Płatność telefonem – wygoda przede wszystkim

płatność telefonem
Płatność telefonem
Źródło: Tom Werner/Getty Images
Masz tyle kart lub gotówki, że portfel zaczyna ciążyć w twojej kieszeni? Jest na to sposób – możesz skonfigurować płatności telefoniczne tak, aby nie była ci potrzebna ani karta, ani gotówka. Wszystko za sprawą bankowych aplikacji, które umożliwiają utworzenie wirtualnej karty płatniczej.

Istnieje wiele aplikacji umożliwiających płatności telefonem. Oferuje je obecnie większość banków. Z opcji takiej możesz korzystać w każdym sklepie z terminalem płatniczym. Dowiedz się, jak zwiększyć swoją mobilność finansową poprzez płatność telefonem.

Internet i technologia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Jak działa płatność telefonem?

Host Card Emulation (HCE) to technologia używana przez telefony i banki do umożliwienia przeprowadzenia transakcji za pomocą smartfona. Część informacji o karcie płatniczej znajduje się w chmurze obliczeniowej, z którą telefon łączy się co jakiś czas. Żeby mieć dostęp do chmury, twój telefon musi mieć wbudowaną technologię NFC. Obecnie wszystkie smartfony są w nią wyposażone. Technologię HCE możesz znaleźć w telefonach z systemem Android 4.4 lub nowszym. Aby uaktywnić system, wejdź w „Ustawienia”, a następnie w „Połączenia” i tam wybierz opcję „NFC i płatności”. Potem aktywuj opcję NFC i usługę Android Beam.

Dlaczego szybki internet jest nam potrzebny?
Materiał promocyjny

Dlaczego szybki internet jest nam potrzebny?

Jak płacić telefonem?

Aby uaktywnić płatności zbliżeniowe telefonem, ściągnij aplikację swojego banku, a następnie wykonuj kolejne kroki sugerowane w programie. Potem ustaw PIN na płatności powyżej 50 zł, a podczas transakcji w sklepie wybudź telefon i przyłóż go do terminala płatniczego. Opcja ta jest zintegrowana z większością banków.

Analogicznego rozwiązania (HCE) używa również firma Apple. Jej usługa Apple Pay dostępna jest na iPhone’a, iWatcha i iPada. Aby uruchomić usługę, wejdź w aplikację Wallet, naciśnij znak „+” i postępuj zgodnie ze wskazówkami urządzenia – zostaniesz poproszony o zrobienie zdjęcia karty lub wprowadzenia danych ręcznie. Nie ma co ukrywać, że jest to najbezpieczniejsza opcja płatności telefonem na rynku. W czasie transakcji Apple wykorzystuje jednak unikalny kod przypisany urządzeniu i jednostkowy kod transakcji. Tym samym ani Apple, ani urządzenie nie przechowują informacji o numerze twojej karty. Nie udostępniają jej również sprzedawcy, a także nie gromadzą danych, które można powiązać z osobą dokonującą zakupu. Jeżeli posiadasz produkty firmy Apple, wybierz bezpieczną usługę Apple Pay.

Google Pay, nazywany kiedyś Android Pay, jest kolejnym programem oferującym płatności zbliżeniowe telefonem. Możesz dołączyć do tej aplikacji karty debetowe i kredytowe większości banków. Google Pay ma wielowarstwową ochronę danych na karcie, ale wciąż nie tak silną, jak w przypadku rozwiązania konkurencyjnej firmy – Apple.

Możesz skorzystać z jeszcze jednej opcji płacenia telefonem – systemu BLIK. Nie jest to co prawda płatność zbliżeniowa, ale stanowi równie praktyczną opcję. BLIK to system płatności uruchomiony z inicjatywy paru banków. Jest dostępny w aplikacjach większości banków. W chwili płatności generowany jest sześciocyfrowy kod, który powinieneś wpisać na ekranie terminala, lub – w przypadku płatności internetowych – do odpowiedniej rubryki. Robiąc zakupy internetowe, dokładnie czytaj podpisy pod okienkami, ponieważ istnieje także płatność bez kodu – gdy akceptujesz ten typ płatności, na twoim telefonie wyświetla się komunikat. Potem jesteś proszony o podanie PIN-u do aplikacji.

Płacenie telefonem – czy warto?

Oczywiście, że tak. Taka opcja może ci się bardzo przydać w przypadku zgubienia karty płatniczej. Możesz także omijać prowizje pobierane podczas wypłaty gotówki w bankomacie. Wtedy właśnie na ratunek przychodzi płatność telefonem. Jest bardzo bezpieczna, a ponadto niezwykle wygodna.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości