Styl życia

Wielki Post - czy można jeść mięso? Jaki post zachować w Wielkim Tygodniu?

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
polki.pl
Jajka wielkanocne

Wielki Post trwa w tym roku od 2 marca do 14 kwietnia. W tym czasie chrześcijanie stosują zasady poszczenia w oczekiwaniu na Wielkanoc, kiedy Jezus zmartwychwstanie. Kiedy można jeść mięso w Wielkim Poście? Jak sytuacja wygląda w Wielkim Tygodniu?

Wielki Post - czy można jeść mięso?

W trakcie Wielkiego Postu wierni praktykują post ilościowy i jakościowy. Post ilościowy dotyczy, jak sama nazwa wskazuje, ilości przyjmowanych pokarmów i polega na ograniczaniu jedzenia. Post jakościowy dotyczy tego, co się je - zakłada ograniczanie produktów mięsnych, jak mięso, słoninę, tłuszcze, kości itd. W poście jakościowym można jeść jaja, nabiał, masło i ryby. Aktualnie Kodeks Prawa Kanonicznego od 1917 roku pozwala na spożywanie zwierząt tzw. zimnokrwistych, czyli żyjących w wodzie, tj. żab czy ślimaków, w trakcie postu jakościowego. Post ten obowiązuje we wszystkie piątki.

Ku pokrzepieniu serc

Ku pokrzepieniu serc
Ku pokrzepieniu sercArchiwum prywatne
wideo 2/12

W okresie przygotowań do świąt Wielkanocy obowiązuje dodatkowo post ścisły - w Wielki Piątek oraz w Środę Popielcową. Jest to połączenie postu ilościowego i jakościowego. Oznacza to, że w pozostałe dni, które nie są piątkami, można normalnie spożywać produkty mięsne.

Czy można jeść mięso w Wielkim Tygodniu?

Wielki post kończy się w kościele grekokatolickim w Niedzielę Palmową. To po niej rozpoczyna się tzw. Wielki Tydzień, inaczej nazywany Tygodniem Męki. Oznacza to, że w tym tygodniu nie obowiązuje post ilościowy ani jakościowy. Jednak w związku z przygotowaniami do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w niektóre dni obowiązują dodatkowe dni postne. 

W Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek, Wielką Środę i Wielki Czwartek post nie obowiązuje - ani jakościowy, ani ilościowy. Dopiero w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. W tym dniu ogranicza się spożywania mięsa i tradycyjnie nie je się do syta z wyjątkiem jednego posiłku w ciągu dnia. W Wielką Sobotę i w Wielkanoc do niedzielnej rezurekcji nie ma obowiązku zachowywania postu, jednak w związku z tradycją zaleca się jego przestrzegania. Dawniej, zgodnie z prawem kanonicznym, post należało zachować do soboty, do godziny 12:00, kiedy wracano ze święconką z kościoła. Obecnie nie ma takich przepisów. 

Mięso w Wielkanoc

Dawniej w Wielkanoc nie jedzono mięsa aż do rezurekcji. W trakcie śniadania wielkanocnego można było jeść mięso. Tak jest też aktualnie. Obecnie w niedzielę wielkanocną również przed mszą rezurekcyjną można spożywać produkty zwierzęce. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: polki.pl

Źródło zdjęcia głównego: golero/Getty Images

Pozostałe wiadomości