Styl życia

Dlaczego warto ograniczyć plastik? Katarzyna Bosacka wymienia zalety wody z kranu: "Jest dużo tańsza"

Styl życia

Plastik towarzyszy nam wszędzie. W Europie produkuje się 58 milionów ton tego tworzywa rocznie, a aż 40 proc. ogólnej produkcji stanowią jednorazowe opakowania. To są ogromne ilości. Jak zatem możemy zminimalizować zużycie plastiku? Na początek zamieńmy wodę butelkowaną na filtrowaną z kranu.

Szkodliwy plastik

To wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wprowadzić jedną prostą zmianę, by w perspektywie czasu przyniosła korzystny efekt. Katarzyna Bosacka tłumaczy, dlaczego warto zrezygnować z kupowania butelkowanej wody.

- Jesteśmy na plaży. Wiele osób na pewno przyniesie tu butelkę plastikową z wodą, postawi ją w słońcu. Co się wtedy dzieje? Po pierwsze z tego plastiku natychmiast następuje emisja szkodliwych dla naszego zdrowia związków, które działają jak hormony żeńskie estrogeny. Psują nam tarczycę, powodują cukrzycę, otyłość. Jeśli przyjmujemy bardzo dużo tego typu związków właśnie z wody gazowanej, to wtedy nasze zdrowie zaczyna się psuć - powiedziała ekspertka w Dzień Dobry TVN.

Zalety picia wody z kranu

Niewielu wie, że plastik nie tylko zalega na wysypiskach śmieci, ale jest też po prostu w nas.

- Codziennie przyjmujemy dawkę plastiku. Wdychamy go, połykamy razem z wodą butelkowaną, dlatego namawiam wszystkich od lat, pijmy wodę z kranu - podkreśliła Bosacka.

Jakie są zalety picia wody z kranu? Specjalistka wskazuje, że jest ich wiele. - Jest dużo tańsza, bo kosztuje grosz za litr. Kiedyś obliczyłam na potrzeby programu "MądrzeJemy", że czteroosobowa rodzina, która kupuje wodę w plastiku wydaje na nią mniej więcej 3 tys. zł rocznie i w dodatku taka jedna rodzina produkuje 50 kg plastiku tylko z butelek plastikowych. Zatem picie wody z kranu to oszczędność pieniędzy, kręgosłupa i naszego zdrowia, dlatego że ma cztery razy mniej plastiku niż ta w butelce - wskazuje Katarzyna Bosacka.

Osoby, którym nie smakuje woda z kranu lub obawiają się ją pić, mogą używać specjalnych filtrów.

- Jeśli ktoś ma stare, zardzewiałe rury, to może kupić fantastyczne urządzenia filtrujące, które jednocześnie gazują wodę. To jest kapitalne, bo jak pokazują badania, prawie połowa Polaków kupuje wodę butelkowaną ze względu na wodę gazowaną. Możemy ją sobie zrobić w domu - zauważyła Bosacka.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości