Technologia

Jak połączyć smartfon z telewizorem w sposób przewodowy i przez Wi-Fi?

Technologia

Aktualizacja:
LeoPatrizi/Getty Images

Smartfon stał się nieodłącznym elementem codziennego życia. Służy do robienia zdjęć, nagrywania filmików z wakacji i przeglądania internetu. Pokazywanie pamiętnych chwil znajomym na małym ekranie telefonu nie należy jednak do najwygodniejszych. W tym celu warto połączyć telefon z telewizorem i oglądać wszystko na dużym ekranie. Jak to zrobić i jakie akcesoria będą potrzebne?

W dobie smart-rzeczy kable przestają mieć znaczenie. Korzysta się już z bezprzewodowej transmisji danych, przesyłania plików czy udostępniania obrazu. Połączenie telefonu z telewizorem jest rzeczą prostą i coraz częściej stosowaną – w domu oraz biznesie.

Jak połączyć telefon z telewizorem?

Telewizory Smart TV zyskują na popularności, a ich zaletą jest zwiększona funkcjonalność. Nie tylko można na nich oglądać telewizję kablową bądź satelitarną, ale także przeglądać internet, oglądać filmy na YouTubie i słuchać muzyki z popularnych platform streamingowych. Istnieje duża szansa, że telewizor z funkcjami smart został wyposażony w moduł sieci bezprzewodowej. Jeśli nie, na pewno znajduje się w nim złącze Ethernet.

Połączenie smartfona z telewizorem nie jest więc zadaniem trudnym. Warto się jednak dowiedzieć, czy posiadane urządzenia wspierają możliwość połączenia bezprzewodowego, czy trzeba zaopatrzyć się w akcesoria niezbędne przy połączeniu kablowym.

Jak połączyć telefon z telewizorem przez sieć Wi-Fi?

Przede wszystkim należy połączyć telewizor z siecią bezprzewodową, wpisując odpowiednie dane w ustawieniach sprzętu lub podłączyć internet bezpośrednio za pomocą kabla sieciowego. Terminów łączenia smartfonów z telewizorem jest wiele, są to między innymi: Miracast, SmartView, Chromecast, Screen Mirroring, ScreenShare. W zależności od posiadanego sprzętu i fantazji producenta przybierać one będą różne formy.

Powyższe typu połączenia pozwalają na zduplikowanie ekranu smartfona i wyświetlenie go bezpośrednio na telewizorze. Dzięki temu przedstawianie zdjęć lub filmów będzie wygodniejsze ze względu na duży rozmiar ekranu oraz brak nowego interfejsu – całe sterowanie odbywać się będzie ze smartfona.

Proces uruchomienia wygląda następująco:

 1. 1Należy upewnić się, że smartfon i telewizor podłączone są do tej samej sieci bezprzewodowej lub korzystają z połączenia Wi-Fi Direct.
 2. 2W ustawieniach telefonu należy wybrać funkcję przesyłania obrazu. Może być ona widoczna jako „Prześlij obraz”, „Miracast”, „Screen Mirroring” itp.
 3. 3Na ekranie smartfona pojawi się lista dostępnych telewizorów, należy wybrać ten właściwy.
 4. 4Po chwili na ekranie telewizora pojawi się komunikat o próbie połączenia. Należy postępować zgodnie z wyświetlaną instrukcją.

Drugim ze sposobów jest wywołanie połączenia bezprzewodowego z pozycji pilota do telewizora:

 1. 1Należy znaleźć na pilocie do telewizora przycisk źródła sygnału (może on być oznaczony ikoną kabla).
 2. 2Wybrać na liście wyświetlanej na telewizorze opcję dzielenia się ekranem.
 3. 3Postępować z instrukcją widoczną na ekranie.

Jeśli smartfon nie został wyposażony przez producenta w opcję dzielenia się ekranem, można skorzystać z oprogramowania firm trzecich. Takie aplikacje łatwo wyszukać w Sklepie Play pod nazwą „Miracast”. Przykładem może być Miracast Screen Sharing/Mirroring Shortcut. Po jej instalacji użytkownik zostaje przeprowadzony przez bardzo intuicyjny samouczek, dzięki czemu proces konfiguracji jest prosty i szybki.

Warto wiedzieć, że jakość połączenia oraz jej prędkość zależeć będą od sygnału internetowego. Im więcej zakłóceń w pobliżu bądź podpiętych naraz urządzeń, tym gorszy komfort używania może wystąpić.

Jak połączyć telefon z telewizorem za pomocą kabla HDMI?

Niektóre telewizory nie są wyposażone w opcje bezprzewodowej łączności z internetem ani bezpośredniego połączenia kablem sieciowym. W tym przypadku należy sięgnąć po tradycyjne rozwiązanie i zaopatrzyć się w kabel HDMI oraz przejściówkę MHL Micro-USB – HDMI bądź USB-C – HDMI. Wyboru należy dokonać zgodnie z posiadanym złączem w smartfonie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek przejściówek w przedziale cenowym od kilkudziesięciu do ponad stu złotych.

Połączenie telefonu z telewizorem za pomocą tego sposobu jest bardzo proste:

 1. 1Należy wpiąć kabel HDMI do wolnego złącza w telewizorze.
 2. 2W wolną końcówkę kabla należy włożyć zakupioną przejściówkę.
 3. 3Do przejściówki wystarczy podłączyć teraz telefon.
 4. 4Na liście źródeł sygnału na telewizorze pozostaje wybrać numer portu HDMI, do którego został wpięty kabel.

Warto wiedzieć, że sposób ten obciąża smartfon, co może spowolnić jego działanie. Efekt ten widoczny będzie jedynie w przypadku grania, czyli renderowania wysokiej jakości grafiki 3D. Podczas przeglądania zdjęć lub oglądania nagranych filmów żadne spowolnienia nie powinny występować.

Czy internet może kiedyś przestać działać?

Zobacz także:

Typy sieci komputerowych – klasyfikacja sieci ze względu na zasięg i zastosowanie

Smartfon lepszy niż alkomat? Powstaje aplikacja, która wykryje, czy jesteś pijany

Tak wygląda głos popularnego smartfona. "Wiele osób przepraszało mnie, że byli niemili dla swojej wirtualnej asystentki"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości