Styl życia

"Ubrać płaszcz" to jeden z najczęstszych błędów - jak mówi się poprawnie?

Styl życia

Autor:
Dagmara
Olszewska
Digital VisionImage Source

Niezmiennie od wielu lat język polski znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków świata. Miejsce w tej klasyfikacji zapewniają nam trudne zasady pisowni, gramatyki i wymowa. Polacy dość często sami popełniają błędy, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Robimy to na przykład zakładając, ubierając bądź wkładając sweter.

Ubrać, czy założyć? Sprawdzamy poprawność językową

Według raportu nadwyraz.com, Polacy obecni w Internecie popełniają błąd językowy co 6 sekund. O dziwo, niestraszne nam słowa skomplikowane ortograficznie a te, których używamy najczęściej. W ścisłej czołówce znalazły się takie wyrazy jak: oryginalnie, na co dzień, w ogóle, sprzed czy włączać. Zwycięzcą niepoprawnych stylistycznie fraz został "dzień dzisiejszy". 

Na ulicy, w domach, wśród znajomych często słyszymy wyrażenie "ubrać coś". Niestety, jest niepoprawne. Funkcjonuje w naszym języku jako południowopolski regionalizm, powstały pod wpływem języka niemieckiego. W standardowej, słownikowej polszczyźnie uznawany jest za błąd. Jeśli chcemy użyć w jednym zdaniu poprawnie czasownika "ubrać" w odniesieniu do części garderoby, należy dodać zaimek "się" np.: Mój syn na sanki ubrał się w ciepły kombinezon. 

Pogoda na 28.10.2021 + 29.10 - 1.11.2021
Pogoda na 28.10.2021 + 29.10 - 1.11.2021Pogoda na 28.10.2021 + 29.10 - 1.11.2021
x-news

Czy "zakładać" to błąd językowy?

Niestety, jak na jeden z najtrudniejszych języków świata przystało, mamy kolejne zasady dotyczące naszej garderoby. Według słowników poprawnej polszczyzny forma "założyć sukienkę" również będzie niepoprawna. Czasownik "zakładać" tyczy się bowiem tych rzeczy, które umieszczamy na sobie, ale nie wkładamy ich na siebie. Dobrym przykładem będą okulary czy plecak. W odniesieniu do ubrań oficjalnie poprawną formą jest wkładanie. 

Profesor Mirosław Bańko twierdzi jednak, że nie przywiązuje wielkiej wagi do różnic między zakładaniem a wkładaniem odzieży. Niektóre słowniki zaczynają dopuszczać czasownik "zakładać" do użytku. Dopóki jednak nie pojawi się jasny komunikat poprawności obu form, mamy dla Was małe przypomnienie.

Ubieramy - coś na coś lub coś na kogoś

Wkładamy- coś lub coś na kogoś

Zobacz także:

Międzynarodowy Dzień Języków Migowych. "Miganie jest sposobem na zapewnienie podstawowych praw komunikacyjnych"

Neologizmy w czasie pandemii. Prof. Bralczyk: "Język odzwierciedla rzeczywistość i ją kształtuje"

"Polska mowa, trudna mowa". Jak obcokrajowcy radzą sobie z językiem polskim?

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości