Technologia

Kliknęła w link i straciła dane. Jak się uchronić przed atakami hakerów?

Technologia

Hakerzy atakują nie tylko duże firmy czy organizacje rządowe, ale także prywatnych użytkowników internetu. Jedną z ofiar cyberprzestępców jest Alina Szypuła. Wystarczyło, że kliknęła w podejrzany link i komputerowy oszust zaszyfrował jej pliki. Jak je odzyskała? Jak się bronić przed cyberatakami?

Podejrzany link

Pewnego dnia pani Alina zamówiła online przesyłkę, która została dostarczona po kilku dniach. Kilka godzin później kobieta otrzymała mail z prośbą o potwierdzenie odebrania paczki.

Weszłam we wskazany w wiadomości link i zostałam przekierowana do strony wizualnie podobnej do tej, na której dokonałam zakupu. Znajdowała się tam informacja, że nie uiściłam płatności za przesyłkę

- powiedziała.

Pani Alina była zdziwiona mailem, ponieważ zapłaciła za paczkę. Postanowiła więc telefonicznie skontaktować się z firmą, z którą dokonywała transakcji i wyjaśnić sytuację. Osoba, z którą rozmawiała, potwierdziła otrzymanie płatności, ale zaprzeczyła, jakoby wysyłała wiadomość mailem.

Po skończonej rozmowie kobieta usunęła wiadomość ze swojej poczty i wróciła do pracy. Jeszcze tego samego dnia zauważyła, że ma problem z otwarciem niektórych plików. Nazajutrz na pulpicie jej komputera wyświetliła się informacja, że system został zawirusowany, pliki są szyfrowane i jeśli chce je odzyskać, musi uiścić podaną kwotę w ciągu 7 dni.

Skontaktowałam się pilnie z naszymi informatykami. Przekazałam sprzęt do zeskanowania. Nie udało się. Potem dokonałam jeszcze dwóch prób w innych firmach informatycznych z takim samym skutkiem

- wspomina pani Alicja.

Kobiecie bardzo zależało na zawirusowanych plikach, dlatego zdecydowała się zapłacić hakerowi. W tym celu musiała kupić bitcoiny i postępować zgodnie z instrukcją. W ciągu kolejnych 2-3 dni otrzymała 99 proc. utraconych plików.

Jak uniknąć cyberataku?

Pierwsza podstawowa rada, aby nie paść ofiarą cyberprzestępcy, to nieotwieranie podejrzanych maili. Na pewno nie należy klikać w podane w nich linki.

Warto też zainstalować w komputerze dobry program antywirusowy.

Dzisiaj dostępne są technologie nowej generacji, które chronią w bardzo szczególny sposób przy wykorzystaniu analizy behawioralnej. Są one płatne, ale nie są drogie. Każdego na nie stać

- poradził ekspert bezpieczeństwa, Wojtek Gołębiowski.

Ważne jest również, aby przy korzystaniu z sieci publicznych włączać prywatną sieć, tzw. VPN, która zaszyfruje transmisję.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości