Wielkanoc 2021 i Triduum Paschalne: kiedy wypadają święta wielkanocne?

Styl życia

Imgorthand/Getty Images

Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. To najważniejsze święto chrześcijańskie, które jest ruchome. Najwcześniej może wypaść 22 marca, a najpóźniej 22 kwietnia. A kiedy obchodzimy tegoroczne święta wielkanocne? Ile mamy dni wolnego?

Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu chrześcijańskim. Upamiętnia ono misterium paschalne - mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to święto ruchome, więc jego termin co roku przypada w różne dni. Do tegorocznych świąt Wielkiej Nocy wierni przygotowują się od 17 lutego, czyli Środy Popielcowej, która rozpoczyna 40-dniowy post.

Tuż przed Wielkanocą 28 marca 2021 roku katolicy obchodzą Niedzielę Palmową. To ona zapoczątkowuje Wielki Tydzień. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu w kościołach święci się palmy.

Wielki Czwartek - pierwszy dzień Triduum Paschalnego

Natomiast Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. W 2021 roku przypada 1 kwietnia. Tego dnia w Kościele Katolickim odprawiana jest tylko jedna msza święta na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego

Wielki Piątek w 2021 obchodzimy 2 kwietnia. To dzień upamiętniający śmierć Chrystusa na krzyżu. W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. W kościołach nie sprawuje się liturgii eucharystycznej. To dzień zadumy nad Męką Chrystusa.

Wielka Sobota – to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia

3 kwietnia 2021, w Wielką Sobotę, katolicy oczekują przyjścia Chrystusa. To ostatni z trzech dni przygotowujących chrześcijan do święta Zmartwychwstania. Wówczas wierni przynoszą do świątyni pokarmy w koszyczkach, które święci kapłan. Na zakończenie Wielkiej Soboty odprawiana jest uroczysta Msza Święta Wigilii Paschalnej.

Kiedy wypada Wielkanoc 2021?

Po okresie Triduum Paschalnego katolicy 4 kwietnia 2021 obchodzą Zmartwychwstanie Jezusa. To najważniejszy dzień w kalendarzu Kościoła Katolickiego. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się od mszy rezurekcyjnej, podczas której organizowana jest uroczysta procesja. W tym roku ze względu na pandemię wiele kościołów z niej rezygnuje. Więcej na ten temat tutaj: Wielkanoc 2021 w czasie pandemii. Jakie obostrzenia będą obowiązywać na święta?

Kalendarz Świąt Wielkanocnych i Triduum Paschalnego 2021:

  • 1.04 - Wielki Czwartek – pierwszy dzień Triduum Paschalnego;
  • 2.04 - Wielki Piątek - drugim dzień Triduum Paschalnego;
  • 3.04 - Wielka Sobota – trzeci dzień Triduum Paschalnego;
  • 4.04 - Niedziela Wielkanocna (Wielkanoc) – dzień ustawowo wolny od pracy.
  • 5.04 - Poniedziałek Wielkanocny - obchodzony jest wtedy Lany Poniedziałek, czyli tzw. Śmigus Dyngus - dzień ustawowo wolny od pracy.

Zobacz wideo: Wielkanoc w słoju. Jak zrobić dekoracje świąteczne?

Zobacz także:

Kiełbasa pieczona w winie, sałatka z wędzonym łososiem i tofurnik. Sprawdź wielkanocne przepisy Martyny Chomackiej

10 tradycyjnych potraw na Wielkanoc. Zobacz, jak je zrobić

Pierogi z kabanosami, barszcz z kiełbasą i roladki cielęce. Oto ekologiczne mięsne przepisy Sebastiana Olmy

Autor: Dominika Czerniszewska