Technologia

Jak dbać o baterię w telefonie? Informacje i rady dotyczące baterii w telefonie

Technologia

Aktualizacja:
dłonie z telefonami komórkowymi

Po zakupie nowego telefonu wiele osób zaczyna poszukiwać informacji, które pozwolą im cieszyć się dobrze działającą baterią możliwie jak najdłużej. Pożądane są wskazówki dotyczące np. pierwszego ładowania, czyli tzw. formatowania baterii, i tego, jak dbać o baterię w telefonie, by nie mieć problemów z tym, że szybko się rozładowuje.

Jeszcze jakiś czas temu, w momencie, gdy zaczynały się problemy z baterią w telefonie, można było ją po prostu wymienić. Telefon otwierało się i zastępowało zużytą baterię nowym akumulatorem. Obecnie wiele smartfonów posiada wbudowane baterie, a to wymusza inne postępowanie. Niezmienne pozostaje pytanie, jak dbać o baterię w telefonie.

Jak dbać o informacje w telefonie?

Jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad postępowania z baterią w telefonie, to będzie on Ci służył dłużej zarówno w ciągu doby, jak i całego okresu jego eksploatacji.

Jak dbać o baterię w telefonie starszej generacji (a takie modele nadal posiada wiele osób)? Jeśli masz stary telefon, zacznij od sprawdzenia oznaczeń, jakie ma bateria. Zaleceń dotyczących danego modelu baterii najlepiej szukać na stronie producenta.

W przypadku najnowszych telefonów z wbudowanymi bateriami warto trzymać się podstawowych zasad dotyczących tego, jak dbać o baterię w telefonie:

W celu tego zestawienia z wzorcownia z wzornikiem należy się na :

  1. 1Do każdego nowego telefonu dołączona jest instrukcja. Warto poszukać w niej zaleceń dotyczących baterii. To przeważnie tylko kilka zdań, za to w większości przypadków znajdziesz w nich np. rekomendację, jak powinno wyglądać pierwsze ładowanie baterii w telefonie, oraz informację, czy w ogóle konieczne jest tzw. formatowanie baterii w telefonie (w nowych modelach przeważnie nie jest).
  2. 2Do ładowania każdego urządzenia mobilnego używaj ładowarki dostarczonej w zestawie. Ładowarki są podobne do siebie, więc oznacz je, by ich nie mylić. Może się okazać, że choć ładowarka ma tę samą wtyczkę, to służy do innych rodzajów baterii, a stąd krótka droga do zmniejszenia żywotności akumulatora. Drugim zagrożeniem – bardziej mechanicznym – jest wkładanie wtyczki "na siłę" do gniazda, do którego nie pasuje. Możesz uszkodzić w ten sposób gniazdo.
  3. 3Nie wystawiaj telefonu na oddziaływanie skrajnych temperatur. W lecie nie należy zostawiać telefonów w pełnym słońcu. Ciemny kolor obudowy dodatkowo zwiększy jego i tak już wysoką temperaturę. Baterie "nie lubią" też niskich temperatur. W starszych modelach potrafią rozładować się podczas rozmowy na mrozie. Nowszym telefonom mróz również nie służy.
  4. 4Nie należy rozładowywać baterii do samego końca, czyli "do zera". W niektórych przypadkach może to skutkować nawet uszkodzeniem akumulatora. W ustawieniach telefonu włącz wskaźnik naładowania, tak by na ekranie widoczny był stan naładowania baterii w procentach. Gdy oscyluje w granicach 40 proc., jest to dobry moment na podłączenie ładowarki.
  5. 5Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie? Według wielu znawców tematu najlepsze jest częste ładowanie baterii w zakresie od 40–50 proc. do 80–90 proc., czyli nie "do pełna".
  6. 6A co z podłączaniem ładowarki na noc? Większość nowych smartfonów jest uzbrojona w elektroniczne układy, które zapobiegają niepożądanym następstwom. Dawniej radzono odłączać telefon zaraz po osiągnięciu 100 proc. naładowania.

Pierwsze ładowanie baterii w telefonie

Zalecenia związane z pierwszym ładowaniem baterii w telefonie, jak wcześniej zostało wspomniane, znajdują się przeważnie na pierwszych stronach instrukcji obsługi i to one powinny być dla użytkownika wiążące. Niegdyś polecano tzw. formatowanie baterii, a posiadacze nowych telefonów poszukiwali informacji, jak zresetować baterię w telefonie, jednak w najnowszych modelach jest to nawet stanowczo odradzane. Co zrobić z nową baterią w telefonie? Odpowiedź jest prosta – zawsze postępować z nią tak, jak zaleca w instrukcji jej (lub smartfona) producent. To niezawodny sposób.

Co zrobić, gdy bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

Wcześniej czy później wiele osób zaczyna dręczyć pytanie, dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje. Przyczyny mogą być różne: złe użytkowanie baterii, uszkodzenia, wiek akumulatora. W starych modelach można samodzielnie wymienić baterię. W nowszych, z wbudowaną baterią, w skrajnych przypadkach nie obędzie się bez pomocy serwisu (najlepiej autoryzowanego). Wcześniej warto sprawdzić w ustawieniach telefonu, czy np. w tle nie działają aplikacje pochłaniające dużo energii, jaką ekran ma ustawioną jasność. Pomaga też skrócenie czasu, po jakim samoistnie wyłącza się ekran smartfonu. Jak jeszcze poprawić wydajność baterii w telefonie? Niezawodnym sposobem jest też wyłączanie modułów wi-fi, GPS, bluetooth, gdy nie są one używane. Jeśli to nie pomoże, warto sprawdzić żywotność baterii w telefonie. Na pytanie o to, czy bateria w telefonie jest dobra, mogą pomóc odpowiedzieć wybrane darmowe i płatne aplikacje. Jeśli wynik okaże się zły, zostaje samodzielna wymiana baterii w telefonie (tylko starsze modele z wymienną baterią) lub wymiana w autoryzowanym serwisie.

Zobacz wideo: Kolekcja telefonów z przeszłości

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości