Technologia

Jak podłączyć dwa monitory do laptopa lub komputera, by uzyskać najlepsze efekty

Technologia

Aktualizacja:
Fot. Hero Images / Getty Images

Dwa monitory do laptopa bądź komputera kiedyś stanowiły ewenement, dzisiaj stają się normą. Nic zresztą dziwnego – podłączenie dwóch monitorów daje szereg dodatkowych możliwości, przydatnych zarówno dla graczy komputerowych, grafików, programistów i architektów, jak i entuzjastów dobrego kina. Jak podłączyć dwa monitory do komputera PC w łatwy i szybki sposób? Przedstawiamy prostą metodę.

  • Jak podłączyć 2 monitory, aby funkcjonowały bezproblemowo
  • Jak podłączyć 2 monitory – konfiguracja sprzętowa
  • Podłączenie dwóch monitorów i zupełnie nowe możliwości! Dla kogo jest to najlepsza alternatywa względem pojedynczego wyświetlacza?

Zobacz: Jaki procesor do laptopa wybrać? Rodzaje

Podłączenie dwóch monitorów do komputera lub laptopa jest coraz częściej wybieraną opcją. Jednak nie zawsze wiemy, jak to zrobić. Jest kilka prostych sposobów na to, aby podłączyć 2 monitory, a który wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, jakie mamy złącza (DVI, D-Sub, DP, HDMI).

Jak podłączyć 2 monitory, aby funkcjonowały bezproblemowo

Podłączenie dwóch monitorów powinniśmy rozpocząć od uważnego sprawdzenia, z jakiego rodzaju gniazdami połączeniowymi mamy do czynienia w naszym komputerze i w monitorach. Dotyczy to zarówno komputera stacjonarnego, jak i laptopa. Każdemu zależy na najlepszej jakości obrazu i najwyższej możliwej rozdzielczości, dlatego też – jeśli to tylko możliwe – zdecydujmy się na wykorzystanie gniazd typu Display Port, DVI lub HDMI (pamiętajmy, że ten typ złącza może także przesyłać dźwięk do monitorów). O tym, jak podłączyć dwa monitory w ten sposób, nie trzeba długo mówić – podłączenie jest banalne i szybkie.

Podczas podłączania dwóch monitorów komputer najlepiej wyłączyć. Monitor, który ma głośniki albo też ten, który ma być wykorzystywany przede wszystkim do gier, najlepiej będzie podłączyć poprzez HDMI, w innym przypadku powinno wystarczyć gniazdo DVI. Konkretny sposób na to, jak podłączyć dwa monitory do laptopa w tym momencie zależeć już będzie od indywidualnej specyfikacji posiadanego przez nas sprzętu, a konkretnie gniazd komputera (lub laptopa) i wyposażenia samych wyświetlaczy. Podłączone 2 monitory najlepiej na wstępie skonfigurować za pomocą specjalnych przycisków na monitorze i oprogramowania graficznego komputera, z reguły dostarczanego przez producenta zestawu komputerowego lub karty graficznej.

Jak podłączyć 2 monitory – konfiguracja sprzętowa

Po fizycznym podłączeniu dwóch monitorów bez trudu można przystąpić do konfigurowania wyświetlaczy. W przypadku początkowych problemów związanych z niezgodnością rozdzielczości często zaleca się ponowne uruchomienie komputera bądź laptopa – nawet wówczas kiedy sprzęt podłączany był przy wyłączonej jednostce centralnej (najczęściej zdarza się to w przypadku gniazd D-Sub, które po dłuższym nieużywaniu zostają automatycznie, temporalnie dezaktywowane przez karty graficzne w celu oszczędności energii).

Większość programów służących do tego, jak podłączyć dwa monitory do pc i je zoptymalizować, ma wygodny interfejs, przedstawiający m.in. dwa wyświetlacze z numeracją kolejno 1 i 2. Opcja ta najczęściej dostępna jest po wciśnięciu na pulpicie prawego przycisku myszy i wybraniu opcji „Rozdzielczość ekranu” lub pokrewnej (w zależności od systemu operacyjnego). Nowo podłączone monitory powinny być w tym oknie widoczne, w innym przypadku należy skorzystać z opcji „identyfikuj”, aby oprogramowanie samo postarało się wykryć nowy wyświetlacz. Jak podłączyć 2 monitory w przypadku, kiedy opcja ta okazuje się bezskuteczna? W 99% przypadków wystarczy wówczas ponowne uruchomienie komputera, instalacja nowych sterowników karty graficznej lub sprawdzenie podłączenia i ewentualne przeczyszczenie gniazd w komputerze czy laptopie lub gniazd monitorów.

Podłączenie dwóch monitorów i zupełnie nowe możliwości! Dla kogo jest to najlepsza alternatywa względem pojedynczego wyświetlacza?

Jak mogliśmy zobaczyć, skonfigurować dwa monitory jest niemalże tak prosto, jak i podłączyć. Dwa monitory do laptopa lub komputera stanowią świetne rozwiązanie dla graczy i entuzjastów kina. Dzięki takiemu układowi możemy poczuć wirtualną rzeczywistość znacznie bardziej realnie i w sposób bardziej zintensyfikowany. Podłączenie dwóch monitorów to nowe możliwości, m.in. dzięki szerokim zastosowaniom układów rozdzielczości, które jesteśmy w stanie skonfigurować w oknie przedstawianym powyżej. To tam właśnie możemy bez trudu zduplikować obraz wyświetlaczy tudzież go rozszerzyć tak, aby stworzyć efekt jednego większego monitora!

Po udanej próbie dotyczącej tego, jak podłączyć 2 monitory do komputera , a także poprawnej konfiguracji, będziemy mogli również efektywniej pracować. Dwa monitory do laptopa lub komputera cenione są zwłaszcza przez osoby pracujące zdalnie, a więc potrzebujące wygodnego sprzętu do pracy. Praca na dwóch monitorach jest doskonałym rozwiązaniem dla potrzebujących przestrzeni grafików, designerów, programistów, ale także np. architektów. Układ ten stosowany jest również przez analityków rynku finansowego, gdyż pozwala na lepsze wyświetlanie wykresów. Jak więc widzimy, podłączenie dwóch monitorów może być korzystne dla każdego!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości