Styl życia

Złośliwe prezenty na święta? Psycholog: "To najgorszy pomysł podczas Wigilii"

Styl życia

Aktualizacja:

Czas Świąt to zazwyczaj magiczny czas spędzony w gronie najbliższych, jednak zdarza się, ze w rodzinie są osoby skłócone. Emocje zwłaszcza te negatywne mogą wziąć nad nami górę zwłaszcza podczas kupowania prezentów. Czy złośliwe prezenty to dobry pomysł podczas Wigilii? Jeszcze przed świętami opowiedział o tym psycholog Andrzej Tucholski.

Wigilia – czas na złośliwe prezenty?

W każdej rodzinie znajdzie się ktoś, za kim nie przepadamy. Nie oznacza to, że mamy być złośliwi czy aroganccy. Jako dorosłe i dojrzałe osoby powinniśmy umieć zacisnąć zęby i wytrzymać w poprawnej atmosferze kilka godzin przy wspólnym stole.

Jednym z najgorszych pomysłów jest obdarowanie podczas Wigilii bliskiej osoby złośliwym prezentem. Czas świąt powinien być dla wszystkich wyjątkowy i radosny. Tego typu prezenty wprowadzają do domowej atmosfery niepotrzebny chaos i nieprzyjemną atmosferę.

Jeśli kusi nas zrobienie komuś złośliwego prezentu, warto zajrzeć w głąb. Dlaczego ja chce to zrobić? Może nie umiem tej osobie powiedzieć czegoś wprost.

– wytłumaczył psycholog.

Co zrobić, gdy sami otrzymamy taki prezent? Jak przyznał psycholog, pierwszym sposobem jest obrócenie sytuacji w żart. Druga opcja to cieszyć się z prezentu i tym samym skierować uwagę na osobę, która chciała źle.

Jaki prezent przygotować?

Czasami nie wiemy jaki prezent sprawi przyjemność najbliższej osobie. Co zrobić w takim przypadku, aby nie urazić obdarowanego? Możemy w delikatny sposób podpytać, co osoba chciałaby dostać. Jeśli nie mamy pomysłu, warto dogadać się z resztą rodziny i dołożyć się do większego prezentu.

Zasada jest taka, że jeśli jesteśmy z kimś bliżej, bezpieczny prezent jest słaby. Ewidentnie mówi wprost, zapomniałem o tobie i próbowałem ratować sytuacje. Jeśli ten dystans jest większy, nie ma nic lepszego niż bezpieczny prezent. Nie da się go zepsuć.

- wytłumaczył psycholog.

Do neutralnych prezentów zaliczają się wszelkiego rodzaju świeczki zapachowe, kawa, herbata, czekoladki. Dobrym wyjściem są także vouchery, dzięki czemu obdarowany, kupi sobie to, co sam wybierze.

Prezent może być dobrym pomysłem do popchnięcia kogoś, żeby zaryzykował, spróbował czegoś nowego. Bardzo miłym prezentem jest zaplanowanie czegoś i wręczenie katalogu z wymyśloną całą imprezą i jej przebiegiem.

- dodał Andrzej Tucholski.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości