Styl życia

Zamek Czocha - dlaczego warto odwiedzić to miejsce? "Są tu duchy i rycerze"

Styl życia

Pogoda - samorząd
Pogoda - samorząd Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Dorota Gardias udała się do Świeradowa-Zdroju, gdzie spotkała się z Piotrem Kucznirem, przedstawicielem zamku Czocha. To jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na Dolnym Śląsku.

Zamek Czocha powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w XIII wieku. Pierwotnie pełnił funkcję obronną. Nie da się tego odgadnąć oceniając budowlę jedynie z zewnątrz, gdyż nijak nie przypomina prostej fortecy czy warowni. Ciekawa architektura, wyjątkowa lokalizacja i liczne elementy dekoracyjne sprawiają, że wygląda on raczej jak bajkowy dom pięknej księżniczki, który wart jest zwiedzenia.

Zamek Czocha - atrakcje

Zamek Czocha to miejsce jak z baśni, pełne legend. Przechodząc przez prowadzący do niego kamienny most można odnieść wrażenie, że za chwilę nad naszą głową przeleci smok, a pod nogami przebiegnie stado krasnoludków. 

- To zamek średniowieczny, ale z bogatą historią od średniowiecza aż do współczesności. Atrakcją jest nocne zwiedzanie. Są tu duchy i rycerze. Można zobaczyć także skarby carów rosyjskich, regalia, popiersia, ikony. Wiele rzeczy, które można zobaczyć właśnie na Zamku Czocha - mówił Piotr Kucznir.

Zamek Czocha - zwiedzanie

Czocha leży na terenie słynącego z licznych (i okazałych) zamków Dolnego Śląska, w miejscowości Sucha ( Gmina Leśna ). Nie tylko sam zamek, ale i jego położenie jest magiczne. Pałac Czocha robi ogromne wrażenie zwłaszcza wieczorną porą, kiedy podświetlany jest na różnorodne kolory, dlatego jego najpopularniejszą i cieszącą się największym zainteresowaniem atrakcją jest nocne zwiedzanie. Niestety odbywa się ono jedynie sporadycznie, kilkanaście razy do roku i niezbędna jest rezerwacja telefoniczna.

Niewątpliwie jednak zwiedzanie Czochy nocą to niesamowita przygoda. W zamku znajduje się od lat nieużywana studnia, z której słychać ponoć kobiece jęki. Legenda głosi, że są to duchy niewiernych żon panów zamku. W takich okolicznościach zwiedzanie nawiedzonego zamku nocą może przyprawić o gęsią skórkę! Dla nielubiących ciemności i straszydeł odpowiedniejszą opcją będzie oczywiście tradycyjne zwiedzanie.

Warto zacząć od obejrzenia zamku z zewnątrz, znajdziemy tam m.in. dziedziniec, na którym niegdyś ćwiczono władanie mieczem, most, pod którym w odległych czasach płynęła obronna fosa oraz liczne uliczki i zakamarki zdobione kamiennymi łukami i drewnianymi elementami. W środku zamku możemy zobaczyć nie tylko bogate komnaty, zabytkowe meble i kolorowe witraże, ale i multimedialną salę tortur oraz ekspozycję starej broni. Należy jednak pamiętać, że zamek często wynajmowany jest na różnorodne imprezy i wydarzenia, a przez to zamknięty dla zwiedzających. Listę terminów, w których pałac jest otwarty dla turystów znaleźć można na jego oficjalnej stronie internetowej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości