Styl życia

Uraz głowy uczynił go muzycznym geniuszem!

Styl życia


Derek Amato jest kompozytorem, który uległ poważnemu wypadkowi. W wyniku urazu głowy Derek odkrył w sobie nieznany mu wcześniej talent. Z kompozytorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Derek Amato jest jednocześnie rzadkim przypadkiem medycznym i artystycznym. Na świecie jest zaledwie kilkadziesiąt osób takich jak on. To osoby, które w wyniku urazu głowy odkryły w sobie nowy, wcześniej nieznany talent. W przypadku Dereka uraz głowy uruchomił u niego talent muzyczny. Nie jest znany inny przypadek nabytego talentu tego rodzaju - muzycznego.

Spotkałem się wtedy z dwójką znajomych z dzieciństwa. Wygłupialiśmy się wokół basenu. Kiedy wskoczyłem do wody źle obliczyłem odległość od płycizny i uderzyłem w dno lewą, górną stroną głowy. Choć później okazało się, że mam uraz mózgu po prawej stronie. Nie było wylewu krwi do mózgu, ale straciłem 40 proc słuchu po lewej stronie. Mam kłopoty z pamięcią i czasem poważne bóle głowy. Czasem hałasy w mojej głowie zamieniają się w muzykę. Moje życie stało się elektryczne.

Przed wypadkiem Derek był trenerem handlowców w firmie komunikacyjnej. Po wypadku Amato zaczął odczuwać muzykę całym ciałem.

Ja nie słyszę muzyki, ja ją po prostu czuję.

Kiedy Derek po raz pierwszy usiadł do pianina, od razu zaczął na nim grać tak, jakby to robił od zawsze. Dla Dereka była to ekscytująca i zarazem wzruszająca chwila.

Zobacz też:

19-letni geniusz malarstwa, który jest samoukiem.

Alan Andersz o swoim wypadku.

Stanisław Moniuszko - twórca polskiej opery i ojciec dziesięciorga dzieci.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości