Technologia

Rocznica początku internetu. Jak to narzędzie zmieniło świat?

Technologia

Aktualizacja:

29 października 1969 roku to data, którą uznaje się za początek internetu. To właśnie wtedy po raz pierwszy przesłano informację z jednego komputera na drugi, oddalonego o 500 km. Jak ona brzmiała? O początkach narzędzia, które zmieniło świat, ale i jego przyszłości, opowiedział w naszym programie dr Maciej Kawecki.

Początki internetu

Jakie było pierwsze słowo, jakie kiedykolwiek wysłano przez internet? Nie było to "love" (miłość) – zaczął w naszym programie specjalista ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

Było to słowo "login"

- powiedział ekspert. Miało to miejsce dokładnie 29 października 1969 roku, czyli 51 lat temu. Pierwsza próba przesłania komunikatu nastąpiła o godzinie 21:00. Była jednak nieudana. Ponowiono ją o 22:30. Tym razem na notatce, która dziś stanowi pamiątkę tego zdarzenia, odnotowano: "sukces".

Głównym celem założenia sieci było stworzenie sytuacji, w której sieć nie będzie oparta o jeden komputer główny, bo wtedy awaria jednego komputera sprawiała, że nie można było między sobą transferować wiadomości

- wyjaśnił Kawecki.

Po 69. roku długo nie podejmowano kolejnych kroków w kierunku rozbudowania sieci. Jak wyjaśnił nasz gość, skupiano się wówczas na tworzeniu komunikacji dla wojska.

Przyszłość internetu

Jak jawi się przyszłość internetu? Nie będzie ona ograniczyła się do komunikacji i mediów społecznościowych. Będzie dużo bardziej ekscytująca, co w naszym studiu udowodnił ekspert Kawecki.

Mamy tu dzisiaj w studiu gogle VR-owe [VR-Virtual reality – przyp.red.] - rozszerzona rzeczywistość. Nie bez przyczyny w 2016 roku założyciel i szef Facebooka, Mark Zuckeberg ogłosił, że przyszłością Facebooka jest rozszerzona rzeczywistość

- opowiedział dr Maciej. I dodał, że to właśnie w tę dziedzinę technologii Zuckerberg najbardziej inwestuje.

Na co pozwalają gogle VR-owe?

Możemy odbierać rzeczywistość w wersji 3D

- wyjaśnił.

Nie dla wszystkich pierwsze doznania z VR-em są przyjemne. Niektórzy odczuwają mdłości lub twierdzą, że gogle zaburzają ich percepcję. Takie komentarze również są istotne dla doskonalenia tej technologii.

Jak zdradził nasz gość, ekipa Martyny Wojciechowskiej podczas nagrywania jednego z ostatnich sezonów programu "Kobieta na krańcu świata" wykorzystała kamerę 3D. Tym samym taki zapis odtwarzany przy użyciu gogli VR-owych pozwala niemalże na "odbycie" takiej przygody razem z podróżniczką. VR daje więc coraz więcej możliwości.

Dr Kawecki przedstawił również statystyki na temat podejścia opinii publicznej do nowych technologii. Dane pokazują, że aż 97 proc. Polaków uważa, że nowe technologie są potrzebne, 66 proc. z chęcią sięga po nowinki, 65 proc. pozytywnie ocenia szybkość internetu dzięki nowej sieci komórkowej 5G, zaś 57 proc. twierdzi, że technologia tworzy sztuczny świat.

A co z zagrożeniami?

Przed nimi również ostrzegł nasz ekspert. Na co wskazał? Obejrzyj całą rozmowę z niezawodnym dr Maciejem Kaweckim.

Zobacz także:

Typy sieci komputerowych – klasyfikacja sieci ze względu na zasięg i zastosowanie

Korzystanie z filtrów do fotografii może być niebezpieczne. "Doszliśmy do momentu, w którym to rzeczywistość ma przypominać nam zdjęcia"

Coraz więcej rzeczy robimy wirtualnie. Jak wykorzystujemy dostęp do sieci?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości