Melson - robot, który zna sztuki walki i przygotowuje się do Mundialu

Ma 2 lata, 45 cm i waży 2,7 kg. Potrafi wchodzić po schodach, wykonywać ciosy bokserskie, robić przysiady, a nawet tzw. jaskółkę. Mało tego, w 2021 roku chciałby wystartować w międzynarodowych zawodach piłki nożnej RoboCup 2021. Poznajcie Melsona i kilku jego twórców: Przemysława Płońskiego, Kornelię Łukojć i Kacpra Mikołajczyka.

Jak powstał robot Melson

Twórcami Melsona są studenci Koła Naukowego Robotyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Podzieleni są na trzy grupy, pierwsza zajmuje się rozwojem konstrukcji, druga - układami sterującymi, a trzecia - oprogramowaniem.

Robot powstaje już dwa lata, gdyż prototyp zaczęliśmy na początku 2018 roku. Wtedy była to zaledwie jedna noga (…). Potem projekt się rozwinął o kolejną nogę. Wtedy właściwie były chodzące nogi. Następnie dobudowaliśmy ręce

- powiedział Kacper Mikołajczyk.

Jak działa robot Melson?

Melson jest autonomiczny, co oznacza, że do działania nie potrzebuje operatora. Ma wmontowany komputer, który generuje ruchy jego "stawów" w 19 kierunkach. Każda z robotycznych nóg ma aż sześć stopni swobody (tylko o jeden stopień mniej niż ludzie), co pozwala na płynne przemieszczanie się w trzech płaszczyznach.

Możemy też do Melsona podłączyć kamerę Kinect, dzięki czemu potrafi naśladować ruchy człowieka w czasie rzeczywistym

- powiedziała Kornelia Łukojć.

Robot umie również boksować, robić pompki, a nawet jaskółkę. Wszystkie jego części - z wyjątkiem silników - są stworzone przez drukarkę 3D.

RoboCup 2021

Melson brał już udział w wielu zawodach robotycznych i to z powodzeniem.

Zdobywał nagrody widowni czy w konkurencjach RoboSprint, gdzie musiał jak najszybciej przejść trasę, albo Humanoid Sumo, gdzie walczył z robotem w swojej kategorii

- powiedział Kacper.

Teraz twórcy Melosna chcieliby wziąć udział w międzynarodowych zawodach piłki nożnej RoboCup 2021. Aby to zrobić, muszą skompletować drużynę składającą się z trzech robotów, które będą w stanie nie tylko rozpoznawać boisko, piłkę i zawodników przeciwnej drużyny, ale także podawać sobie piłkę, atakować bramkę przeciwnika i bronić własną.

W drużynie na pewno znajdzie się Melson. W przygotowaniu jest kolejny zawodnik – Melman. Trwają też prace nad oprogramowaniami, które umożliwią robotom granie w piłkę i pozwolą na lokalizację obiektów na boisku oraz rozpoznawanie linii końcowych placu gry.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości