Technologia

Ładowanie indukcyjne telefonu – poradnik dla ciekawskich

Technologia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ładowanie telefonu przy użyciu ładowarki indukcyjnej

Urządzenia ładowane indukcyjnie (bezprzewodowo) powoli stają się standardem. Producenci telefonów coraz szybciej wprowadzają tę technologię do naszych domów i biur. Warto poznać ją lepiej, gdyż w najbliższych latach prawdopodobnie czeka nas ekspansja tego typu urządzeń. Sprawdź, na czym polega ładowanie indukcyjne telefonu, kto jest twórcą tej technologii i jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą ładowarki indukcyjne. 

Podstawowe informacje na temat ładowania indukcyjnego

Wbrew pozorom technologii ładowania indukcyjnego nie wymyślili współcześni naukowcy. Jej wynalazcą jest Nicola Tesla, genialny inżynier serbskiego pochodzenia. Tesla jako pierwszy opisał możliwość przesyłania prądu przez powietrze. Technologii tej na co dzień używają producenci urządzeń mobilnych i sprzętów medycznych, których nie można naładować przez przewód – są to m.in. telefony, tablety, głośniki i rozruszniki sercowe.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Ładowanie indukcyjnie to inaczej ładowanie bezprzewodowe. Schemat jego działania jest prosty: cewka nadawcza umieszczona w ładowarce generuje pole magnetyczne, którego fale przechwytuje druga cewka odbiorcza znajdująca się w danym urządzeniu. W całym procesie nie ma konieczności korzystania z żadnego przewodu. Urządzenie do ładowania indukcyjnego to niewielki gadżet, zasilany np. przez port USB, gniazdko czy zapalniczkę samochodową. Najpopularniejszym standardem tego typu ładownia jest Qi, który spełnia większość smartfonów. Drugi znany standard to PMA, choć jest jest on nieco rzadziej spotykany.

Poznaj marki telefonów ładowanych indukcyjnie

Telefony z ładowaniem indukcyjnym budzą coraz większe zainteresowanie. Jedną z pierwszych firm, która wprowadziła tę technologię na rynek, był Samsung. Jego urządzenia obsługiwane są przez wspomniany standard PMA. Warto jednak podkreślić, że technologia ta zarezerwowana jest raczej dla droższych modeli. Bezprzewodowo naładujemy także telefony LG, działające już według standardu Qi, np. LG G7 Thing. Co ciekawe, koreański producent umożliwia także ładowanie w standardzie PMA, choć jest to ekskluzywna opcja. Warto wiedzieć, że telefonami ładowanymi indukcyjnie marki LG są również modele z „wyższej półki”.

Ładowanie indukcyjnie jest technologią, która wciąż się rozwija. Wielu producentów dopiero wdraża oferowane przez nią rozwiązania. Z tego powodu liczba modeli ładowanych indukcyjnie np. od Apple, Xiaomi czy Huawei, jest wciąż niewielka. Niemniej jednak o szczegółowe informacje na temat tego, jakie telefony naładujemy indukcyjnie, w pierwszej kolejności warto zapytać producenta lub przynajmniej poszukać informacji samodzielnie, np. na oficjalnych stronach internetowych lub forach dyskusyjnych – tempo rozwoju tej branży jest niezwykle dynamiczne.

Wady i zalety ładowania indukcyjnego telefonu

Zasilanie bezprzewodowe jest przede wszystkim wygodne. Telefon ładowany indukcyjnie wystarczy położyć na ładowarkę i poczekać, aż bateria będzie pełna. Zaletą jest również czas ładowania – ładowarki działają szybko i skutecznie. To urządzenia przeznaczone dla osób, które intensywnie korzystają z aplikacji smartfona. Ponadto telefon ładowany indukcyjnie można naładować wszędzie tam, gdzie jest ograniczony dostęp do źródła prądu.

Do telefonów ładowanych indukcyjnie potrzebne są specjalne ładowarki, których cena jest wyższa niż tradycyjnych urządzeń. Ładowarki indukcyjne nie należą także do najmniejszych, co dodatkowo utrudnia przenoszenie ich podczas podróży. Co więcej, jeżeli są rozładowane, zupełnie nie nadają się do użytku. Technologia ładowania indukcyjnego wciąż się rozwija, więc na rynku GSM nie znajdziemy również wielu telefonów fabrycznie do niej dostosowanych.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: AndreyPopov/Getty Images

Pozostałe wiadomości