Technologia

Laptop do gier – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru gamingowego komputera?

Technologia

Aktualizacja:
Fot. mikkelwilliam / Getty Images

W czasach, w których na grze w gry da się zarobić, laptopy do gier są coraz bardziej świadomie wybierane przez graczy komputerowych. Jaki laptop do gier wybrać, by cieszyć się najwyższą jakością rozrywki?

  • Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?
  • Tani i dobry laptop do gier
  • Laptop do gier od 3000 zł
  • Laptop do gier 17 cali – wielkość ekranu a komfort gry
  • Używane laptopy dla graczy
  • Zalety laptopów dla graczy

Komputery przenośne przeznaczone dla graczy muszą spełniać szereg wymagań, aby zadowolić gamerów. Wraz z rozwojem technologii producenci wypuszczają na rynek coraz to nowe modele, które swoją wydajnością często nie ustępują już stacjonarnym komputerom gamingowym. Ile kosztuje laptop do gier? Przyzwoity sprzęt, który poradzi sobie z najnowszymi grami, można kupić już od około 3000 zł. Urządzenia za 4000 – 5000 zł są w stanie sprostać wymaganiom sprzętowym najnowszych, zaawansowanych gier. Z kolei najdroższy laptop do gier dostępny na rynku kosztuje prawie 50 tys. zł – na taki sprzęt mogą sobie pozwolić nieliczni.

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę?

Tak jak w przypadku stacjonarnych komputerów gamingowych, również przy wyborze laptopa do gier należy zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych parametrów. Jednym z najważniejszych podzespołów w każdym komputerze jest karta graficzna. Im lepsza karta, tym płynniej będą działały gry. Kolejnym podstawowym komponentem jest procesor. Powinien on odpowiadać jakością karcie graficznej. Procesory w laptopach dla graczy powinny mieć minimalnie czterordzeniowy układ. Do innych istotnych elementów należą pamięć RAM, dysk twardy, układ chłodzący i matryca. Mniej ważne komponenty, które jednak również wpływają na komfort gry, to przyzwoite wbudowane głośniki i dodatki typu podświetlana klawiatura.

Tani i dobry laptop do gier

Czy tani laptop do gier jest w stanie sprostać wymaganiom gamerów? W przypadku przenośnych komputerów gamingowych najniższa cena oznacza sprzęt za około 2000 zł. Najtańszy laptop do gier z tego przedziału cenowego może sobie jednak nie poradzić z najnowszymi grami. Tego typu urządzenia są więc dobrym rozwiązaniem jedynie dla tych gamerów, którzy chcą grać w starsze gry o niższych wymaganiach sprzętowych i nie zależy im na modernizacji sprzętu.

Laptop do gier od 3000 zł

Za kwotę około 3000 zł można już kupić przenośne komputery, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o graczach komputerowych. Są one wyposażone w dobre, mocne karty graficzne i podobnej jakości procesory. Częstym rozwiązaniem wykorzystywanym w laptopach z tego przedziału cenowego jest używanie dysków SSD, które w znacznych stopniu usprawniają pracę komputera.

Laptopy gamingowe z przedziały cenowego 4000 zł i więcej są w stanie sprostać nawet najnowszym grom komputerowym. Charakteryzują się one silnymi, wydajnymi podzespołami. Korzystanie ze sprzętu z tej półki cenowej zapewnia wysoką jakość rozrywki.

Laptop do gier 17 cali – wielkość ekranu a komfort gry

Jedna z największych zalet gamingowych laptopów, czyli mobilność, wiąże się też z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi wielkości ekranu. Mały laptop do gier jest bardzo wygodny w transporcie, jednak z drugiej strony niewielkie ekrany mogą być niewygodne w użytkowaniu dla gamerów. Laptopy posiadające ekrany 17 cali i więcej zapewniają lepsze doznania audiowizualne podczas rozgrywek. Na rynku można znaleźć co najmniej kilkanaście modeli laptopów gamingowych o większych ekranach.

Używane laptopy dla graczy

Czy zatem można kupić dobry, tani laptop do gier? Jeśli mamy ograniczony budżet, ale jesteśmy zdecydowani na laptop do gier, używany sprzęt może być dobrym rozwiązaniem. Wiele ofert sprzedaży można znaleźć na portalach ogłoszeniowych czy na forach dla graczy. Przed zakupem najlepiej przetestować urządzenie, by mieć pewność, że jest w pełni sprawne.

Zalety laptopów dla graczy

Komputery przenośne stworzone specjalnie dla graczy mają bezsprzecznie wiele zalet, którymi nie mogą się pochwalić stacjonarne urządzenia gamingowe. Wyróżniają się one przede wszystkim dużą mobilnością. Są więc wybierane przez e-sportowców, którzy często podróżują i chcą grać, gdziekolwiek się znajdują. Laptopy gamingowe są też bardziej energooszczędne od pecetów. Możliwość zasilania baterią to kolejna mocna strona komputerów przenośnych. Jedną z największych wad laptopów dla graczy jest ograniczona możliwość wymiany podzespołów i personalizacji sprzętu.

Na rynku regularnie pojawiają się nowe, supernowoczesne modele laptopów przeznaczonych dla graczy komputerowych. Najmocniejszy laptop do gier nie będzie odbiegać jakością od najlepszych komputerów stacjonarnych, jednak wiąże się to z o wiele wyższą ceną.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości