Technologia

Jak naładować power bank i na jak długo należy go podłączyć?

Technologia

Aktualizacja:
F.J. Jimenez/Getty Images

Power bank to niezwykle ważne urządzenie, które w wielu sytuacjach jest w stanie zwiększyć nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo użytkownika. Aby jednak urządzenie mogło poprawnie i jak najdłużej służyć, konieczna jest wiedza w zakresie tego, jak należy ładować power bank.

Jak długo ładować power bank? Wbrew pozorom power banki będą służyły dłużej, gdy nie będą naładowane do maksimum. Podobnie jak telefon komórkowy power bank należy ładować długo i rzadko. Dzięki temu ograniczy się liczbę cyklów ładowania i zwiększy żywotność urządzenia.

Ogromna popularność power banków – dlaczego są one tak przydatne?

Power banki, czyli banki energii elektrycznej, to przenośne baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. Ich główną właściwością jest fakt, że w przeciwieństwie do klasycznych baterii mogą być ładowane wielokrotnie. Power banki powszechnie są wykorzystywane do ładowania takich urządzeń, jak telefony, tablety, a nawet laptopy. Zwykle nie zajmują zbyt wiele przestrzeni, dzięki czemu w wygodny sposób można je schować do torby, torebki, plecaka lub aktówki.

Przedstawiane produkty stają się szczególnie przydatne w trakcie wycieczek i obecności poza domem. W takich sytuacjach perspektywa rozładowanego telefonu, a co za tym idzie – braku możliwości skontaktowania się z kimś lub skorzystania z Internetu, aby np. zobaczyć mapę, wydaje się szczególnie dramatyczna. Mając ze sobą power bank, wystarczy go tylko podłączyć do telefonu, aby móc cieszyć się możliwością korzystania z niego.

Jak naładować power bank? Ładowanie ładowaniu nierówne

Ładowanie power banku jest niezwykle proste. Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego za pomocą dostarczanego przez producenta przewodu. W rezultacie power bank zacznie się ładować. Czy to wszystko, co trzeba wiedzieć o ładowaniu tego produktu? Bynajmniej nie.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że każdy power bank ma określoną żywotność, która wyraża się w cyklach ładowania. Bez względu na to, czy ma się mały power bank (2200–2600 mAh), czy duży, będący w stanie zgromadzić znacznie więcej energii (np. power bank 20000 mAh), to żaden z nich nie będzie działał wiecznie. Zwykle power bank jest w stanie wytrzymać od 300 do 600 cykli ładowania. Jeden cykl oznacza dosłownie jedno ładowanie. Uwaga! Pod tym względem ładowanie pięciominutowe od dwugodzinnego nie będzie się różniło. Każde z powyższych będzie "odnotowane" przez urządzenie jako jeden cykl.

Jak ładować power bank, aby zwiększyć jego żywotność?

Podobnie jak w przypadku ładowania telefonów komórkowych producenci banków energii zalecają stosowanie jednej zasady – power bank należy ładować rzadziej i dłużej. Podłączanie power banku do gniazdka na piętnaście minut nie zapewni naładowania urządzenia, ale wyczerpie jeden cykl. Warto więc zaplanować ładowanie go i postarać się zrobić to tak, aby mógł zostać naładowany w pełni. Tym samym ograniczy się częstotliwość wykonywania tej czynności. Mówiąc jednak o ładowaniu "w pełni", należy pamiętać o tym, że dla żywotności wszelkich baterii litowych najmniej absorbujące jest ładowanie do ok. 90, maksymalnie 95% całkowitej pojemności.

Czym grozi niewłaściwe ładowanie power banku?

Żywotność power banków determinowana jest przez cykle ładowania. Jak wspomnieliśmy powyżej, zwykle power bank jest w stanie "przeżyć" od 300 do 600 cykli bez jakichkolwiek zmian wewnętrznych. Po przekroczeniu tej granicy, której dokładny stopień zależy od konkretnego modelu, będzie następować powolna, ale systematyczna degradacja urządzenia. Czym się ona objawia?

Przede wszystkim zużywający się power bank będzie tracił maksymalną pojemność energetyczną. Kiedy bateria będzie na przykład naładowana nawet do zalecanego stopnia maksymalnego, czyli ok. 90%, w praktyce zgromadzonej energii będzie tyle, ile w przypadku nowego urządzenia naładowanego do poziomu ok. 60–70%. Z czasem pojemność baterii będzie jeszcze maleć. Zużyciu power banków nie można zapobiec – to naturalna konsekwencja ich użytkowania. Można jednak zminimalizować i spowolnić ten proces poprzez odpowiednie ładowanie urządzenia zgodnie z zasadą: rzadziej i dłużej.

Co zrobić z power bankiem, gdy się go nie używa?

Wbrew pozorom dbanie o power bank dotyczy nie tylko ładowania. Gdy nie używa się tego urządzenia, powinno się przede wszystkim przetrzymywać je w temperaturze pokojowej. Na banki energii źle oddziałują bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury.

Jeżeli z produktu nie korzysta się przez dłuższy czas, warto zadbać o to, by był on przechowywany naładowany mniej więcej do połowy. Rozładowane i naładowane do maksimum urządzenie będzie gorzej reagowało na brak używania. Aby wygodniej było dbać o żywotność power banku, warto go przetrzymywać w łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu trudniej zapomni się o wykonywaniu co jakiś czas ładowania do około połowy.

Zobacz wideo: Niewidzialna kradzież naszych danych – zdalny pulpit

Zobacz też:

Awaria Facebooka i Messengera. Użytkownicy mają problem z wysyłaniem wiadomości

"Sama to ogarniesz". Jak stworzyć domowy kącik telewizyjny?

16 milionów Polaków gra w sieci. "Kobiety grają na równi z mężczyznami"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości