Technologia

Co nas czeka w przyszłym roku? "Wydaje się, że rok 2021 będzie rewolucyjny, jeśli chodzi o nowe technologie"

Technologia

Aktualizacja:

Co zrewolucjonizuje nasze życie od strony technologii w 2021 roku? Niemal każdy będzie już korzystał z sieci 5G, możemy też spodziewać się nowej generacji telefonów komórkowych, reklam w mediach społecznościowych w oparciu o sztuczną inteligencję oraz kolejnych form cyberataków. Opowiadał nam o nich dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Niespodzianki technologiczne 2021

Rok w technologii potrafi czasami zmienić bardzo dużo i wdrożenie danego rozwiązania może zrewolucjonizować życie. Przykładem jest maszynka do golenia. Pierwszy model wszedł na rynek w roku 1931. Wcześniej fryzjer używał ręcznej golarki, którą musiał operować. Przez to chorobą zawodową fryzjerów były zwyrodnienia stawów ręki, dlatego zajęcia nie mogli wykonywać starsi, doświadczeni mistrzowie fachu. Kiedy wprowadzono automatyczne golarki, profesja ta uwolniła się od choroby zawodowej i uprawiać mógł ją każdy.

- Wydaje się, że to błahe urządzenie. Okazuje się, że fryzjer strzygąc musiał nacisnąć je kilkaset razy. Wdrożenie golarki zrewolucjonizowało ten zawód i wydaje się, że rok 2021 też taki będzie: rewolucyjny, jeśli chodzi o nowe technologie - uważa dr Maciej Kawecki.

Trendy technologiczne 2021

W ostatnich miesiącach 2020 roku transformacja cyfrowa w wielu firmach nabrała niespodziewanego przyspieszenia. Niejednokrotnie wdrożenia zaplanowane na przyszły rok są już w fazie ukończenia, a rozpoczynają się projekty uprzednio planowane w perspektywie dwu-, trzyletniej. Mówi się, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy przyśpieszyliśmy w naszym rozwoju cyfrowym o ok. 8-10 lat . Oczywiście przyczyna przemian technologicznych nie jest powodem do dobrego nastroju. Pandemia zmieniła naszą rzeczywistość, wymusiła inną perspektywę spojrzenia na wiele modeli biznesowych, a nawet całych sektorów gospodarki. Nic nie jest oczywiste, a wiele firm musi znaleźć nowy pomysł na siebie, nowe formuły dotarcia do klientów i komunikacji z nimi. W wielu branżach z pomocą przychodzi właśnie technologia.

Królestwo Chatbotów i Voicebotów

Badania wskazują, że około 50 proc. firm w 2021 roku planuje wydawać więcej na chatboty niż aplikacje mobilne.

- Chatboty, czyli automaty, z którymi będziemy rozmawiać zamiast z ludźmi - wyjaśnia dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż chatboty mogą obniżyć koszty przedsiębiorstwa nawet o 30 proc., zrozumiałe jest, że tak wiele firm inwestuje w rozwiązania służące do automatyzacji w tego typu rozwiązaniach.

Rok 2021 r. będzie zapewne pierwszym, w którym liczba chatbotów, a więc automatycznych systemów wsparcia przekroczy liczbę tradycyjnych form kontaktu z klientami, jak telefoniczny czy mailowy. To oznacza, że załatwiając sprawy w banku czy u operatora telekomunikacyjnego zdalnie, będziemy częściej rozmawiali z maszyną, niż człowiekiem.

W drugiej połowie marca bota informacyjnego uruchomiła Światowa Organizacja Zdrowia. Wykorzystała do tego WhatsApp. Z danych opublikowanych przez WHO w połowie kwietnia wynikało, że z ich bota skorzystało tylko w pierwszych miesiącach pandemii ponad 12 mln osób. Lider bankowości inwestycyjnej na świecie w ponad 50 krajach wprowadził w 2020 r. platformę chatbota do użytku wewnętrznego, by przyśpieszyć operacje i procesy. Dzięki platformie oszczędzono ponad 360 000 godzin pracy (tyle zajmuje chociażby przejrzenie 12000 umów kredytowych).

Rozpowszechnienie się technologii 5G

Sieć 5G nie jest jeszcze upowszechniona, ale to gorący temat w środowisku nowych technologii. Jej wprowadzenie ma rozwiązać problemy z mobilnym Internetem w zatłoczonych miejscach. Według wielu wymogów stawianych przez 5G Internet w przyszłości ma np. działać z szybkością nawet do 10 GB/sek.

To dzięki tej technologii sieć będzie pojemniejsza, przez co będzie można wprowadzać w życie takie rozwiązania jak smart city, które polega m.in. na analizie ruchu w mieście i prędkości pojazdów. Ale to tylko początek. Jak twierdzą czołowi projektanci oraz inżynierowie pracujący nad rozwojem 5G, upowszechnienie technologii będzie prawdziwą rewolucją.

Kolejny przykład możliwości, jakie daje innowacyjna technologia, to wprowadzenie telemedycyny oraz diagnoz online. W sposób swobodny urządzenia będą mogły stale monitorować poziom glukozy w organizmie osób chorujących na cukrzycę bądź aktualny stan zdrowia chorych na nowotwór. Obecnie wielu operatorów oferuje już sieć 5G. Upowszechnienie się tej technologii zajmie jednak ok. 2 lat, co przypada na końcówkę 2021 roku.

- Co oznacza, że będziemy pomału zapominać o słowie "buforowanie", oglądając seriale czy ściągając filmy - tłumaczy gość Dzień Dobry TVN.

Sztuczna inteligencja

W kuluarach i niemal wszystkich raportach mówi się, że rok 2021 będzie rokiem, gdzie sztuczna inteligencja zajmować będzie centralne miejsce w całym ekosystemie rozwoju rozwiązań technologicznych. Badacze i epidemiolodzy spodziewają się dalszych przełomów w roku 2021 lub 2022, gdy zaczną wykorzystywać sztuczną inteligencję do zwiększenia mocy w identyfikowaniu, przewidywaniu i kontrolowaniu epidemii wirusów.

Jako pracownicy w 2021 r. zaczniemy dużo częściej niż obecnie spotykać się z rozwiązaniami sztucznej inteligencji, które będą przywidywały skutki naszych decyzji, by zminimalizować ryzyko błędów.

Oprócz wcześniej wspomnianych zagadnień sztuczna inteligencja w znacznej mierze wpłynie na cyberbezpieczeństwo. Będzie skutecznie wykorzystywana w obliczu współczesnych przestępstw popełnianych w Internecie. W reklamie i marketingu będzie w stanie wykryć wszelkie zmiany naszych zachować oraz dostarczać bardziej osobiste doświadczenia, co wiąże się też z silnymi zagrożeniami.

Reklamy serwowane nam w sieci w 2021 r. będą o ok. 25 proc. silniej sprofilowane do naszych preferencji poglądów niż w 2020 r. A to z uwagi na ogromną ilość danych, jaką w trakcie pandemii po sobie zostawiamy w sieci i coraz mądrzejszych mechanizmów sztucznej inteligencji, które owe dane uczą coraz sprawniej nimi operować.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Cyberprzestępczość przed Bożym Narodzeniem. Jak nie dać się nabrać na fałszywą zbiórkę pieniędzy?

Oszustwa internetowe - jak się ich wystrzegać? "W ciągu ostatniego kwartału liczba cyberataków wzrosła o 43 procent"

Dezinformacja i fake newsy. "Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy Facebook usunął 6 miliardów fałszywych kont"

Autor: Luiza Bebłot

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości