Technologia

Najlepszy antywirus na Androida – jaki wybrać i czym się kierować?

Technologia

Aktualizacja:
Fot:Guido Mieth / gettyimages.com

Poszukiwanie najlepszego antywirusa na Androida może zająć trochę czasu, ale jest konieczne – system Android, jak każdy system, jest podatny na wirusy i szkodliwe oprogramowanie. Czy lepiej wybrać darmowy antywirus na androida do pobrania, czy może zainwestować w płatny, dobry antywirus? Na Androidzie jest w czym wybierać. Sprawdzamy, czym kierować się podczas decyzji!

C: Najlepszy antywirus na Androida cały czas się zmienia, gdyż zmieniają się wyniki testów poszczególnych programów antywirusowych. Istnieje jednak pewna czołówka dobrych antywirusów na Androida. Jeśli zastanawiamy się, jaki antywirus na Androida wybrać, to koniecznie musimy prześledzić kilka kryteriów takich jak ochrona, funkcjonalność i dodatkowe opcje antywirusa na Androida.

Jaki antywirus na Androida wybrać? Czy warto korzystać z antywirusa?

Android to obecnie najpopularniejsze oprogramowanie na urządzenia mobilne. Ma wiele zalet, ale jak każdy system, podatny jest także na szkodliwe oprogramowanie . Najpewniejszym zabezpieczeniem naszego telefonu będzie skorzystanie z dobrego antywirusa na Androida . Tutaj pojawiają się jednak pytania: jaki jest najlepszy antywirus na Androida (i dlaczego) i czy w ogóle warto korzystać z programu antywirusowego na telefonie ?

Statystyki najlepszych antywirusów na Androida udowadniają, że korzystanie z oprogramowania zabezpieczającego nasz telefon przed szkodliwymi plikami jest konieczne. W sieci można znaleźć bardzo wiele plików do pobrania, które okazują się później zainfekowane. Nawet w darmowych, jak i płatnych aplikacjach proponowanych przez sklep Google, który sprawdza kod aplikacji jeszcze przed dodaniem jej do platformy, występują czasami ukrywające się szkodliwe oprogramowania . Najczęściej mniej groźne, typu malware lub spyware, ale wciąż zdolne do spowalniania pracy telefonu, a w skrajnych przypadkach kradzieży naszych danych. Dlatego poleca się wybór najlepszego antywirusa na Androida , który skutecznie blokuje możliwości niechcianych plików.

Zastanawiając się nad tym, jaki dobry antywirus na Androida wybrać, należy kierować się funkcjami , które posiada dany program. Ważne jest, aby oprogramowanie miało zarówno możliwość skanowania urządzenia w poszukiwaniu wirusów i błędów, jak i zapewniało ochronę w czasie rzeczywistym , czyli chroniło telefon. Ostatnia funkcja jest w zasadzie najważniejsza: najleprzy antywirus na Androida z ochroną w czasie rzeczywistym zablokuje od razu daną aplikację, która uruchomi się bez naszej zgody z zamiarem np. przesłania naszych plików do nieznanego serwera . Poniżej przedstawiamy dokładniej, jaki antywirus na Androida wybrać.

Jaki najlepszy antywirus na Androida – kryteria wyboru

Jak powiedzieliśmy, dobry antywirus na Androida powinien mieć możliwość skanowania telefonu i zapewniania ochrony w czasie rzeczywistym. To jednak nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Kryteria, które pomogą każdemu sprawdzić, jaki najlepszy antywirus na Androida wybrać , możemy podzielić na trzy grupy:

1. Zabezpieczenie telefonu – bez względu na to, czy zależy nam na najlepszym darmowym antywirusie na Androida, czy też jesteśmy w stanie za oprogramowanie zapłacić, przy wyborze warto kierować się badaniami, jak dany antywirus na Androida radzi sobie z wirusami . Najlepsze antywirusy na Androida radzą sobie ze wszystkimi zagrożeniami. Nie oznacza to oczywiście, że tak będzie zawsze – wyniki testów mogą się zmieniać. I tak jednak warto się tymi wynikami kierować.

2. Funkcjonalność – wszyscy użytkownicy komputerów i laptopów doskonale wiedzą, jak oprogramowanie antywirusowe może spowalniać sprzęt. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń mobilnych. To, jaki jest najlepszy antywirus na Androida, zależy w dużej mierze od jego integralności z systemem : stopnia zużywania pamięci operacyjnej RAM, zużywania baterii, wykorzystywania procesora telefonu itp. Jeśli (nawet w innej kategorii najlepszy) antywirus na androida będzie spowalniał notorycznie urządzenie tak, że nie będzie można z niego korzystać, to zdecydowanie należy wybrać inną opcję.

3. Dodatkowe opcje – stając przed wyborem płatnego lub darmowego antywirusa na Androida do pobrania , mamy przed sobą wiele ofert, które różnią się w zakresie dodatkowych opcji oprogramowania. Warto brać je pod uwagę, bo bywają świetnym, dodatkowym zabezpieczeniem. Przykładowo, najlepszy antywirus na Androida będzie gwarantował funkcję namierzania telefonu po kradzieży . Często możemy się spotkać z ochroną przed spreparowanymi stronami internetowymi , udającymi prawdziwe (szczególnie niebezpieczne w przypadku serwisów społecznościowych i kont bankowych). Do innych dodatkowych opcji, które występują w dobrych antywirusach na Androida, należą: ochrona rodzicielska, szyfrowanie danych, sprawdzanie i szyfrowanie połączeń, opcja wirtualnego doradcy, funkcje antywłamaniowe, kompatybilność z innymi urządzeniami mobilnymi.

Zrobienie własnego rankingu na podstawie różnych testów i statystyk dostępnych w internecie znacznie ułatwi ostateczną decyzję, jaki antywirus na Androida wybrać . Nie kierujmy się przy tym ceną, lecz wynikiem specjalistycznych testów – istnieje w końcu bardzo wiele świetnych i darmowych antywirusów na Androida do pobrania .

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości