Technologia

Jesteś ciągle online? Ekspert ostrzega przed czyhającym niebezpieczeństwem

Technologia

Większość z nas korzysta z różnych komunikatorów, które pokazują naszą aktywność. Sęk w tym, że rzadko decydujemy się na wyłącznie trybu "online". Dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii wyjaśnił w Dzień Dobry TVN, dlaczego lepiej nie pokazywać swojego statusu.

Czym jest status "aktywny" w mediach społecznościowych?

- Często nie mamy takiej świadomości, że media społecznościowe prześcigają się w tworzeniu funkcjonaliści, które mają zapewnić nam większe zainteresowanie tymi mediami, byciem tam i dzieleniem się informacjami. Jednym z takich rozwiązań jest, wydałaby się błaha funkcjonalność, jaką jest zielona lampka np. na Messengerze, czy "aktywny" na WhatsAppie, która mówi o tym, że jesteśmy online – tłumaczył dr Maciej Kawecki.

Czym grozi bycie online?

Po "zielonej kropeczce" policja może, chociażby rozpoznać, że podczas prowadzenia samochodu, korzystaliśmy z komunikatora. To akurat pozytywny aspekt, by nauczyć się, że za kierownicą - nie korzystamy z telefonu komórkowego.

Natomiast ekspert ds. nowych technologii zwrócił uwagę, że wielu złodziei wykorzystuje aktywny status. - Zdarzają się kradzieże. Dlatego że ochroniarze, opuszczając miejsce pracy, od razu wchodzili na komunikator. Ta zielona lampeczka sygnalizowała przerwę w pracy i przestępcy, dzięki temu odkrywali, w jakich godzinach obiekt nie jest chroniony - wyjaśnił dr Maciej Kawecki.

To tylko jeden z przykładów, a jest ich naprawdę wiele. - Badania pokazują też, że osobom młodym coraz częściej zdarza się wchodzić na Messengera w środku nocy tylko po to, żeby udowodnić przyjaciołom, że prowadzą intensywne życie nocne. Inny przypadek to polski sektor zatrudnienia. Pracownicy jednej z korporacji przestali korzystać z komunikatora, bo pracodawca wyciągał konsekwencje, uznając, że jeśli ktoś jest w stanie mieć zieloną lampeczkę na Messengerze podczas L4, to tym samym jest w stanie pracować i nie jest chory. To pokazuje, że musimy zwracać uwagę na tego typu szczegóły. Dlatego warto jest korzystać z opcji wyłączenia - podkreślił.

Jak zmienić tryb na offline? Posłuchaj całej rozmowy z dr Maciejem Kaweckim, ekspertem ds. nowych technologii. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz Player.pl .

Zobacz także:

Co można wyczytać z fotografii? "Warstwa cyfrowa zdjęcia mówi znacznie więcej niż jego warstwa wizualna"

40 proc. smartfonów narażonych na podsłuchiwanie rozmów i czytanie SMS-ów. Czy wśród nich jest także twój?

Niepokojące SMS-y trafiły do milionów Polaków. Jak się przed nimi chronić?

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości