Technologia

Broń kasetowa - co to jest? Czy jest legalna?

Technologia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
NaTemat
Broń

Broń kasetowa używana była między innymi w wojnie w Kosowie. Obecnie stosowana jest przez Rosjan w Ukrainie. Uznawana jest za broń masowego rażenia. Czym jest broń kasetowa? Dlaczego i przez kogo została zakazana?

Broń kasetowa - co to jest?

Broń kasetowa to inaczej amunicja kasetowa. Zawiera w sobie od kilku do kilkuset ładunków - subamunicji, która ma mały kaliber. Jest uwalniana w momencie wykrycia celu lub w zaprogramowanym czasie z głowicy lub bomby kasetowej przez siłę wybuchu niewielkiego ładunku bądź z powodu siły odśrodkowej.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Broń kasetowa może zawierać amunicję o różnym działaniu, np. przeciwpancerną, odłamkową, zapalną czy chemiczną. Takie pocisku służą do rażenia celów punktowych przy użyciu subamunicji pancernej bądź do rażenia celów powierzchniowych - w tym przypadku używa się subamunicji odłamkowej, zapalającej lub chemicznej.

Amunicja z broni kasetowej eksploduje jeszcze w powietrzu - nad celem. W tym momencie uwalnia subamunicję, która ma pole rażenia wielkości stadionu piłkarskiego, czyli 7 tysięcy metrów kwadratowych.

Amunicja kasetowa - kontrowersje

Broń kasetowa uznawana jest za niezwykle skuteczną. Umożliwia likwidację wroga podczas jednego ataku, ponieważ przy jej użyciu atakowany jest znacznie większy obszar niż przy użyciu broni zapalającej. Jest jednak ona również problematyczna - zapalnik nie zawsze działa bez problemów i bywa, że nie dochodzi do detonacji. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna nie tylko podczas wojny, ale również po jej zakończeniu. Szacuje się, że od 10 do 40% subładunków jest niewybuchami.

Ze względu na szeroki zasięg jej działania wzbudza duże kontrowersje. Przy jej użyciu giną nie tylko wojskowi, ale również ludność cywilna. Także fakt, że tak wiele z ładunków nie wybucha i stanowi zagrożenie długo po zakończeniu wojny, jest czynnikiem kontrowersyjnym. Bomby takie zrzucono podczas wojny w Kosowie oraz używane są w Ukrainie.

Bomby kasetowe - dlaczego zostały zakazane przez prawo międzynarodowe

Wiele krajów uznało broń kasetową za broń masowego rażenia i zakazało jej stosowania. Czynnikiem, który miał na to wpływ, był współczynnik niewypałów i brak możliwości przeprowadzenia precyzyjnego ataku. 20 maja 2008 roku 111 krajów zadeklarowało, że nie będzie używać, produkować, kupować ani magazynować broni kasetowej. Deklaracje podpisano w Dublinie, a przepisy weszły w życie 1 sierpnia 2010 roku.

Deklaracji nie podpisała Polska, Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone. Powodami, dla których Polska nie przyjęła Konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej, są między innymi relacje z sojusznikami, ponadto Rzeczpospolita jest w posiadaniu tego rodzaju broni. Są to jeszcze poradzieckie bomby, których, jak argumentował Minister Obrony Narodowej w latach 2007-2011, stanowią istotną część polskiego arsenału i zdolności obronnych.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: NaTemat

Źródło zdjęcia głównego: Jan Zoetekouw photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości