Technologia

Kiedy nagle pada bateria w telefonie, czyli ładowanie telefonu bez ładowarki

Technologia

Aktualizacja:
Fot. Sebastian Leesch / EyeEm / Getty Images

Ładowanie telefonu bez ładowarki jest możliwe, ale wiąże się z ryzykiem. Obejmuje ono dość ekstremalne sytuacje, jak możliwość wybuchu baterii czy uszkodzenie telefonu. Jednak potrzeba jest matką wynalazków, zwłaszcza gdy bateria ma niecały procent energii, a my musimy pilnie zadzwonić.

Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Wyjechaliśmy w zagraniczną podróż bez ładowarki, jesteśmy zagubieni w środku lasu, a telefon właśnie padł lub po prostu naszą ładowarkę pożyczył znajomy i zapomniał oddać. Czy wówczas telefon staje się bezużytecznym gadżetem, który zajmuje miejsce na półce? Niekoniecznie. Istnieje kilka sposobów, jak naładować telefon bez ładowarki. Choć chyba lepiej nazwać je trikami.

Więcej:

Jak bezpiecznie naładować telefon bez ładowarki?

Najprostsza i najbardziej bezpieczna metoda na to, jak naładować telefon bez ładowarki, to użycie kabla USB. Podłączamy go wówczas do laptopa, korzystając z przejściówki miniUSB lub USB i możemy być pewni, że za moment telefon „ocknie się z letargu”. Ładowanie nie odbywa się tak szybko, jak poprzez podłączoną do gniazdka ładowarkę, jednak gdy pilnie powinniśmy skorzystać z telefonu, to właściwa droga, by bez strat w sprzęcie naładować baterię bez ładowarki. Wykorzystanie tego samego rozwiązania pozwoli również na naładowanie telefonu bez ładowarki, korzystając z gniazdka samochodowej zapalniczki. W tym celu powinniśmy dysponować dodatkowo uniwersalną ładowarką samochodową z wejściem USB.

W myśl survivalowych zasad i maksymy, że przezorny zawsze ubezpieczony, zainwestujmy także w porządny powerbank. Ceny tego sprzętu nie są zbyt wygórowane, a stuprocentowo naładowany powerbank pozwoli na kilkukrotne naładowanie telefonu bez ładowarki. Niestety, i warto to zaznaczyć na początku, pozostałe metody nie są tak bezpieczne, a ich niewłaściwe wykorzystanie może powodować uszkodzenie delikatnej elektroniki w smartfonach. Są to również metody ładowania komórki bez ładowarki, których gwarancja telefonu może nie obejmować. Na pewno nie zalecają ich również producenci sprzętu elektronicznego.

Ładowanie baterii bez ładowarki – inne metody

Zanim bateria w smartfonie padnie, możemy nieco przedłużyć jej żywot. Należy wówczas pozamykać wszystkie aplikacje, które drenują moc baterii oraz odłączyć sieć. Jest to metoda ostatniej szansy, która pozwoli wykonać przynajmniej jedno krótkie połączenie. Ładowanie baterii telefonu bez ładowarki możliwe jest również dzięki samodzielnie wykonanemu urządzeniu, które może posłużyć jako akumulator. W tym celu niezbędne będzie jakiekolwiek urządzenie zasilane bateriami paluszkami lub innymi. Kiedy połączymy przewodami plusy z tych bateryjek z akumulatorem telefonu, wówczas odzyska on moc. Nie nastąpi to jednak zbyt szybko. Ładowanie baterii telefonu bez ładowarki trwa zwykle o wiele dłużej. Ten pomysł, choć dość skomplikowany, jest jednak całkowicie bezpieczny.

Ładowanie baterii telefonu bez ładowarki – metody ryzykowne

Zdecydowanie większe ryzyko niesie ze sobą trik związany z podgrzaniem baterii. Gorące powietrze nie jest naturalnym środowiskiem, w jakim powinna funkcjonować bateria. Choć nawet krótkotrwałe jej podgrzanie pozwoli nam podładować baterię, to jednak z dużym prawdopodobieństwem spowoduje również jej wybuch. Skutki mogą być opłakane nie tylko dla samej baterii. Resztki sił z baterii można także wyciągnąć, pozostawiając ją na kilka minut na gorącym grzejniku. Tu także powinniśmy jednak liczyć się z ewentualnymi komplikacjami.

Możemy też spróbować mniej radykalnych metod podgrzewania padłej baterii. W skrajnych przypadkach kilkuminutowe ogrzewanie jej ciepłotą ciała pozwoli wyciągnąć ze sprzętu nieco energii. Efekt nie będzie tak destrukcyjny, jak podgrzewanie baterii nad ogniem.

W kwestii ładowania baterii bez ładowarki internet potrafi podpowiedzieć nawet najbardziej karkołomne rozwiązania. Jedna z lifehakowych stron sugeruje, że wystarczy kilka mocnych uderzeń telefonem o twardą powierzchnię, by na jakiś (krótki) czas wskrzesić akumulator. Jak po takiej konfrontacji będzie wyglądać telefon, można się tylko domyślić.

Ładowanie baterii telefonu bez dostępu do prądu możliwe jest w przypadku smartfonów dostosowanych do ładowania indukcyjnego. Sprzętu, który wyposażony jest w tę opcję, przybywa na rynku. Wykorzystuje on nowe rozwiązania technologiczne związane z indukowaniem napięcia elektrycznego. Mówiąc wprost, bez żadnych kabli prąd przepływa pomiędzy ładowarką a akumulatorem w bezpieczny sposób. Nie musimy obawiać się porażenia prądem, przepływ energii elektrycznej odbywa się bowiem wyłącznie między ładowarką a smartfonem. Jest tylko jeden warunek – wcześniej ładowarka musi zostać naładowana dzięki poborowi p

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości