Styl życia

Wileńskie Kaziuki w polskich miastach. Na czym polega to święto?

Styl życia

Autor:
Diana
Ryściuk
Kaziuki w Wilnie

Kaziuki (lit. Kaziuko mugė) to jarmark odpustowy, który tradycyjnie od czterystu lat odbywa się w Wilnie 4 marca, czyli w dzień świętego Kazimierza. To bardzo ważne święto dla Polaków z Wileńszczyzny. Po wojnie i zmianie granic zostało przeniesione do niektórych polskich miast. Gdzie dziś obchodzone są Kaziuki?

Kaziuki - skąd wzięło się to święto?

Według historyków początek jarmarków kaziukowych sięga 7 listopada 1602 r., kiedy papież Klemens VIII ogłosił księcia Kazimierza Jagiellończyka świętym. Dwa lata później w katedrze wileńskiej miała miejsce uroczystość kanonizacyjna. W 1636 z wielką pompą przeniesione zostały relikwie Kazimierza do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta III i Władysława IV. Było to tak ważne dla organizatorów, że poinformowali o tym wielu europejskich władców. Potem mieszkańcy Wilna organizowali rocznice tego wydarzenia, a kościelnym odchodom zaczął towarzyszyć jarmark, który z czasem, na wniosek kupców, rozrósł się na kilka dni. Do Wilna zaczęli przyjeżdżać kupcy z towarami, jakich miejscowa ludność wcześniej nie znała. Z czasem na straganach pojawiły się piernikowe serca, które stały się i do dziś są symbolem Kaziuków.

Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska – koniec sezonu
Martyna Wojciechowska – koniec sezonu Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Podczas Kaziuków odbywały się pochody na czele z kuglarzami i kolorowymi przebierańcami. Odbywały się na wileńskim Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał jeden z mieszkańców Wilna przebrany za św. Kazimierza. Później, na skutek wojny i włączenia Wilna i Litwy do ZSRR, Kaziuki sporo przeszły i już nie miały takiego rozmachu. Po uzyskaniu przez Litwę niepodległości jarmark powrócił na Plac Katedralny i rozwinął się na nowo.

Kaziuki - obchody i jarmark. Gdzie odbywa się w Polsce?

Współcześnie Kaziuki to trzydniowy jarmark odbywający się w różnych miejscach miasta połączony z występami artystycznymi, warsztatami i różnymi pokazami. Na straganach można znaleźć regionalne jedzenie, wyroby rzemiosła oraz rękodzieła ludowego i artystycznego. Z czasem Kaziuki zaczęły być organizowane również w innych miastach Litwy, ale też np. w Grodnie na Białorusi.

Od jakiegoś czasu z inicjatywy osób o wileńskich korzeniach Kaziuki organizowane są również w kilku polskich miastach, w tym w Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku. Jeśli 4 marca nie wypada w niedzielę, to święto w Polsce jest organizowane w pierwszą niedzielę po tym dniu. Zdarza się również, że jest przesuwane na kwiecień. W 2022 roku w trakcie niektórych jarmarków kaziukowych zbierane są środki na pomoc walczącej z Rosją Ukrainie.

Niektóre miasta, w których w 2022 roku w Polsce obędą się jarmarki kaziukowe:

  • Ełk - 5 marca
  • Olsztyn - 5 marca
  • Poznań - 6 marca
  • Zielona Góra - 3 kwietnia
  • Świdwin - 4 marca
  • Ostrowiec Świętokrzyski - 4 marca
  • Police - 6 marca

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: flavijus/Getty Images

Pozostałe wiadomości