Styl życia

Wysiewanie łąk ratuje nasze środowisko. Akcja Almette to pierwszy krok do zmiany

Styl życia

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
Almette

Środowisko od długiego czasu prosi nas o pomoc. Jego zły stan coraz bardziej daje się we znaki. Jeśli chcemy wiec uratować to, co dała nam natura, jest sposób – zakładajmy łąki i pasy kwietne, które nie tylko są wspaniałymi wyspami bioróżnorodności, ale także gwarantują nam więcej czystego powietrza i nawodnienia gleby. 

Warto chronić przyrodę

Duże marki mają siłę, która coraz częściej wykorzystują w szczytnych celach. Marka Almette postanowiła zadbać o otaczającą nas naturę i zorganizowała akcję "Almette chroni łąki". Celem programu jest wysianie do 2025 roku 150 000 m2 łąk, które wyżywią nawet 1 035 000 pszczół i innych zapylaczy.

Co ważne, w akcję może zaangażować się każdy z nas. Jak to zrobić? Wystarczy założyć łąkę kwietną na balkonie, w ogrodzie, czy na trawniku w centrum miasta. Zanim jednak zaczniecie przygotowania, warto posłuchać ekspertów, którzy w ramach akcji opowiadają jak dobrze i skutecznie rozpocząć przygodę z kwiatami. Swoimi radami podzielili się ekolog i prezes fundacji Łąka, Maciej Podyma oraz prof. dr hab. Piotr Tryjanowski. Ponadto w inicjatywę angażowali się także influencerzy.

Łąka jest domem dla zwierząt, nie tylko motyli i pszczół, ale także dla drobnych ssaków. Po drugie woda. Łąki pomagają nam przy mikroretencji. Jeżeli pada ulewny deszcz, potrafią odprowadzić tej wody do gleby więcej niż zwykłe trawniki. Po trzecie łąki kwietne magazynują w swoich korzeniach dwutlenek węgla, który jest gazem cieplarnianym, który powoduje te zmiany klimatu, o których teraz wszyscy mówią 

Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych Kwiaty nie tylko zdobią, niektóre z nich mogą urozmaicić smak potraw. Które rośliny warto mieć w swoim ogrodzie? Do których dań można je dodawać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wysiewanie łąk kwietnych w całej Polsce

Tegoroczne działania w ramach programu "Almette chroni łąki" dobiegły już końca. Organizatorzy jeszcze do listopada odwiedzali wybrane miasta, gdzie razem z lokalnymi władzami, aktywistami i zwykłymi mieszkańcami wysiewali wieloletnie kwietne łąki. Odwiedzili też rolników, żeby razem z nimi zakładać pasy kwietne. Choć czas wysiewu już się zakończył, to dopiero początek akcji. Przed nami jeszcze dużo terenów do zagospodarowania do wysiania.! Co do tej pory udało się zrobić, zobaczcie poniższe wideo.

ALMETTE
ALMETTE

Więcej filmów i zdjęć z podróży po Polsce i wysiewania łąk można zobaczyć na www.almette.pl w zakładce: chronimy łąki.

Zobacz także:

Autor:Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości