Technologia

W Polsce powstają przejścia dla pieszych dedykowane smartfonowym zombie

Technologia

Dawno, dawno temu przechodnie byli wyprostowani i patrzyli przed siebie, a jak trzeba było - to także spoglądali na boki. Natomiast teraz wielu z nich przybrało postać smartfonowych zombie, którzy na ulicy nie widzą nic więcej prócz ekranu telefonu. Dlatego dla ich bezpieczeństwa w kilku miastach Polski zainstalowano świecące przejścia dla pieszych. Jak działają? Czy inni piesi popierają ten pomysł?

Przechodnie zapatrzeni w telefony stwarzają niebezpieczeństwo na drodze, dlatego tworzono dla nich specjalne przejścia przez jezdnię z migającymi pasami. Zielone i czerwone światło wmontowane w chodnik zapala się równolegle z odpowiednim kolorem na sygnalizatorze.

Za i przeciw

Jedni uważają, że to bardzo dobry pomysł, ponieważ należy iść z duchem czasu, a inni go nie popierają, bo w ten sposób utrwala się w osobach zapatrzonych w telefony bezmyślne i automatyczne przechodzenie przez ulicę. Zdaniem sceptyków, lepsze byłby kampanie mające na celu pomoc w zerwaniu z uzależnieniem od smartfonów.

Jak się idzie, to nie powinno się telefonu trzymać w ręku. To jakieś poplątanie w głowie.

- usłyszał nasz reporter.

Pilotażowy program w kilku polskich miastach

Świecące przejścia dla pieszych funkcjonują już między innymi w Izraelu, Danii, Niderlandach, a nawet w Indiach.

W Polsce pierwszą miejscowością, która wprowadziła ten system było Zalasewo niedaleko Swarzędza. Urzędnicy zdecydowali, że zamontują go na przejściu dla pieszych w pobliżu szkoły.

Niedawno na świecące przejścia zdecydowały się także władze Szczecina, Poznania oraz Warszawy.

Jeżeli to rozwiązanie będzie w stanie uratować chociaż jedno życie ludzkie, to zawsze jest warto chociaż przetestować taką nowość technologiczną. Nie ponosiliśmy żadnych dodatkowych kosztów związanych z zastosowaniem tego pilotażu.

- stwierdziła rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Karolina Gałecka.

Czas pokaże, kto miał rację - sceptycy pomysłu, czy jego zwolennicy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości