Technologia

Polski łazik marsjański najlepszy na świecie. Potrafi m.in. otwierać zamki i analizować glebę

Technologia

Aktualizacja:

Łazik marsjański zespołu AGH Space Systems zwyciężył w prestiżowych zawodach Indian Rover Challenge. Konstrukcja studentów z Krakowa potrafi m.in. samodzielnie poruszać się w nieznanym terenie, poszukiwać i dostarczać określone przedmioty, otwierać zamki i analizować glebę. - Ten projekt łączy ze sobą mechanikę, elektronikę, software. Nawet mamy geologów - powiedział Maciej Kurcius.

Zespół AGH Space Systems zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich Indian Rover Challenge, będącym częścią Rover Challenge Series, czyli najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie organizowanych przez Mars Society. Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pokonali kilkadziesiąt zespołów z całego świata, w tym trzy z Polski. Ich łazik oceniany był w następujących konkurencjach: poszukiwanie i dostarczanie wybranych przedmiotów, obsługa manipulatora, nawigacja autonomiczna oraz analiza próbek gleby.

Dzięki temu zwycięstwu studenci z AGH przywieźli nie tylko puchar i nagrodę pieniężną, ale także coś znacznie cenniejszego:

To czego się najwięcej uczymy na tych zawodach, to doświadczenie, które zyskujemy i wiedza, którą niesiemy ze sobą dalej, żeby pracować w sektorach kosmicznych, jak i przy robotyce mobilnej

- powiedział student AGH, Kamil Machoń.

Kilka słów o łaziku

Podstawowym zadaniem łazika jest wsparcie astronauty w symulacji misji kolonizacyjnej. Konstrukcja może być zdalnie sterowana na odległość 2 km (wraz z przesyłaniem obrazu z kamer) oraz poruszać się autonomicznie do celu omijając przeszkody i samodzielnie planując ścieżkę. Zamontowany na łaziku manipulator pozwala na wykonywanie prostych prac naprawczych, konserwacyjnych, obsługę paneli operatorskich, transport przedmiotów oraz pobieranie próbek gleby. Pobrana ziemia może być wstępnie analizowane na łaziku pod kątem podstawowych parametrów fizycznych, jak i potencjalnej obecności życia.

Ten projekt jest złożony z wielu poziomów, łączy ze sobą mechanikę, elektronikę, software. Nawet mamy geologów, ponieważ musimy badać obecność życia na obcych planetach

- stwierdził student AGH, Maciej Kurcius.

Łazik będzie udoskonalany o nowe funkcjonalności, ponieważ w maju tego roku studenci z AGH zamierzają wziąć udział w najbardziej prestiżowych zawodach URC w Stanach Zjednoczonych.

Marzenia

Studenci wiążą swoją przyszłość z branżą kosmiczną.

Wielu z nas marzy o tym, aby pracować przy konstrukcji rakiet, sond stratosferycznych czy łazików, które polecą na Marsa. To byłoby wielkie osiągnięcie

- stwierdził Kamil.

Całemu zespołowi życzymy kolejnych zwycięstw i spełnienia marzeń.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości