Technologia

Odzyskiwanie danych – a może jednak kopia zapasowa?

Technologia

Projekt bez tytułu - 2020-08-11T110243.361.jpg

W All Data Recovery z Warszawy, odzyskiwanie danych z uszkodzonych nośników klientów to codzienność. Od dysków przenośnych, przez karty pamięci i dyski SSD do macierzy RAID – wszystkie te urządzenia ulegają awariom i trafiają w ręce specjalistów od odzyskiwania danych. W tym artykule przybliżymy jakie czynniki są najczęściej powodem utraty danych i jak się przed takimi sytuacjami bronić.

Jak bezpiecznie przechowywać dane?

Mnogość urządzeń do przechowywania danych sprawa, że osoby zajmujące się profesjonalnymi usługami przywracania danych wciąż muszą szukać nowych rozwiązań, aby zapewnić wysoką skuteczność swoich usług. Mimo wciąż rozwijającej się technologii coraz więcej uszkodzonych nośników trafia do laboratoriów takich jak All Data Recovery. Dzieje się to z kilku przyczyn:

  1. 1Reklamy urządzeń sprawiają, że u użytkowników wytwarza się przeświadczenie, iż są to bezawaryjne nośniki a dane klientów są bezpieczne – tyczy się to szczególnie dysków przenośnych, dysków SSD, kart pamięci oraz macierzy RAID. Niestety jest to błędne myślenie ponieważ wymienione wyżej nośniki są najczęściej przyjmowane w celu odzyskania z nich danych
  2. 2Beztroska i brak aktualnych kopii zapasowych sprawiają, że gdy dojdzie do awarii, użytkownik nie ma innego wyjścia jak zlecić odzyskanie danych. Szczególnie ważne są dane firmowe, bazy danych, czy zdjęcia np. ze ślubów czy chrzcin.
  3. 3Narażanie dysków przenośnych na uderzenia lub wstrząsy podczas pracy sprawia, że wiele z nich ulega awariom mechanicznym
  4. 4Ostatnia grupa mająca znaczny wpływ na utratę danych to wirusy komputerowe, które szyfrują zawartość dysków, a ich twórcy żądają często bajońskich kwot za przesłanie kluczy deszyfrujących.

Rozwiązywanie różnych problemów z jakimi przychodzą klienci to codzienna praca techników zajmujących się odzyskiwaniem danych. Każdego dnia mierzą się z dyskami uszkodzonymi mechanicznie, nie działającymi pendrive, kartami pamięci z telefonów i aparatów, dyskami twardymi i SSD oraz macierzami RAID. Wydawać by się mogło, że wraz z ilością wytwarzanych danych oraz obniżeniem cen nośników, użytkownicy komputerów będą podchodzili odpowiedzialnie do wytwarzanych cyfrowych skarbów. Jest wręcz odwrotnie – a pracy w tym zawodzie przybywa każdego roku.

Jak więc można się bronić przed utratą danych skoro dyski SSD nie są rozwiązaniem problemu a awaryjność innych nośników jest również znaczna.

Jedyną i jak dotąd niezastąpioną metodą jest kopia zapasowa danych. Wiele osób jednak mylnie interpretuje to pojęcie uważając trzymanie danych na dysku zewnętrznym, pendrive czy w chmurze za kopię zapasową. Kopia zapasowa czy inaczej Backup to przetrzymywanie danych w kilku miejscach najlepiej odseparowanych od siebie, na wszelki wypadek. Jeśli dane są zapisane na jednym nośniku to niestety nie jest to żadna kopia.

Jak nie stracić danych?

Zależnie od ilości danych oraz skomplikowania infrastruktury informatycznej do wykonywania kopii zapasowych można wykorzystać dyski zewnętrzne, pendrive, macierze RAID, serwery NAS lub rozwiązania chmurowe. Wszystkie one mają swoje plusy i minusy, ale najważniejsza jest systematyczność, szczególnie jeśli utrata danych jest bolesna. Kopie zapasowe można wykonywać ręcznie jeśli mamy mało danych lub automatycznie za pomocą wielu dostępnych na rynku programów i systemów informatycznych. Wybór pozostawiamy Państwu.

W przypadku awarii nośnika zapraszamy na bezpłatną wycenę do :

All Data Recovery, 02-679 Warszawa, ul. Modzelewskiego 63 lokal U5, tel 609 34 34 36 lub w 02-201 Warszawa ul. Opaczewska 43 lokal U8 tel: 69 34 34 37

https://www.alldatarecovery.pl

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości