Styl życia

Tworzy niezwykłe portrety znanych Polaków. Potrzebuje do tego tylko nożyczek i kartki papieru

Styl życia

Wystarczy mu kartka papieru i nożyczki, by stworzył prawdziwe arcydzieło. Grzegorz Dudała jest artystą, który specjalizuje się w sztuce cięcia papieru. Tworzy m.in. ornamenty, motywy religijne, a także portrety znanych osobistości. Od czego zaczęła się jego pasja?

Sztuka z kartki papieru

Grzegorz Dudała od zawsze lubił malować i rysować. Około 8-9 lat temu chwycił w dłoń nożyczki i wykonał swoją pierwszą wycinankę.

- Pracowałem w kinie na kasie. Nie było dużego ruchu, wziąłem pusty kartonik biletowy, wyciąłem nożyczkami kogucika na ludową nutę, tak mi się to spodobało, że od tej pory wycinałem wszędzie - w tramwajach, w autobusie - powiedział Grzegorz Dudała.

Ile czasu zajmuje mu stworzenie jednego dzieła? Okazuje się, że nie ma na to reguły, ponieważ każdą wycinankę robi się nieco inaczej. Jedną wykona w kilka godzin, drugą w kilka dni, a nawet miesięcy.

- Najwięcej czasu zajmuje mi jednak patrzenie na modela czy obiekt architektury, żeby wiedzieć, jak poprowadzić żyłkę papieru, ażur - przyznał Dudała. - Wolę wycinanki monochromatyczne, większość moich prac jest czarno-białych, kremowo-białych lub w jednym kolorze - dodał.

Portrety znanych gwiazd

Grzegorz stworzył wycinankowe portrety m.in. Kory, Olgi Tokarczuk, Igi Świątek, Roberta Lewandowskiego, Daniela Olbrychskiego czy Jurka Owsiaka. Zwykle wykonuje je przy okazji urodzin czy aktualnych osiągnieć artystów lub sportowców. Spod jego ręki wychodzą również dzieła upamiętniające zmarłe osoby.

Aktualnie artysta pracuje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Szczekocinach. Prowadzi zajęcia artystyczne, zarówno plastyczne, jak i te związane z teatrem, przygotowuje scenografie. Źródłem inspiracji są: tradycje wycinankarskie, grafiki portretowe, sztuka żydowska, symbolika religijna, dawne detale i ornamenty. Z wykształcenia jest historykiem, a jego dzieła służą również popularyzacji wiedzy z tej dziedziny.

Grzegorz Dudała od dwóch lat prowadzi także galerię wycinanek w Szczekocinach. W ten sposób spełnił jedno ze swoich największych marzeń. Obecnie znajduje się tam 214 prac.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości