Styl życia

Warszawski lokal wśród najpiękniejszych restauracji świata

Styl życia

Aktualizacja:

Mamy powód do dumy. Polska restauracja "Opasły Tom" znalazła się wśród pięciu najlepiej zaprojektowanych restauracji świata. Ranking opublikowany przez prestiżowy magazyn Wallpaper umieścił warszawski lokal obok miejsc z Peru, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Włoch.

Historia miejsca

"Opasły Tom" znajdujący się w pięknej kamienicy przy ulicy Wierzbowej istnieje od niedawna. Samo miejsce ma jednak długą historię. W czasach przedwojennych był to teren bardzo rozrywkowy.

Było wielkie kino, było wrotkowisko, był kabaret Qui Pro Quo. Wierzbowa to jest Oaza, lokal, który powstał na początku XX wieku, ale tak naprawdę apogeum działalności to był przełom lat 20. i 30.

- powiedział Grzegorz Kalinowski, varsavianista.

Jak wspomina Grzegorz, były to czasy pana Jana Rawicza Weissa. Biznes służył temu, aby ukryć jego prawdziwe dochody, a to były pieniądze z napadów na banki. To był wspólnik słynnego Szpicbródki. Jesienią 1932 roku wraz z nim zasiadł na ławie oskarżonych, wtedy Oaza przestała być Oazą. Do wybuchu II wojny światowej funkcjonowała jako Arizona.

doceniona restauracja z Warszawy

Dawniej Oza była lokalem, który zatrudniał 200 osób. Dzisiejsza restauracja jest dużo mniejsza. Składa się z czterech sal i czytelni. Jej wnętrze goście porównują do stylu art deco z nutką modernizmu. Nowoczesne rozwiązania i minimalizm skradły serca nie tylko gości, ale również światowych znawców architektury.

W restauracji wrażenie robią ściany wykonane z falistej blachy i pokryte aksamitem. Dzięki czemu lokal ma niesamowitą akustykę i dodaje wnętrzu przytulnej atmosfery. Całość utrzymana jest w kolorach „jedzeniowych”. W restauracji przewijają się barwy szałwii, musztardy i miodu.

Zaprosiliśmy architektów, którzy mieli już bardzo poważny dorobek. Wiedzieliśmy też, że jesteśmy w historycznym budynku. Szacunek dla historii, adekwatność do architektury. To jest coś, czego zawsze się trzymamy w naszych realizacjach

- powiedziała restauratorka Agnieszka Kręglicka.

Właścicielom udało się także zaadoptować piwnicę lokalu, którą również zaaranżowano na salę. Znajdują się tam nietypowe stoły i dopracowane w każdym najdrobniejszym detalu ozdoby. Uwagę przyciąga także stary plakat wiszący na ścianie. Przypomina on o lokalu Oaza, który funkcjonował w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości