadmorskim klimacie.

Żubry w Wolińskim Parku Narodowym

Dzień Dobry z Wolińskiego Parku Narodowego. Bartek Jędrzejak czwartkowy poranek postanowił spędzić w towarzystwie żubrów. "Żubry w zachodniej Polsce? Niemożliwe" – pomyślicie. I tu się zdziwicie.

W Polsce żyje blisko 2 tysięcy żubrów, są milutkie, uwielbiają marchewki na śniadanie i co ciekawe, w Wolińskim Parku Narodowym żubry w większości żyją od urodzenia, a 9 miesięcy temu urodziły się maluchy, które dzisiaj odwiedzamy

- powiedział dziennikarz. Jak dodał, w żubrzych stadach wcale nie przewodzą mężczyźni.

- Wszystkim rządzą i zawiadują kobiety. To od kobiet w żubrzych stadach wszystko zależy – podkreślił Bartek. Jakie mają usposobienie?

- Są to ufne zwierzęta, przyzwyczajają się do opiekunów, hodowców, które je karmią. Są w stanie poradzić sobie ze wszystkim (…) Charaktery mają różnorakie . Mamy przywódczynię stada, która jest bardzo zazdrosna – mówił Konrad Wrzecionkowski, przyjaciel i opiekun żubrów.

Historia żubrów

Znamy żubry, ale mało kto wie, że ten gatunek był zagrożony wyginięciem.

- 20 tysięcy lat temu żubry zamieszkiwały całą Europę. W XIX wieku żyły tylko w Polsce i na Kaukazie. W 1919 roku w Polsce zginął ostatni żubr, który żył na wolności – opowiadał Bartek Jędrzejak. Dlaczego tak się stało?

- Ostatnie żubry zostały zabite na mięso. To był okres pierwszej wojny światowej, kłusownictwo też się do tego przyczyniło, a z takiego dużego zwierzęcia dużo mięsa można było pozyskać – wyjaśniał Konrad Wrzecionkowski. Na szczęście od tamtego momentu pracowano, żeby uratować gatunek i się udało.

Teraz większość polskich żubrów ma imiona na literę "P". Dlaczego? O tym w naszym materiale wideo.

Zobacz też:

Oryginalne "Muzeum Wiewiórki" w Lublinie. "Mamy ponad 2 tysiące egzemplarzy"

Budki lęgowe: jak je zrobić i gdzie zawieszać? To już ostatni moment, aby pomóc ptakom

Owce honorowymi dawcami krwi. Zobacz, jak zwierzaki pomagają ludziom

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Bartek Jędrzejak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości