Technologia

Co przyniesie przyszłość? Sprawdź, dokąd zaprowadzi nas rozwój nowych technologii

Technologia

U progu nowej dekady wielu ludzi zastanawia się, jaka przyszłość czeka świat w najbliższych latach. Sztuczna inteligencja, medycyna czy ekologia to niezwykle prężnie rozwijające się dziedziny nauki, które bez wątpienia odmienią kiedyś losy ludzkości. Jakie zmiany w najbliższych latach przewidują naukowcy? Zobacz rozmowę z Grzegorzem Lindenbergiem, autorem książki „Ludzkość poprawiona”.

Filmy science fiction oferują szeroki wachlarz scenariuszy obrazujących przyszłość ludzkości. Niektóre zwiastują światu zagładę, inne wymyślają alternatywną rzeczywistość, a jeszcze inne zakładają rozkwit rasy ludzkiej i uporanie się ze wszystkimi męczącymi ją problemami. Jak naprawdę rysuje się rzeczywistość?

Technologia, która zmieni przyszłość

Wiele z prowadzonych obecnie badań naukowych wskazuje, że w przeciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać się wyraźnego wzrostu możliwości sztucznej inteligencji. Jak zauważył Grzegorz Lindenberg, stopień skomplikowania układów, na których tworzone są nowe programy sztucznej inteligencji, zwiększa się dziesięciokrotnie w ciągu roku. To znaczy, że do osiągnięcia takiej złożoności, którą ma mózg, potrzeba nauce zaledwie sześciu lat. Co więcej, 90 proc. rozwoju sztucznej inteligencji zachodzi od roku 2012, a następne 10 lat będzie - zdaniem naszego gościa - absolutnym przełomem, jeśli chodzi o jej stosowanie w naszym codziennym życiu. Lindenberg zwrócił uwagę na trend, który dominuje obecnie w badaniach i ma w jego opinii duże szanse na powodzenie. Popularna tendencja dąży bowiem do przyspieszenia procesu nauki sztucznej inteligencji, tak aby bardziej przypominać ludzki.

Najbliższe przewidywanie, że sztuczna inteligencja osiągnie poziom ludzki to rok 2030. Ogromna większość ludzi, która się tym zajmuje twierdzi, że jest duże prawdopodobieństwo tego, że to się stanie w przeciągu najbliższych 50 lat

– zauważył Lindenberg.

Homo sapiens +

Od 2012 roku niezwykle prężnie rozwijają się badania związane z modyfikacjami genetycznymi. Przewiduje się, że w przeciągu najbliższych 10 lat możliwe będzie leczenie chorób za pomocą ingerencji w ludzkie geny. Kolejnym etapem ma być dodawanie do ludzkiego genomu nowych, obcych genów. Modyfikacje umożliwią chociażby zmianę koloru oczu, włosów czy wzrostu. W opinii Lindenberga, na przestrzeni najbliższych 20, 30, czy nawet 50 lat rasa ludzka zostanie albo ulepszona pod względem genetycznym albo przeniesiona do postaci cyfrowej.

Prowadzone badania obejmują również zwierzęta i rośliny. Ulepszanie ich genów ma w przyszłości pomóc wyżywić rosnącą populację i uodpornić je na trudne warunki klimatyczne.

Przyszłość planety

Absolutnie nie wierzę w to, że ludzkość zatrzyma emisję CO2

– stwierdził gość Dzień Dobry TVN.

Autor książki „Ludzkość poprawiona” jest zdania, że o ile odpowiednie ograniczenie CO2 nie jest możliwe, to powstają technologie pozwalające pobieranie dwutlenku węgla z powietrza. Wyodrębnione z atmosfery gazy będzie można magazynować lub przerabiać na paliwo czy tworzywa sztuczne.

Zawsze pojawiają się nowe wynalazki, odkrycia, które zmieniają nasze życie w sposób nieprzewidywalny. W ten sposób pojawił się Internet, smartfony, sieci społecznościowe i tak dalej. Niektórych rzeczy nie potrafimy przewidzieć

– powiedział Grzegorz Lindenberg.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jakie dziedziny usprawni sztuczna inteligencja?

Przyszłość należy do specjalistów. Które zawody znikną z rynku pracy?

Era youtuberów i mediów społecznościowych. Jak zmienił się świat w ciągu dekady?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości