Zalew Sulejowski – wymarzone miejsce na aktywny wypoczynek

zalew sulejowski
Bernard Bialorucki/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Utworzony przez spiętrzenie rzeki Pilicy na początku lat 70. był kiedyś głównie miejscem wypoczynku mieszkańców Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego oraz innych okolicznych miejscowości. Dziś jednak Zalew Sulejowski (niekiedy określany jako Jezioro Sulejowskie) cieszy się powodzeniem turystów z całej Polski. To wszystko nie tylko ze względu na piaszczyste i czyste kąpieliska, ale też liczne atrakcje całego regionu, m.in Centralny Osrodek Sportu w pobliskiej Spale, którą od Zalewu dzieli ok. 20 km.

Turyści przybywający nad Zalew Sulejowski to przede wszystkim osoby poszukujące możliwości aktywnego wypoczynku. Chodzi zarówno o sporty wodne, jak i jazdę na rowerze, wędrówki czy zwiedzanie zabytków w okolicznych miejscowościach. I co chyba najważniejsze – atrakcje przyrodnicze. A jest ich niemało, co stanowi niespodziankę dla wszystkich, którzy centralną Polskę uważają za nieszczególnie interesującą. Tymczasem Zalew Sulejowski i jego okolice obfitują w atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Zalew Sulejowski – plaża. Gdzie je znaleźć?

Kąpielisk nad samym Jeziorem Sulejowskim nie brakuje. I trudno się dziwić, ponieważ okolice sztucznego jeziora obfitują w piaski i sosnowe lasy, dzięki czemu pobyt nad zalewem może kojarzyć się nieco z wypoczynkiem nad morzem. Do dyspozycji plażowiczów jest m.in strzeżone kąpielisko w Smardzewicach, miejscowości Tresta, Swolszewicach Małych (ośrodek znany kiedyś jako Borki). Ładna, piaszczysta plaża jest też w miejscowości Karolinów. Natomiast w ośrodku wypoczynkowym Bronisławów mogą kąpać się naturyści. Ponieważ wybrzeże Jeziora Sulejowskiego jest raczej płaskie, znajdziemy tu wiele innych małych zejść do wody.

Zalew Sulejowski – atrakcje okolicy

Będąc nad Zalewem Sulejowskim, koniecznie trzeba zobaczyć Skansen Rzeki Pilicy (właśnie tej, na której zrobiony jest Zalew) powstały w celu zachowania kulturowego i przyrodniczego bogactwa regionu, tzw. Nadpilicza. Zobaczymy tam m.in stary młyn wodny, drewniane, zabytkowe budynki z regionu (ze względu na swój unikalny charakter przeniesione do Skansenu), kolekcję kamieni młyńskich, przedmioty związane z wieloletnią tradycją rybołówstwa rzecznego (w tym cała kolekcja zabytkowych łodzi) oraz liczne wystawy czasowe. Skansen znajduje się na obrzeżach Tomaszowa Mazowieckiego.

Warto również odwiedzić Rezerwat Niebieskie Źródła (faworyt w konkurencji: „atrakcje dla dzieci”), który leży w sąsiedztwie Skansenu. Jego największą atrakcją są wapienie jurajskie i powstałe w nich wywierzyska krasowe. O ich pięknie przesądza jednak obecność wody, która wypływa ze skał i przybiera niesamowity niebieski kolor. Rozlewisko zdobią też trzy większe i kilka mniejszych wysp. Co ciekawe, woda w stawie nigdy nie zamarza. Rezerwat stanowi także atrakcję dla wielbicieli ptaków.

Kolejną atrakcją są Groty Nagórzyckie, również znajdujące się w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego, a więc i w niedalekiej odległości od Zalewu Sulejowskiego. Jaskinie są pozostałością po kopalni piasku, która istniała tu do początku XIX wieku. Groty można oczywiście zwiedzać – są oświetlone. Największą jaskinią jest tzw. Sala Królewska mająca aż 3 metry wysokości i ok. 30 długości. Co ciekawe, w jaskiniach znajdują się ekspozycje dotyczące historii grot.

Zalew Sulejowski – sporty wodne, wędkarstwo

Wokół Zalewu Sulejowskiego znajdziemy co najmniej kilka wypożyczalni sprzętu do sportów wodnych, m.in w Barkowicach, Smardzewicach i miejscowości Bronisławów. Jedynymi, których nie można tu uprawiać, są sporty motorowe, ponieważ całe Jezioro Sulejowskie jest objęte strefą ciszy. Jeśli chodzi o windsurfing, prym wiedzie Karolinów nad Zalewem Sulejowskim. Coraz więcej nad zalew przyjeżdża też żeglarzy – przyciąga ich rozmiar Zalewu i dostępność miejsc do zacumowania praktycznie we wszystkich częściach jeziora.

Jezioro Sulejowskie to też okazja, by powędrować po lesie – nie brakuje ścieżek i tras turystycznych. Sosnowe lasy zapewniają korzystny mikroklimat, dlatego nad Zalew Sulejowski warto przyjechać choćby na weekend, jeśli mieszkamy w centralnej Polsce i odległość pozwala na szybki wypad.

No i wreszcie – wędkarstwo. Czy są tu ryby? Mimo że akweny centralnej Polski nie uchodzą za najczystsze, Zalew Sulejowski wypada na ich tle całkiem nieźle, dlatego przyciąga nie tylko fanów kąpieli i sportów wodnych, ale też wędkarzy. Można tu z powodzeniem łowić sandacze, szczupaki, leszcze czy karpie.

Poza samym zbiornikiem fani sportu powinni też koniecznie odwiedzić Spałę – Centralny Ośrodek Sportu będący bazą również dla sportowców profesjonalnych, który oferuje kryte baseny, boiska (najczęściej wynajmowane przez grupy), halę sportową z bieżnią tartanową, możliwości skorzystania z zabiegów odnowy biologicznej i innych form relaksu oraz wygodne noclegi.

Zabytki

W okolicy Zalewu Sulejowskiego znajdziemy też miejsca interesujące pod względem historycznym. Koniecznie trzeba odwiedzić stary Sulejów i jego słynny zespół klasztorny opactwa cysterskiego oraz malowniczy rynek. Ciekawy jest też Piotrków Trybunalski, który zachował średniowieczny układ ulic i wciąż możemy oglądać w nim liczne zabytkowe kamienice, a także zachowane fragmenty murów miejskich.

Zobacz też:

Odpoczynek na łonie natury. Park Narodowy Bory Tucholskie

Bydgoszcz, czyli polska Wenecja i jej okolice

Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce. W tych miejscach aktywnie spędzisz wakacje z całą rodziną

Zobacz video: Będzie więcej policjantów nad Zalewem Sulejowskim

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości