Z powodu choroby Zuzia musi nosić gorset. Jej mama wpadła na pomysł wyjątkowej sesji

Styl życia

Autor:
Martyna
Trębacz
Reporter:
Paweł Kiliański
Dzień Dobry TVNPrzyjaciel gorset

Zuzia, podobnie jak jej rówieśnicy chciałaby móc aktywnie spędzać czas. Niestety, z powodu choroby kręgosłupa, ogranicza ją gorset ortopedyczny, który musi nosić przez cały dzień. Dziewczynka mierzy się z niemiłymi reakcjami w szkole. Jej mama wpadła na wyjątkowy pomysł, baby pomóc córce otworzyć się na świat. Przygotowała profesjonalną sesję zdjęciową, której efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. 

Choroba kręgosłupa u dziecka

Zuzia cierpi na wadę kręgosłupa. Pierwsze niepokojące sygnały pojawiły się, gdy miała zaledwie 8 miesięcy. – Nie raczkowała, miała słabe napięcie mięśniowe i już wówczas skierowano nas na rehabilitację – mówiła jej mama, Anna Zakrzewska.

Diagnoza przyszła nieco ponad rok później, gdy dziewczynka miała 2 lata. - Zuzanna ma skrzywienie dwułukowe kręgosłupa w odcinku piersiowym oraz lędźwiowym, w dodatku z dość dużą rotacją kręgów. Zuzanny kręgi przekręcają się jeszcze dodatkowo wokół własnej osi – mówiła mama Zuzi.

W 2018 roku lekarze podjęli decyzję o konieczności noszenia przez dziecko gorsetu ortopedycznego. Dziewczynka musi go nosić przez cały czas, nawet podczas snu. -Trochę mnie uciska, ciężej mi się w nim oddycha i muszę leżeć bardziej na plecach, bo jak leżę na boku to drętwieje ręka.

Noszenie gorsetu wiąże się nie tylko z dyskomfortem fizycznym, ale także nie zawsze pozytywnymi reakcjami ze strony otoczenia. Choć dzieci, z którymi Zuzia chodzi do klasy, okazały się pomocne, to dochodziło w szkole do nieprzyjemnych sytuacji. - Zdarzało się, że podstawiali jej nogę, wiedząc, że na pewno się przewróci, bo jest ograniczona ruchowo. Podbiegali od tyłu i wkładali ręce między gorset a ciało, czego Zuzia bardzo nie lubiła. Z aktywnego dziecka stała się dzieckiem wycofanym. Na pewnym etapie nawet smutnym – mówiła jej mama.

Wyjątkowa sesja fotograficzna Zuzi

Anna Zakrzewska, mama Zuzi, z zawodu jest fotografem. Widząc, że jej córka czuje się wyśmiewana z powodu gorsetu i coraz bardziej zamyka się w sobie, postanowiła zrobić jej profesjonalna sesję zdjęciową.

Dziewczynka podeszła do propozycji mamy z dystansem, ale ostatecznie się zgodziła. - Na początku za bardzo nie chciałam, ale później się zgodziłam i było bardzo fajnie – mówiła Zuzia.

Anna Zakrzewska postanowiła podzielić się w sieci efektami sesji. Jak się okazało, reakcje innych przeszły ich najśmielsze oczekiwania. -Zdecydowałam się te zdjęcia upublicznić i pamiętam, że były setki wiadomości, komentarzy w ciągu doby. I poprosiłam Zuzę, żeby zobaczyła, z jakim cudownym efektem przyjęła się ta sesja i jak bardzo jest potrzebna. Zuzia jest zdecydowanie najlepszą i najważniejszą modelką, z jaką przyszło mi pracować – powiedziała jej mama.

Co więcej, zdjęcia nie tylko obiegły sieć, ale także zdobyły nagrody i wyróżnienia na konkursach. Jednak największym sukcesem była reakcja Zuzi. - Wtedy po sesji, jak zobaczyłam te zdjęcia, to bardziej zaakceptowałam ten gorset - powiedziała Zuzia.

Największym marzeniem dziewczynki jest całkowita sprawność. - Moim marzeniem jest, żeby zdjąć gorset, żebym mogła normalnie chodzić, pływać, bawić się wszędzie – wyznała dziewczynka.

Zobacz także:

Autor:Martyna Trębacz

Reporter: Paweł Kiliański