Styl życia

Zapalony kolekcjoner - pan Jarosław zbiera zapalniczki. Która jest najstarsza?

Styl życia

Aktualizacja:

Pan Jarosław ma nietuzinkowe hobby. Zbiera zapalniczki. Jego kolekcja liczy już ponad 500 modeli. Najstarszy eksponat powstał jeszcze przed wojną. Nie ma dwóch takich samych - kunsztem wykończenia i kreatywną formą charakteryzują się zwłaszcza zapalniczki gabinetowe. W kolekcji doliczymy się także tych powstałych z łusek pocisków, tych o kształtach armaty lub latarni. Znajdzie się nawet sedes. Skąd u pana Jarosława wzięła się taka pasja?

Zapalniczki z Rybnika

W Rybniku znajdziemy zapalniczki, o których się filozofom nie śniło: są zwierzaki, fajki, samochody, zapalniczki grające, gitara. Wiele z nich najpewniej niejedno widziało w swoim "życiu". W kolekcji pana Jarosława znajdują się bowiem wojenne weteranki. Jedna z nich ma na sobie wyrytą dedykację po niemiecku.

- To od jednego żołnierza dla drugiego, od kolegi dla kolegi - wyjaśnia kolekcjoner.

Równie tajemnicza okazuje się zapalniczka dla szpiega. Pan Jarosław rozkłada ją dla nas, by pokazać, co kryje się w środku:

- Wewnątrz kryje się pojemniczek na jakąś substancję niewiadomego pochodzenia - wyjaśnia.

W kolekcji królują jednak przede wszystkim zapalniczki gabinetowe - zdobniejsze, o bardziej oryginalnych kształtach. Jedna z nich wyglądem przypomina miedziany sedes. To równocześnie chyba najbardziej ulubiona zapalniczka pana Jarosława.

Nietuzinkowe hobby - kolekcjonowanie zapalniczek

Znaczki tak, ale stare zapalniczki? Nie jest to dość popularne hobby. W przypadku pana Jarosława wydaje się być jednak naturalnym etapem, czymś, co wyniósł z dzieciństwa:

- Mój tata zajmował się naprawą zegarków. Coś podobnego w tym jest, że tak powiem: naprawa małych rzeczy - mówi.

Historia jego kolekcji ma początek w latach 90-tych, gdy zaczął zajmować się naprawą zapalniczek dla przyjaciół. Później szukał ich na targach staroci. Jego zbiór zaczął się stopniowo rozrastać. Przyjrzyj się dokładniej wybranym modelom - zobacz materiał wideo. Kto by pomyślał, że zapalniczki mogą wyglądać jak małe dzieła sztuki?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Nauka gry na bębnach afrykańskich. Jak z wyzwaniem poradziły sobie nasze prowadzące?

Ewa Błaszczyk opowiedziała o postępach w leczeniu córki: "Wszystko może się zdarzyć w każdej chwili"

Serena Williams wspiera Meghan Markle. "Sama znam przypadki seksizmu i rasizmu, których celem jest nas złamać"

Autor: Ola Lipecka

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości